Linie lotnicze każą pracownicom schudnąć

Linie lotnicze Pakistan International Airlines wśród nowych wytycznych dla pracownic na stanowisku stewardess wpisały zrzucenie zbędnych kilogramów. Według szefostwa niektóre pakistańskie stewardessy obsługujące pasażerów podczas lotów mają nadwagę. Według Pakistan International Airlines idealna waga to maksimum 68 kilogramów przy wzroście 165 centymetrów. Co gorsza, kobiety pracujące w tej firmie mają kilka miesięcy, żeby zrzucić wagę zgodnie ze służbowym poleceniem, w innym przypadku zostaną po prostu zwolnione. Pracownice są oburzone takim wymuszeniem i dały temu wyraz w mediach społecznościowych. Wcale nas to nie dziwi - w pracy liczy się przede wszystkim jakość wykonywanej usługi, a nie to, ile ważą. 

Grożenie wypowiedzeniem z powodu zbyt "dużej" ilości kilogramów jest jawną dyskryminacją i seksizmem. Stewardessy, które otrzymały czas do końca lipca, żeby zrzucić wagę, planują więc wytoczyć swojemu pracodawcy proces. 

Zawód stewardessy wymaga wielu wyrzeczeń, jest stresujący i bywa ogromnie męczący (zwłaszcza przy długich lotach). Od załogi pokładowej cały czas wymagana jest nienaganna prezencja i znoszenie z uśmiechem na twarzy trudnych pasażerów. Bardzo często też sam proces rekrutacji wzbudza zastrzeżenia - np. mówi się, że linie Emirates zatrudniają kobiety o bardzo określonym południowym typie urody, a z kolei rosyjskie linie Aeroflot miały w 2017 kłopoty z powodu absurdalnych restrykcji dotyczących wieku i rozmiaru stewardess. Marka nie chciała zatrudnić kobiet powyżej 40.roku życia, mówiła też nie dziewczynom o rozmiarze większym niż 42. 

Z kolei VietJet z Wietnamu kazał swoim pracownicom obsługiwać w bikini na pokładzie samolotu drużynę piłkarską. W 2017 roku również Air India zawiesiło 52 pracownice, ponieważ były "za grube".  W Indiach regulują to przepisy - samolotem mogą latać stewardessy, których BMI wynosi między 18 a 22. Oznacza to, że przy wzroście 170 cm, maksymalna waga stewardessy to 63-64 kilogramy. Dla mężczyzn widełki BMI są trochę bardziej posunięte i wynoszą od 18 do 25 punktów (czyli przy wzroście 180 cm górną granicą wagi dla panów jest 80 kilogramów).

Jak zostać stewardessą? Wymogi 

Jednym z najciekawszych wymogów dla stewardess jest to, jak wysoko są w stanie sięgnąć. W liniach Etihad pracownik obsługi pokładowej musi dosięgnąć rękami do poziomu 210 cm, stojąc prosto bez butów. W Emirates ta górna granica to 212 cm(można stać na palcach). 

Inne interesujące wytyczne dla stewardess to np. obowiązek usuwania nadmiernego owłosienia z uszu i nosa w American Airlines. Z kolei Hawaiian i United Airlines mają jasno określoną maksymalną długość paznokci, jakie może sobie zapuścić żeńska obsługa pokładowa. Biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria, można się pokusić o stwierdzenie, że seksizm w XXI wieku tylko nabiera skrzydeł.