Kwadratowa twarz – czym się charakteryzuje?

Kwadratowa twarz charakteryzuje się piękną, mocno zarysowaną linią żuchwy. Zazwyczaj jest dość szeroka, a podbródek jest mały i nie wystaje znacznie poza charakterystyczne kąty proste po bokach. Ten typ urody bardzo łatwo można pomylić z okrągłą twarzą, jednak odróżnia się od niej o wiele mocniejszymi kątami i liniami. Jednocześnie jednak, fryzury dla okrągłej twarzy i kwadratowej twarzy mają ze sobą nieco wspólnego. W przypadku tej drugiej, czoło i szczęka są najczęściej tej samej szerokości. Niekiedy można spotkać też osoby, których twarz jest dłuższa niż szersza. Wtedy mówimy o twarzy prostokątnej. 

Fryzury dla kwadratowej twarzy charakteryzują też pewnymi cechami. Są to przede wszystkim cięcia asymetryczne, często z dłuższym tyłem. Cieniowane włosy często opadają pazurkami na policzki. Co ciekawe, w przypadku tego typu twarzy, świetnie sprawdzają się wszystkie “kontrolowane bałagany”

Grzywka dla kwadratowej twarzy

Jaka grzywka pasuje do kwadratowej twarzy? Najczęściej poleca się grzywkę na bok. Lekka fala opadająca na czoło optycznie wyszczupla i wydłuża rysy twarzy. Świetnie sprawdzą się też grzywki wycieniowane lub z pazurkami. Jeśli marzy się Wam grzywka na prosto, również lepiej postawić na bardziej zwiewne jej formy. Fryzury dla kwadratowej twarzy i wysokiego czoła przede wszystkim powinny posiadać dobrze obciętą grzywkę.  

Czego unikać? Posiadaczkom kwadratowej twarzy najczęściej odradza się grzywki na prosto, zwłaszcza te idealnie proste, ciężkie i gładkie, których linia kończy się poniżej linii brwi. Mogą one sprawić, że nasza twarz wyda się niezwykle szeroka i dodatkowo zamknąć buzię w kształcie kwadratu. Najczęściej osobom o tym typie urody nie poleca się też robienia przedziałka na środku, niekiedy jednak może on wypaść korzystnie. Wyjątek stanowią zwiewne Cieniowane włosy0, które opadają na twarz i łagodzą rysy. 

Cieniowane włosy1

Jaka fryzura pasuje do kwadratowej twarzy? Niestety na wielu portalach pada jednoznaczna odpowiedź: na pewno nie krótka. Nie musi być to jednak reguła. Jeśli marzy Ci się bob, możesz śmiało poprosić swojego fryzjera o mocniejsze cięcie. Ważne jednak, aby włosy nie zostały skrócone powyżej linii szczęki. Odpowiednia długość boba dla osób z kwadratową twarzą powinna być między żuchwą a ramieniem. Warto też postawić na bardziej swobodne wersje tej fryzury, na przykład Cieniowane włosy2, który charakteryzuje się wycieniowanymi końcówkami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cieniowane włosy5

Krótkie włosy dla kwadratowej twarzy nie muszą jednak koniecznie oznaczać boba. Jeśli marzy Ci się coś innego, możesz postawić też na pazurki i cieniowanie. Nadaj krótkim włosom objętości z pomocą pudru, dzięki temu dodatkowo wizualnie wyszczuplisz swoją twarz. 

Cieniowane włosy8

Fryzura dla kwadratowej twarzy i Cieniowane włosy9 nie musi być krótka. Jeśli wolałabyś, żeby Twoje kosmyki zostały nieco dłuższe, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! To właśnie półdługie i długie włosy są najczęściej polecaną opcja dla osób o kwadratowej twarzy. Połącz je z lekką grzywką lub przedziałkiem na boku, aby osiągnąć optymalny efekt. Niezwykle istotnym elementem, który pozwoli nadać lekkości rysom twarzy, a jednocześnie zwiększyć objętość włosów jest cieniowanie. Jeśli nie chcesz cieniować włosów na całej długości, możesz zrobić to też jedynie na końcówkach. Ten zabieg sprawi, że delikatnie się one uniosą, nadając twarzy lekkości. Jest też najczęściej polecanym sposobem obcinania cienkich i pozbawionych objętości włosów. Jeśli obcinasz sobie włosy sama w domu, możesz też sięgnąć po specjalne nożyczki do cieniowania, czyli tak zwane drenażówki. 

