Życiorys świętego Filipa Neri

Filip Nereusz urodził się 21 lipca 1515 roku we Florencji (Włochy). Jego rodzicami byli Franciszka i Lukrecji Mosciano. Mama i starszy brat chłopca – dobrego Filipka zmarli przedwcześnie, dlatego młodzieniec w pogoni za możliwością zarobku udał się do swojego bogatego stryja, aby pomóc w zawodzie kupca. Po śmierci wujka odziedziczył majątek, mając zaledwie 17 lat. Jednak nie przejął dochodowego biznesu.

Filip rozpoczął studia teologiczne i filozoficzne w Rzymie, a jednocześnie zgłębiał wiedzę u dominikanów z konwentu San Marco. Młodzieniec zawsze wyróżniał się niesamowitą radością życia, szczerym uśmiechem i poczuciem humoru – jednającym ludzi. Filip Neri świadomie wybrał codzienność skupioną na modlitwie i pogłębianiu chrześcijańskich wartości. W 1548 roku pobożny mężczyzna założył Bractwo Świętej Trójcy, którego celem była opieka nad chorymi i potrzebującymi oraz obsługa pielgrzymów.  Wkrótce Filip Neri spełnił swoje duchowe pragnienie i w 1551 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Jako kapłan mężczyzna zamieszkał w konwikcie św. Hieronima della Carità (Rzym). Przy kościele Filip otworzył Oratorium, czyli miejsce otwarte dla ludzi dobrej woli, w którym liczył się rozwój duchowy i intelektualny. To tutaj odbywały się wspólne modlitwy, konferencje, rekolekcje, ale i występy artystyczne, koncerty, debaty o sztuce, historii, archeologii.

Filip Neri otrzymał miano „rzymskiego Sokratesa” i stał się doradcą najważniejszych duchowych przywódców. Na placach nauczał spragnionych słowa Bożego i radością przybliżał ludzi do chrześcijańskich wartości. Święty był dla wszystkich: potrzebujących, poszukujących, biednych i elit, dlatego nie bez powodu został uznany za „Apostoła Rzymu”.

Podczas swojego życia Filip Neri zaprzyjaźnił się np. ze św. Ignacym Loyolem, św. Franciszkiem Salezym i otrzymał stygmaty Ducha Świętego.

Kogo i czego patronem jest św. Filip Neri?

Święty Filip Neri uznawany jest za patrona Rzymu. Duchowny troszczy się o satyryków i dba, aby nigdy nie zabrakło radości i poczucia humoru. Filip Neri to również patron problemów związanych z niepłodnością, chorób koniczyn, a także kotów.

Zobacz także:

Jak i kiedy zmarł Filip Neri?

Filip Neri zmarł 26 maja (noc święta Bożego Ciała) 1595 roku w Rzymie. Mężczyzna miał 80 lat, a za przyczynę śmierci świętego podaje się przemęczenie i wyczerpanie organizmu. Podobno kapłan już wcześniej znał godzinę swojego ostatniego tchnienia. Ciało św. Filipa Neri spoczęło w kościele Chiesa Nuova – Santa Maria in Vallicella (Rzym).

Dokonania świętego Filipa Neri

Duchowny został beatyfikowany 11 maja 1615 roku z rąk papieża Pawła V, a kanonizowany 7 lat później (12 marca 1622 roku) przez papieża Grzegorza XV.  Święty stał się rozpoznawany jako kierownik duchowny rzymskiej społeczności. Ponadto:

  • w 1551 roku założył zakon filipinów (oratorianów) – wyróżniający się swobodą, w którym nie obowiązywały śluby zakonne,
  • w 1564 roku otrzymał w zarząd kościół pw. św. Jana,
  • w 1582 roku zainicjował powstanie Kolegium Polskiego w Rzymie.

Dzień św. Filip Neri w Polsce

Wspomnienie liturgiczne włoskiego duchownego Filipa Neri obchodzone jest 26 maja w Kościele katolickim. W tym szczególnym dniu smutni i przygnębieni modlą się o radość życia, a kobiety o potomstwo. 

Krótka modlitwa do św. Filipa Neri

Św. Filipie, któryś zupełnie poświęcił się na posługę bliźnich, nie żałowałeś trudu i niewczasu(niewygody), aby tylko wszystkich pozyskać Bogu! Zapal mię miłością bliźniego, ażebym kochał wszystkich ludzi bezinteresowne, wspomagając ich jałmużną, modlitwą i dobrą radą, źle o nich nie mówił, w niczym im nie szkodził. Amen.

Modlitwa o radość życia do św. Filipa Neri

Św. Filipie, pełen chwały Orędowniku mój - który zawsze według wskazań i przykładu św. Pawła Apostoła radowałeś się, wyjednaj mi łaskę doskonałego poddania się woli Bożej, obojętność wobec spraw tego świata i spoglądania ku niebu, abym nigdy nie wątpił w Opatrzność Bożą, nigdy nie rozpaczał, nigdy nie był smutny, ani niecierpliwy, aby oblicze moje zawsze było radosne, a moje słowa życzliwe i uprzejme. Chociaż bowiem losy życia układają się różnie, przystoi nam, którzy mamy największe ze wszystkich dóbr, łaskę Bożą i obietnicę wiekuistego szczęścia, aby promieniować radością. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – św. Filip Neri

W ikonografii chrześcijańskiej święty Filip ukazywany jest jako mężczyzna w dojrzałym wieku. Filip Neri wyróżnia się krótką brodą, siwymi włosami, jednym ze strojów kapłańskich – najczęściej sutanna z biretą. Nierzadko duchowny ubrany jest w czerwone szaty.

Do głównych atrybutów świętego Filipa Neri można zaliczyć:

  • lilię,
  • serce,
  • księgę.

Przeczytaj również: