Wybory do Kongresu USA 2018: Ameryka stawia na kobiety

Wybory do amerykańskiego kongresu, które odbyły się pod koniec ubiegłego roku pokazują, że w USA nadszedł czas na zmiany. Po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych do Kongresu wybrano więcej niż 100 reprezentantek. Dla porównania, w upływającej kadencji w amerykańskim kongresie zasiadały 84 kobiety. Jak wyliczył The Washington Post, kobiety nigdy nie miały w Kongresie więcej niż 20% głosów, czyli przynajmniej 107 na 535 miejsc. Teraz się to zmieni - w Kongresie zasiądzie bowiem 113 kobiet. O kilku z nich już dziś jest naprawdę głośno.

Alexandria Ocasio-Cortez: najmłodsza kongresmenka

Wygląda na to, że rok 2019 będzie należał do niej. 29-letnia Alexandria Ocasio-Cortez jest aktywistką, edukatorką i najmłodszą kongresmenką w historii. Młodziutka kongresmenka ma portorykańskie korzenie, choć urodziła się w nowojorskim Bronksie, gdzie od 3 pokoleń mieszka jej rodzina. Ocasio-Cortez robi prawdziwą furorę w świecie amerykańskiej polityki. Amerykańskie gazety z miejsca okrzyknęły ją „Nadzieją Partii Demokratycznej”, a nawet „Prezydentką przyszłości”. Ona sama deklaruje przede wszystkim walkę o darmową edukację wyższą i prawa kobiet, a także ograniczenie dostępu do broni, zmniejszenie cen czynszów czy powszechny dostęp do służby zdrowia.

Alexandria Ocasio-Cortez: polityk millenialsów

Alexandria Ocasio-Cortez wprowadza zupełnie nową jakość i pokazuje co znaczy uprawianie polityki w dobie millenialsów.  Ocasio-Cortez, z racji swojego młodego wieku, czuje się w social mediach jak ryba w wodzie. To chyba jedyna polityk, która szturmem zdobyła Instagram, gdzie dziś obserwuje ją ponad 1,5 miliona ludzi. Jej luz, optymizm i naturalność powodują, że młoda kongresmenka wprowadza nową, świeżą energię do skostniałego świata polityki. Najlepszym tego przykładem jest jej ostatnia reakcja na hejt, skierowany pod jej adresem w internecie. Dzień przed zaprzysiężeniem na kongresmenkę, ktoś anonimowo opublikował na Twitterze stary klip, który Ocasio-Cortez nagrała razem z kolegami i koleżankami ze studiów, gdzie widać jak kongresmenka wygłupia się i tańczy. Obok 30-sekundowego wideo pojawił się komentarz: "Oto ulubiona przemądrzała komunistka Ameryki, zachowująca się jak ciemna tumanka, którą faktycznie jest…". Jak zareagowała na to Alexandria Ocasio-Cortez? Jej reakcja absolutnie nas zachwyciła! Ocasio-Cortez wrzuciła na swojego Instagrama filmik jak tańczy na korytarzu Kongresu, z podpisem "Jeśli republikanie uważają, że kobiety tańczące w collegu'u to skandal, poczekajcie na ich reakcję, gdy zobaczą kobietę tańczącą w Kongresie!". Takiej energii i takich kobiet w polityce potrzebujemy!