Wakacje w Dubaju?

Pobyt w Dubaju będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla "mieszczuchów" i poszukiwaczy intensywnych doznań, jak i podróżników, pragnących liznąć obcej kultury. Jest gorąco - to fakt, ale klimatyzacja to nieodłączny element każdego budynku (nawet przystanków autobusowych!), jest luksusowo - tak, ale większość atrakcji ceną nie różni się od tych w znanych i chętnie odwiedzanych przez Polaków kurortach. W dodatku do Dubaju można już wygodnie polecieć bezpośrednio z Warszawy, na pokładzie rodzimych linii LOT. To jak, pakujesz walizki?

1. Burj Khalifa

Tej atrakcji nikomu nie trzeba przedstawiać. Drapacz chmur Burj Khalifa jest "naj": najwyższym wieżowcem na świecie (prawie 830 metrów i 163 piętra), jego winda ma najdłuższą trasę, a tarasy widokowe położone najwyżej na świecie. Nie zapominajmy również o basenie na 76 piętrze budynku, który oferuje zapierające dech w piersiach widoki i niepowtarzalne zdjęcia do albumu (albo... na Instagram). Każdy turysta, który nie zmaga się z lękiem wysokości, może "popatrzeć z góry" na miasto, dzięki półotwartym tarasom widokowym na 124, 125 i 148 piętrze budynku. W zależności od wysokości, za bilety zapłacimy około 200 zł za osobę. 

2. Dubai Marina

Marina to luksusowa dzielnica Dubaju, która zachwyci wielbicieli spektakularnych, miejskich widoków. Nad ponad 3 kilometrowym, sztucznym kanałem, wyrastają nowoczesne wieżowce mieszkalne, biurowce i hotele, podziwiać tu można też zacumowane jachty - nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że najdroższe na świecie. Port można zwiedzać pieszo - do dyspozycji turystów i "lokalsów" dostępne są chodniki z wysadzonymi palmami, które zapewniają (niestety odrobinę) cienia. Można też postawić na romantyczny rejs o zachodzie słońca - szczególnie o tej porze dzielnica robi piorunujące wrażenie. 

3. Deira

Nie samym luksusem człowiek żyje... dla entuzjastów zwiedzania i historii, obowiązkowym punktem wycieczki jest Deira, czyli najstarsza dzielnica Dubaju. Tu możemy poczuć prawdziwy klimat Bliskiego Wschodu, zjeść posiłek w taniej, lokalnej knajpce, czy kupić pamiątki. W tym celu należy udać się do jednego ze słynnych targowisk: Gold Souk, Spice Souk albo Textile Souk. To pierwsze obfituje we wszelkiego rodzaju wyroby ze złota, Spice to feeria barw i aromatów przypraw, a na Textile Souk znajdziemy piękne, dobrej jakości tkaniny (warto zakupić jedwab). Przechadzając się uliczkami Deiry koniecznie spróbujcie niecodziennego (dla nas) przysmaku, czyli lodów na... wielbłądzim mleku.

4. Palma Jumeirah

Kompleks sztucznych wysp w kształcie drzewa palmowego, to zaraz obok Burj Khalifa, najbardziej kojarzona z Dubajem atrakcja. "Na Palmie" znajdziemy wiele luksusowych hoteli, korty tenisowe, restauracje i koktajl bary, jednak nie trzeba od razu rezerwować noclegu za bajońskie kwoty, aby zwiedzić tę architektoniczną perełkę. Wszystko za sprawą miejskiej kolejki jednoszynowej, która zawiezie nas aż na sam wierzchołek archipelagu. Pieszy spacer można natomiast urozmaicić przekąską z licznych foodtrucków, oferujących lokale pyszności. Jest też inny sposób na podziwianie Jumeirah, a mianowicie z lotu ptaka. Chodzi o skok ze spadochronem z możliwością robienia zdjęć. Śmiałkowie mają do wyboru kilka firm oferujących podobną atrakcję, a największą z nich jest Skydive Dubai. Taka przyjemność to koszt około 600 dolarów.

5. Ski Dubai

Zmęczonym upałami, jakie panują w Dubaju, z pewnością do gustu przypadnie... zimowa kraina, która znajduje się w centrum handlowym Mall of The Emirates. W środku panuje temperatura około -3 stopni, jest biało, można ulepić bałwana, zjeżdżać na profesjonalnych stokach narciarskich, skorzystać z toru bobslejowego, jeździć na sankach, a nawet pobawić się z pingwinami. Ciepłolubni mogą w tym czasie spokojnie popijać kawkę w restauracji, która znajduje się zaledwie za szybą.