Niechciane owłosienie stanowi jeden z największych problemów estetycznych większości kobiet. Która z nas się z nim nie boryka, lub nie borykała? Jest on o tyle trudny, że metod usuwania owłosienia jest wiele - maszynki jednorazowe, depilatory mechaniczne, kremy, wosk czy pasta cukrowa. Żadna z nich nie daje trwałego efektu, za to każda wiąże się z pewnymi niedogodnościami - krótkotrwałym efektem, bólem, podrażnieniem, a nawet reakcją alergiczną.

Czym się różni epilacja laserowa od depilacji?

Przewaga lasera nad wszystkimi innymi metodami usuwania zbędnego owłosienia kryje się w różnicy między tymi słowami. To pierwsze - depilacja - to tradycyjna metoda polegająca na ścinaniu lub wyrywaniu włosa. Jej trwałość to w najlepszym razie 3-6 tygodni - i to tylko przy regularnym, systematycznym powtarzaniu zabiegu.

Epilacja laserowa działa zupełnie inaczej! Można powiedzieć, że głębiej. Za pomocą lasera doprowadza się nie do usunięcia włosa, ale do nieodwracalnego zniszczenia cebulki wraz z doprowadzającymi do niej krew naczyniami. Dzięki temu dochodzi do zahamowania procesu odbudowy włosa. Na zawsze.

Na czym dokładnie polega epilacja?

Mechanizm działania epilacji opiera się na zjawisku termolizy, czyli termicznego uszkodzenia opuszka. Dzieje się to wtedy, gdy zawarta w strukturze włosa melanina wchłania energię. Dlatego skuteczność zabiegów uzależniona jest od koloru włosa (co jest równoznaczne z poziomem melaniny).

I dlatego też najlepszym momentem na rozpoczęcie zabiegów jest okres, kiedy nasza skóra nie jest opalona. Wtedy gdy kontrast między barwą jej i włosa jest maksymalnie duży. Zasada jest prosta - im skóra jest jaśniejsza, a włos - ciemniejszy tym szybciej i skuteczniej pozbędziemy się niechcianych włosków. Poza tym epilacja w okresie jesienno-zimowym jest bezpieczniejsza.

Jaką metodę epilacji wybrać?

Rynek medycyny estetycznej oferuje bardzo szeroki wybór urządzeń epilujących. Różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim trwałością efektu, poziomem bezpieczeństwa i poziomem komfortu w trakcie zabiegu. Wszystkie te cechy powinny być brane pod uwagę przy wyborze gabinetu. Dla pacjentów niezwykle ważny jest komfort w trakcie zabiegu - poszanowanie intymności i zmniejszenie bolesności do minimum.

Obecnie nie musi być tak, że skuteczności epilacji laserowej towarzyszy ból i silne zaczerwienienie skóry. Wśród laserów diodowych, dedykowanych epilacji, najbardziej wskazane są te urządzenia, które mierzą poziom melaniny w skórze i pozwalają na dobranie odpowiednich parametrów zabiegowych do indywidualnych cech skóry. Istotny dla naszego komfortu jest również system chłodzenia skóry w trakcie epilacji. Urządzenia oferujące takie rozwiązania stanowią najlepsze rozwiązanie

- mówi dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda z Instytutu Medestetis.

Epilacja laserowa - jak się przygotować?

Przed epilacją – w przypadku osoby zdrowej - wymagana jest jedynie konsultacja z kosmetologiem. Zwraca on szczególną uwagę na przebarwienia i znamiona barwnikowe oraz ilość, średnicę i kolor włosów. Bierze pod uwagę też indywidualną wrażliwość na bodźce. Kosmetolog wyjaśnia istotę zabiegu i urealnia oczekiwania. A przede wszystkim - określa fototyp skóry (za pomocą skali Fitzpatricka) i indywidualnie dobiera do niej parametry. Inaczej procedura wygląda w przypadku osób borykających się ze zdrowotnymi problemami. Ci potrzebują wnikliwszej, lekarskiej konsultacji.

W dniu zabiegu włosy powinny być ogolone, aby energia lasera nie została dostarczona do włosa wystającego ponad skórę i nie spowodowała oparzenia. Efekty widać po około 14-20 dniach. Dopiero wtedy włosy zaczną ostatecznie wypadać.

Epilacja laserowa - jak długo działa?

Aby pozbyć się wszystkich włosków, zabieg należy powtórzyć, gdyż w trakcie jednokrotnej epilacji na stałe niszczymy ok 20% włosów. Wynika to z naturalnej długości faz wzrostu włosów.

Przykładowo do epilacji łydek i ud potrzebnych jest od 5 do 8 zabiegów wykonywanych w odstępach co około 8-10 tygodni. W przypadku miejsc intymnych i pach zalecany odstęp powinien wynosić około 4-6 tygodni, a wykonać trzeba najczęściej około 6-8 zabiegów. Natomiast epilację twarzy wykonuje się co 4 tygodnie i należy wykonać około 7 zabiegów

- mówi dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda.

Aby podtrzymać trwałe efekty epilacji laserowej, zaleca się po zakończonej serii zabiegów wykonanie przypominającej epilacji raz w roku lub raz na 2 lata, w zależności od potrzeby. Wykonując zabiegi przypominające, możemy cieszyć się gładką i zdrową skórą wiele lat.