Oczyszczanie organizmu - jak oczyścić organizm z toksyn?

Oczyszczenie organizmu nie musi być wcale związane z drastyczną głodówką lub przyjmowaniem mikstur ziołowych o skomplikowanej recepturze. Przeciwnie, starożytna zasada primum non nocere (przede wszystkim nie szkodzić), powinna skłonić nas do włączenia do swojej codziennej diety produktów wspomagających detoksykację takich jak ziarno ostropestu, żurawina, kasza jaglana, zwykłe jabłka, cytryny czy zielona herbata oraz wiele innych.

Jeżeli systematyczność nie jest naszą mocną stroną, warto przeprowadzić krótkotrwałe i intensywne oczyszczenie organizmu z toksyn choćby raz na pół roku. Taka kuracja możliwa jest do zastosowania przez każdego zdrowego człowieka i przyniesie nam z pewnością wiele korzyści.

Oczyszczenie organizmu z toksyn - krok po kroku

Detoksykację przeprowadzić można na wiele sposobów, jednak najbardziej rozpowszechnioną kuracją jest z całą pewnością głodówka. Przynosi bardzo dobre efekty, jednak nie należy zapominać, że nie nadaje się dla osób cierpiących na poważne schorzenia takie jak nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia pracy żołądka, wątroby czy trzustki. Jeśli cierpimy na jakiekolwiek choroby przewlekłe, zamiar przeprowadzenia głodówki zawsze należy skonsultować z lekarzem. W przypadku braku przeciwwskazań, decydując się na głodówkę postępujmy według sprawdzonych wytycznych:

  • pamiętajmy, że głodówka nie może trwać dłużej niż 1-2 dni. Po tym okresie układ odpornościowy organizmu ulega osłabieniu, a wydalanie toksyn najpierw zatrzymuje się, a następnie zaczyna działać wstecznie. Innymi słowy organizm zamiast wydalać toksyny w zwiększonej ilości, przyjmuje je,
  • zaplanujmy detoksykację na weekend czy też okres urlopu – łatwiej będzie nam znosić niedogodności związane z ewentualnym nieco pogorszonym samopoczuciem,
  • podczas głodówki przyjmujmy duże ilości wody, która wspomaga proces wydalania toksyn z organizmu.

Równie popularne jak głodówka jest stosowanie łagodniej diety warzywno-ziołowej. Ten rodzaj detoksykacji można stosować wiele razy w ciągu roku w okresach nawet dwu-trzy tygodniowych. Dieta polega na rezygnacji w okresie kuracji z produktów wysokoprzetworzonych, potraw smażonych i pieczonych oraz słodyczy. Pozostałe produkty można przyjmować w niewielkich ilościach, za to do woli spożywa się warzywa. Proponowana dieta bogata jest również w wyselekcjonowane zioła na oczyszczenie organizmu takie jak czosnek, koper włoski czy skrzyp polny, które przyspieszają metabolizm i działają moczopędnie wspomagając usuwanie toksyn z organizmu.

Co daje oczyszczenie organizmu z toksyn?

Niezależnie od tego, czy przeprowadzimy detoksykację stosując zioła na oczyszczenie organizmu z toksyn, skupimy się na diecie czy też skorzystamy z metody mieszanej, kuracja może przynieść naszemu organizmowi długofalowe, pozytywne skutki.

Pierwsze efekty oczyszczania organizmu z toksyn pojawiają się natychmiast po zakończeniu kuracji, a często jeszcze w trakcie jej trwania. Najbardziej widocznym objawem jest wyraźne zmniejszenie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, a także utrata nadmiaru wody z organizmu. W zależności od czasu detoksykacji, możliwa jest utrata nawet 2-3 kg wagi w krótkim czasie, co z pewnością zadowoli wiele pań, jednak najbardziej istotne jest długofalowe działanie kuracji oczyszczającej na organizm.

Detoksykacja pozwala na odtrucie organizmu oraz pozbycie się substancji wpływających na nasze negatywne samopoczucie i powodujących dyskomfort w postaci uciążliwych bólów głowy, zmęczenia, senności i apatii a nawet alergii i obrzęków ciała. Zaledwie kilkudniowe oczyszczanie organizmu z toksyn sprawi, że poczujemy się zdrowsi, chętniej podejmiemy wysiłek fizyczny a nasza motywacja do działania wzrośnie.

Zobacz także:

Oczyszczenie organizmu - domowe sposoby

Poza radykalną głodówką oraz łagodną dietą opartą na stosowaniu warzyw i ziół, osoby chcące poddać się detoksykacji, dość często stosują dietę jednostronną oraz sokową, które pozwalają na łatwe i niewymagające dużych wyrzeczeń, a jednocześnie efektywne oczyszczenie organizmu.

Domowe sposoby detoksykacji, czyli dieta jednostronna. Ten rodzaj diety stanowi nieco łagodniejszą formę detoksykacji niż głodówka. Polega na spożywaniu tego samego rodzaju pożywienia przez 2-3 dni. Nie może to być oczywiście pizza czy frytki, lecz produkt wybrany z listy sprzyjających oczyszczaniu organizmu, np. kasza jaglana, buraki, kapusta, jabłka itp. Podobnie jak w przypadku głodówki, dieta jednostronna nie może być długotrwała a organizmowi trzeba zapewnić duże ilości wody.

Przyjemna i smaczna dieta sokowa. W przeciwieństwie do głodówki i diety jednostronnej, ten sposób detoksykacji powinien trwać około 2 tygodni. Spożywając zwykłe posiłki, które jednak pozbawione są żywności wysokoprzetworzonej, pieczonej, smażonej i bogatej w cukry, wypijamy przynajmniej 3 razy dziennie po około pół szklanki soku wyciśniętego z buraka, marchwi czy kiszonej kapusty.

Zioła na oczyszczenie organizmu - lista

Całoroczna dieta na oczyszczenie organizmu powinna być uboga w węglowodany i tłuszcze nasycone, a produkty niskoprzetworzone wspomagać należy określonymi ziołami, do których należy m. in.:

  • koper włoski,
  • brzoza,
  • skrzyp polny,
  • fiołek trójbarwny,
  • mniszek lekarski,
  • ostropest plamisty.

Wszystkie odznaczają się działaniem wspomagającym procesy przemiany metabolicznej, dlatego wspaniale nadają się do użycia w detoksykacji organizmu, tym bardziej, że każda z roślin dodatkowo posiada jeszcze inne korzystne dla ludzkiego organizmu właściwości.

Dieta na oczyszczenie organizmu - na czym polega?

Domowe sposoby na oczyszczenie organizmu są bezpieczne, niedrogie i nie absorbują dużych ilości czasu oraz wysiłku. Żeby jednak były skuteczne, wymagają podstawowej wiedzy na temat tego jak oczyścić organizm za pomocą głodówki, diety krótkotrwałej czy o dłuższym czasie stosowania. Warto również wspomnieć, że na długotrwałe utrzymanie rezultatów detoksu wpływ ma również odpowiednie zakończenie każdego ze sposobów oczyszczania. Wymaga ono stopniowego przygotowania naszego organizmu do powrotu do zwykłego trybu życia i odżywiania. Jeśli więc nasza detoksykacja oparta na diecie trwała 2 dni, trzeciego dnia starajmy się nie powracać natychmiast do zwykłego dla nas sposobu odżywiania. Przejdźmy do normalnej diety powoli, spożywając na początku warzywa i owoce, stopniowo włączając do diety produkty zbożowe, nabiał, ryby by wreszcie po kilku dniach uzupełnić dietę o mięso.