"Pracujmy krócej" - projekt ustawy, żeby Polacy pracowali krócej

Partia Razem przygotowała nowy projekt ustawy "Pracujmy krócej", który zakłada, żeby Polacy pracowali 35 godzin tygodniowo zamiast 40. To oznacza, że ośmiogodzinny czas pracy skróciłby się do siedmiogodzinnego. Partia rozpoczęła 7 maja zbiórkę podpisów pod projektem ustawy "Pracujmy krócej". Jak uzasadniają inicjatorzy projektu ustawy, jesteśmy jednym z najbardziej przepracowanych społeczeństw w Europie.

Spędzamy życie w pracy, zmagamy się ze stresem i nie mamy dla siebie czasu. Świat poszedł do przodu, a my dalej pracujemy tyle, co sto lat temu. Pracujemy znacznie wydajniej i efektywniej – dlatego stać nas na skrócenie czasu pracy! Mniej godzin w pracy to więcej czasu dla rodziny i bliskich. To więcej czasu na odpoczynek i rozwijanie zainteresowań. To lepsze zdrowie i mniej nerwów. To korzyści dla nas – pracownic i pracowników – i dla całej gospodarki. - czytamy na profilu facebookowym partii

Adrian Zandberg, jeden z liderów partii na łamach "Super Expres jakiś czas temu przekonywał, że skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo nie osłabi gospodarki państwa. Jako przykład podawał takie kraje jak Francja czy Dania.

W Polsce robimy dokładnie odwrotnie. Pracujemy niemal najwięcej wśród krajów rozwiniętych. Za długo! Mniej od nas spędzają w pracy nawet Japończycy, choć to o nich przez lata mówiono, że zaharowują się na śmierć. W Polsce ciągle "nie wypada" wyjść z firmy wcześniej niż szef. Polski pracownik spędza w firmie pół życia, choć często nie do końca wiadomo po co. - pisał Adrian Zandberg

Krótszy czas pracy to więcej czasu dla nas i naszych rodzin

Partia Razem podkreśla, że krótszy czas pracy, to więcej czasu dla rodziny, przyjaciół, czy inne aktywności, które w życiu człowieka są równie ważne jak praca. 

Analizy i opracowania badające to zagadnienie pokazują, że krótszy czas pracy to więcej czasu na inne aktywności, które z punktu widzenia jednostek, jak i całych społeczności są równie ważne jak praca zarobkowa, m.in. rodzina i wychowywanie dzieci, aktywność społeczna i obywatelska, kreatywność i innowacyjność - podkreśla partia.

Jak zapewniają liderzy partii stać nas na to, żeby Polacy pracowali 35 godzin tygodniowo zamiast 40 i poświęcali mniej czasu na pracę, a więcej na rodzinę.

Nie musimy tyle pracować. Stać nas na to, by pracy zawodowej poświęcać mniej i by dzięki temu mieć więcej czasu na odpoczynek, rozwój i kontakty z innymi - dodają liderzy partii

Jak wam się podoba pomysł, żebyśmy pracowali krócej?