Masaż Gua Sha: nowy trend beauty

Zastanawiałyście się do czego służą różowe i zielone kamienie o osobliwych kształtach, które w ostatnim czasie opanowały Instagram? Poza tym, że pięknie wyglądają na zdjęciach, potrafią zdziałać to, co zwykle nie udaje się wielu kosmetykom: skutecznie odmłodzić skórę i dodać jej blasku. Magiczne kamienie to różowy kwarc i jadeit (ten sam, który znajdziecie w rollerach do twarzy), a tajemnica ich cudownego działania tkwi w starożytnej chińskiej technice masażu twarzy Gua Sha. Tak, nie przesłyszałyście się - starożytnej. Bo choć boom na Gua Sha zaczął się dopiero teraz, rytuał ten znany jest w Chinach od tysiącleci.

Gua Sha oznacza po chińsku „drapanie”, a efekty tego tradycyjnego masażu raczej nie nadają się na Instagram (jeśli wpadłyście przypadkiem na zaczerwienione, podrażnione plecy – to właśnie jego sprawka). Na szczęście wygładzone, obłe kamienie w kolorze pastelowego różu i zieleni są przeznaczone do znacznie delikatniejszej wersji masażu Gua Sha, która nie zostawi na waszych twarzach żadnych niepożądanych śladów. Mało tego, skóra wygląda po nim tak dobrze, że od tego starożytnego rytuału można się wręcz uzależnić.

Masaż Gua Sha: na czym to polega?

Masaż Gua Sha był tradycyjnie stosowany jako sposób na poprawienie krążenia krwi i limfy oraz zmniejszenie stanów zapalnych, poprzez wzmocnienie przepływu energii w organizmie. Przy mocniejszym nacisku masowania twarzy kamieniami, Gua Sha pomaga też oczyścić układ limfatyczny i skórę twarzy z toksyn, a także zmniejszyć obrzęk. Jakich efektów możecie się spodziewać?

  • Przede wszystkim masaż kamieniami rozgrzewa skórę i poprawia przepływ krwi, dzięki czemu twarz jest lepiej dotleniona i efektywniej absorbuje substancje odżywcze transportowane naczyniami krwionośnymi.
  • Dzięki lepszemu ukrwieniu, komórki skóry szybciej się regenerują, co znacznie poprawia wygląd skóry oraz jej napięcie. Sprawia też, że cera staje się bardziej promienna.
  • Masaż Gua Sha działa jak naturalny lifting: podczas masowania twarzy kamieniami, naciskamy na skórę, a tym samym na mięśnie twarzy. Ten zabieg zmniejsza ich napięcie, dzięki czemu skóra jest bardziej wygładzona, a zmarszczki stają się płytsze. 
  • Po masażu Gua Sha skóra jest zrelaksowana i pełna energii – jak po przespaniu całej nocy (tzw. beauty sleep).

Jak wykonać masaż Gua Sha?

Choć ze względu na swój rodowód, rytuał ten może się wydawać skomplikowany, w rzeczywistości jest bardzo prosty i każda z nas może go bez trudu stosować w codziennych warunkach. Podobnie jak w przypadku jadeitowego rollera, najpierw nakładamy na twarz ulubiony olejek albo serum, a następnie delikatnie przeciągamy po twarzy kamień, kierując go od środka na zewnątrz. Masujemy skórę płaskim końcem narzędzia, za pomocą krótkich i długich pociągnięć. Zabieg nie musi być długi i może trwać tylko 10 minut. Ważne jest jednak to, by wykonywać go systematycznie - najlepiej codziennie, jako część wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.