Zobacz także:

Szeroka twarz nie oznacza jednak konieczności zrezygnowania z loków, wręcz przeciwnie. Delikatne fale, a niekiedy nawet mocniejszy skręt są polecane posiadaczom kwadratowej twarzy. Jeśli nie masz typowych, niskoporowatych włosów, możesz spróbować wydobyć skręt z pomocą naturalnych metod. Wiele z nas odstrasza od loków konieczność użycia lokówki, która na skutek działania wysokiej temperatury, bardzo niszczy włosy. Nie jest to jednak konieczne. Polecamy wypróbowanie sposobów na zakręcenie włosów bez użycia ciepła, takich jak loki na skarpetkę, czy na pasek od szlafroka. 

“kontrolowane bałagany”3

Odmładzające fryzury dla kwadratowej twarzy to przede wszystkim długie, miękko opadające pukle. Podobnie jak w przypadku półdługich włosów, również i w tym, zaleca się, aby fryzura była delikatnie wycieniowana. Warto zaznaczyć też, że długie włosy dają bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o upięcia. Paniom obdarzonym kwadratową twarzą bardzo dobrze będzie w luźnych kokach w stylu messy bun. Nie zapomnijcie zostawić delikatnych pasemek przy twarzy, to one właśnie nadadzą rysom młodzieńczego uroku i delikatności. Świetnie sprawdzą się też inne luźne upięcia, na przykład opadający na plecy warkocz, z którego przy twarzy uciekają pojedyncze, zwiewne pasemka. 

Aby dodatkowo wzmocnić ten efekt i optycznie zagęścić włosy polecamy dodanie do naszej fryzury kilku jaśniejszych refleksów, które sprawią, że skóra nabierze blasku. Sombre lub baby highlights to sprawdzone metody koloryzacji, dzięki którym nasze kosmyki będą wyglądały jak muśnięte Słońcem. Jeśli chodzi o bazowy kolor włosów, to nie ma ograniczeń. Powinien on zostać dobrany przede wszystkim do Twojego typu urody. Ważną kwestią, o jakiej należy pamiętać, jest też pielęgnacja długich włosów. Jeśli nie chcesz po kilku miesiącach udawać się do fryzjera z prośbą o obcięcie zniszczonej części, koniecznie codziennie zabezpieczaj je z pomocą serum na końcówki.

“kontrolowane bałagany”7

Przede wszystkim w okresie letnim należy mocniej nawilżać włosy. Warto stosować maski odżywcze, które domykają łuskę włosa i zwrócić uwagę, aby szampon, którego używamy zawierał filtr UV. Podstawą powinny być również produkty odżywcze z ceramidami i lipidami oraz produkty bez spłukiwania, zawierające polimery ochronne, które zapobiegają utracie wody i zabezpieczają również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiednio dobrany szampon i odżywka o działaniu regeneracyjnym wzmacnia włosy, a zastosowane na końcowym etapie pielęgnacji preparaty w postaci na przykład balsamu lub mleczka, zabezpieczą włos przed utratą wilgoci i domkną jego łuskę.

Lato to trudny czas dla włosów, dlatego należy zapewnić im należytą ochronę, regularną pielęgnację i regenerację. Zazwyczaj skupiamy się na a ochronie skóry, często zapominając o włosach. Pakując wakacyjną kosmetyczkę warto pamiętać przede wszystkim pamiętać o preparatach do pielęgnacji włosów z filtrami UV i odżywkach. A podczas urlopu pamiętać o pielęgnacji. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć zarówno piękną opalenizną jak i zdrowymi włosami. - podpowiada Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.