Innowacyjna metoda badań
Badanie, które miało na celu porównanie szkodliwości otyłości oraz  czynnego palenia papierosów przeprowadzili James P. Moriarty i jego współpracownicy z Mayo Clinic, znajdującej się w Stanach Zjednoczonych, w Rochester, w stanie Minnesota.  W omawianym badaniu wzięło udział 30 000 osób. To co w eksperymencie tym jest  nowością, to fakt, iż badacze nie skupili się bezpośrednio na stanie zdrowia badanych, czyli zaburzeniach u nich występujących, które wiążą się  lub są konsekwencjami otyłości oraz uzależnienia od  nikotyny, natomiast analizowali koszty ponoszone na opiekę zdrowotną na daną osobę w ciągu roku.
 
Otyłość a palenie papierosów – porównanie kosztów

Wyniki uzyskane przez badaczy były zaskakujące. Zarówno otyłość i palenie papierosów związane były z nadmiarem kosztów opieki zdrowotnej. Okazało się jednak, iż w przypadku pacjentów cierpiących na otyłość, państwo ponosiło w imieniu tych osób  więcej  kosztów na opiekę zdrowotną w porównaniu z osobami uzależnionymi od palenia tytoniu. W porównaniu z osobami niepalącymi, średnie kwoty wydawane na opiekę zdrowotną były o 1 275 dolarów wyższe „na rzecz” osób uzależnionych od palenia papierosów. Natomiast, porównując koszty przeznaczane na osoby o prawidłowej masie ciała, w porównaniu z osobami otyłymi, na tę druga grupę pacjentów koszty okazały się być zwiększone o 1 850 dolarów. Co więcej, w przypadku osób cierpiących na znaczną otyłość, sumy te przewyższały koszty ponoszone przez osoby o wadze w normie nawet o 5 500 dolarów w ciągu roku.
 
Znaczenie wyników badań
Koszty, które przeanalizowali badacze, można bezpośrednio przełożyć na konsekwencje otyłości oraz palenia papierosów. Wielkość kwoty łączy się bezpośrednio z ilością powikłań. Przykładowo, badacze wskazują na ogromne koszty w przypadku pacjentów ze znaczną otyłością, co wiąże się  z tym, że choroba ta powiązana jest z wieloma innymi  towarzyszącymi problemami zdrowotnymi. Otyłość jest bowiem według nich  czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych, co odzwierciedla się właśnie we wzroście kosztów ponoszonych na rzecz opieki zdrowotnej.
 
Zamiast leczenia - profilaktyka
W celu zmniejszenia kosztów na leczenie, Amerykanie stawiają na profilaktykę. Wprowadzono wiele programów propagujących i pomagających w rzucaniu palenia, a także podkreśla się znaczenie programów fitness. W ten sposób dąży się nie tylko do obniżenia kosztów na opiekę zdrowotną ale w ogromnej mierze przyczynia do poprawy kondycji zdrowotnej poszczególnych osób.