Dlaczego kieszenie w damskich jeansach są mniejsze niż w męskich, czyli ile jeansy mają wspólnego z patriarchatem?

O seksizmie w modzie ostatnio dużo mówi się w kontekście buntu sportsmenek na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Norweskie siatkarki i niemieckie gimnastyczki powiedziały stanowcze "nie" kusym strojom czy majtkom odsłaniającym pośladki na rzecz uniformów, które zapewniają im komfort przy każdej akrobacji, bez narażenia się na spojrzenia czy "kompromitujące" zdjęcia. Seksualizacji mody (między innymi) poświęciła swoją książkę "Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn" Caroline Criado Perez, która poddała tezę jakoby męskie ubrania były wygodniejsze od tych, uszytych dla kobiet. Tę teorię potwierdza wpis na instagramowym profilu @ubrania_do_oddania.

Projekt Zosi Zochniak i Tomka Bociana ma na celu szerzenie świadomości na temat konsumpcji oraz transparentności i ekologii w przemyśle odzieżowym. Ich badania sprawiły, że wyjęłyśmy swoje jeansy z szafy i przyjrzałyśmy im się dokładnie. Wreszcie zrozumiałyśmy, dlaczego nasz ulubiony model spodni znalazłyśmy w męskim dziale. Wynik śledztwa tandemu "Ubrania do oddania" zaskoczy was!

Ubrania do oddania: czy damskie jeansy są mniej wygodne od męskich?

Projekt Ubrania do oddania przyjrzał się dokładnie kwestii różnic w zaprojektowaniu i noszeniu damskich i męskich jeansów. Z przeprowadzonych analiz wynika, że to nie przypadek, że modele zaprojektowane dla kobiet są mniej wygodne. Może dlatego wiele z nas ulubione modele podbiera z męskiej szafy lub szuka praktycznych modeli transparentnych marek takich jak np. Elementy czy Denimou? Jedno jest pewne - jeśli raz pożyczysz od swojego chłopaka jego jeansy (w celach badawczych, oczywiście), już nigdy mu ich nie zwrócisz (z przyczyn praktycznych). Dlaczego? Ten post wyjaśnia wszystko!

Dlaczego twój facet bez problemu nosi w kieszeniach spodni telefon i portfel, a ty ledwo mieścisz tam podpaskę?

"Czy to zmowa producentów torebek? Wina anatomii ludzkiego ciała? … a może patriarchatu?", pytają prowadzący profil @ubrania_do_oddania. O jaką zmowę producentów jeansów skierowaną przeciwko kobietom chodzi? Będziecie zaskoczone, choć po chwili refleksji zrozumiecie, co i dlaczego najczęściej przeszkadzało wam w noszeniu damskich jeansów.

Okazuje się, że już nawet kieszenie w damskich spodniach są niemal o połowę (dokładnie 48%!) mniejsze, niż w męskich modelach! Już teraz wiesz, dlaczego twój facet bez problemu nosi w kieszeniach spodni telefon i portfel, a ty ledwo mieścisz tam podpaskę?

"Zapraszam w podróż po damskich i męskich jeansach, która utwierdza nas w tym, że role płciowe w odzieży są umowne, bo „ktoś kiedyś coś powiedział), a my wszyscy możemy sięgać po to co chcemy, szczególnie, jeżeli chcemy wygodnie schować do przedniej kieszeni telefon, klucze, czy portfel".
 

Okazuje się, że jeansy zostały zaprojektowane przez Levi Straussa w 1983 r., jako element odzieży roboczej, który to szybko stał się obiektem westchnień kobiet. W odpowiedzi na duże zainteresowanie klientek, pierwsze damska linia jeansów powstała w 1934 r. i niewiele różniła się od męskiego prototypu.

Do czasu. Za mikro kieszenie możemy "podziękować" legendarnemu projektantowi - mowa o Christianie Diorze, który  w 1954 r. "ugruntował patriarchat kieszeni", uznając, że kobiety potrzebują kieszeni tylko do dekoracji. Czego można było się spodziewać po kreatorze mody, który ściskał kobiety gorsetami i stroił w perkal?

Do czego ma nas przekonać post @ubrania_do_oddania na temat seksualizacji mody? "Role płciowe w odzieży powinny mieć dla nas charakter umowny", zachęcają nas twórcy profilu, a my podpisujemy się pod tym - nośmy to, w czym czujemy się dobrze i komfortowo.  Bez metek, etykietek i wykreowanych  sztucznie oczekiwań. 

Źródło: Instagram @ubrania_do_oddania