Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami i wcale nie jest prawdą, że to święto wyczekują i celebrują tylko przedszkolaki, choć faktycznie trudno odmówić im entuzjazmu. Statystyki wskazują, że w Polsce grupa ludzi starszych, tj. po 80. roku życia szybko wzrasta. Prognozy demograficzne wskazują, że do 2040 roku liczba seniorów w Polsce wzrośnie do ok. 2,2 miliarda osób. Póki co, w tym roku Dzień Babci i Dziadka będzie świętowało ok. z 1,5 osób. 21 stycznia składamy życzenia babciom, a dzień później, czyli 22 stycznia – świętują dziadkowie - nie zapomnijcie!

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka

Czego życzyć babciom i dziadkom? A może lepiej zapytać ich o to, czego sami by sobie życzyli? Ankietowani seniorzy jednym głosem wskazują, że u schyłku życia najbardziej doskwiera im samotność. Wcale nie, jak mogłoby się zdawać, brak łatwego dostępu do bezpłatnej służby zdrowia czy tanich leków, choć to właśnie te aspekty są ich największą bolączką na co dzień, ale właśnie brak bliskiej osoby czy osób, które po prostu będą w pobliżu.

A jak z perspektywy starości babcie i dziadkowie oceniają własne życie i co chcieliby poprawić, albo zmienić, gdyby mogli? Tu także jest duża zbieżność: chórem pada odpowiedź, że gdyby mogli, spędzaliby więcej czasu z bliskimi, mnie zaprzątaliby sobie głowy nieistotnymi kwestiami (czyli wszystkim tym, czym sami denerwujemy się na co dzień i co spędza nam sen z powiek) i mieliby więcej pokory. Wśród odpowiedzi nie pada za to kwestia pracy – mało kto u kresu życia żałuje, że nie pracował więcej, czy nie zarabiał więcej pieniędzy. Jeśli już, starsi ludzie żałują, że nie spożytkowali ich w inny sposób, np. na podróże lub inne wspólne przyjemności.

Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka

Tak, wierszyki i laurki na Dzień babci i Dziadka to jedno - trudno wyobrazić sobie to święto bez tego. Seniorzy, którzy doczekali się wielu wnuków mają specjalne katalogi na twórczość maluchów, bo nic tak nie cieszy, jak czułe wyznania czynione małą, niewprawną ręką, koślawymi jeszcze literami, ale za to szczerze i prosto z serca.

Prezent na Dzień Babci i Dziadka

Warto pamiętać jednak także o tym, że wnuki to nie jedyna pociecha i atrakcja w życiu będących często na emeryturze dziadków. Badania jasno pokazują, że starsi ludzie wcale w nie mniejszym stopniu, niż kilka dekad wcześniej, chcą mieć niczym nieskrępowany dostęp do wiedzy i kultury, a także rozrywki i to wcale nie tej najniższych lotów. Dlatego szykując się na wizytę z okazji Dnia Babci i Dziadka warto zadbać, by oprócz wspomnianej symbolicznej laurki sprezentować swoim rodzicom coś jeszcze. Jednych ucieszy książka, innych bilety do kina albo teatru, inni docenią zaproszenie na elegancką wystawną kolację na mieście, bo wbrew pozorom nie wszystkim babciom uśmiecha się całotygodniowy dyżur w kuchni (zwłaszcza gdy gotują także dla wnuków).

A wy, przygotowaliście już specjalne życzenia na Dzień Babci i Dziadka? Odwiedzicie w te dni swoich bliskich?