Dieta bezmleczna – co jeść?

Dieta bezmleczna jest dietą eliminacyjną, która zakłada stałe lub czasowe wykluczenie z jadłospisu mleka, produktów mlecznych oraz tych, które zawierają jego białka. Jest rozwiązaniem na walkę z objawami alergii pokarmowej na białka mleka, jak również sposobem na życie dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy – cukru mlecznego. Wskazana jest również młodym matkom karmiącym, których dzieci są alergikami.

W przebiegu diety bezmlecznej konieczne jest wykluczenie z jadłospisu świeżego, skondensowanego i proszkowanego mleka oraz wszystkich produktów mlecznych: serów, serków, jogurtów, maślanek, sera, serwatki i twarogów. Nie zaleca się spożywania artykułów zawierających białka mleka: laktoglobulinę, laktoalbuminę oraz kazeinę.

Co można jeść podczas przebywania na diecie bezmlecznej? Istnieje szereg produktów dopuszczonych do spożycia. Należą do nich przede wszystkim: kasze, pieczywo francuskie, warzywa, owoce, żółtka jaj, oleje roślinne, masła i margaryny bezmleczne, majonezy, sorbety, galaretki i kisiele owocowe. Dopuszcza się wszelkie przyprawy, musztardę i ketchup.

Szczególną uwagę należy przykładać do treści etykiet: pieczywa, mięsa, słodyczy, zupek typu instant, syropów leczniczych, polew tabletkowych i sztucznych słodzików. W produktach tych wykorzystuje się mleko dla odświeżenia, poprawienia smaku, wyglądu lub konsystencji.

Dieta bezmleczna dla matek karmiących

W przypadku matek karmiących piersią dieta bezmleczna wskazana będzie w sytuacji, kiedy te zauważyły u swoich pociech objawy alergii. Może ona stanowić alternatywę dla przejścia na karmienie butelką.

Niestety objawy uczulenia mogą się pojawiać również u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Wówczas zdecydowanie odradza się samodzielne podejmowanie decyzji żywieniowych. Lekarz pediatra powinien zadecydować o doborze preparatu mlekozastepczego.

Przejście na dietę bezmleczną dla matki karmiącej oznacza przede wszystkim odstawienie produktów z mleka pochodzenia krowiego.

Dieta bezmleczna – jadłospis

Ostatnio dieta bezmleczna stała się modna na świecie, co zawdzięczamy rosnącemu kultowi weganizmu. Dzięki temu istnieje bogata gama bezmlecznych i bezglutenowych przepisów. Alergicy oraz osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą swobodnie ustalać codzienne menu posiłkując się wieloma ogólnodostępnymi jadłospisami. Przy wyborze tego typu diety należy pamiętać o konieczności dbania o to, aby w dostarczać organizmowi odpowiednich dawek: wapnia, cynku, potasu oraz witamin: A, B1, B2 i B12.

Producenci wyszli też naprzeciw osobom, którym trudno zrezygnować z codziennych przyzwyczajeń żywieniowych i prześcigają się w propozycjach roślinnych odpowiedników mlecznych produktów: mleka do kawy, płatek śniadaniowych, ciast, naleśników i przekąsek. Hitem ostatnich lat są sojowe jogurty, śmietanki i sery.

W diecie bezmlecznej, tak jak w każdej innej, należy pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu posiłków oraz dbaniu o to, aby dostarczały odpowiednią ilość składników odżywczych i minerałów. Zaleca się jedzenie trzech głównych dań, z których najbardziej syte i obfite będzie śniadanie, a najlżejsza kolacja. Ponadto zaleca się spożywanie pomiędzy nimi przekąsek, by zachować 3-4 godzinne odstępy pomiędzy poszczególnymi posiłkami. Dorosły człowiek powinien pić 2-2,5 litra płynów dziennie, w przypadku diety bezmlecznej poleca się: wodę mineralną, soki owocowe i warzywne, kompoty, napary z ziół oraz bezmleczne napoje.

Najpopularniejszym rozpoczęciem dnia osób na diecie bezmlecznej jest zjedzenie jajecznicy smażonej na maśle z dodatkiem pomidorów i popicie jej zieloną herbatą. Dobrą alternatywą będą kanapki z pieczywa żytniego z szynką wysokiej jakości, sałatą, papryką i rzodkiewką. Kawa z sojowym mlekiem dobrze pobudzi nas do działania.

Na drugie śniadanie warto wybrać owoce, warzywa lub pieczywo razowe z dżemem. Na obiad sprawdzi się tradycyjny rosół lub zupa jarzynowa. Drugie danie dobrze skomponować z porcji piersi z indyka w sezamie lub filetu rybnego zapiekanego w foli, zestawionych z kaszą lub brązowym ryżem i bukietem z warzyw. Podwieczorek to chwila na coś słodkiego. Dobrze sprawdzi się galaretka z truskawkami posypana wiórkami z gorzkiej czekolady lub ciasto marchewkowe z białą czekoladą, podane ze świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy.

Kolacja w założeniu powinna być lekkostrawna. Dobrym pomysłem będzie sałata z warzywami i prażonym słonecznikiem.

Jak uzupełnić wapń w diecie bezmlecznej?

Mleko oraz jego produkty bogate są w wapń oraz witaminę D, dlatego ważne jest, aby w przebiegu diety bezmlecznej wybierać produkty je zawierające. Wapń znajduje się między innymi w:

 • kaszach,
 • fasoli,
 • fasolce szparagowej,
 • soi,
 • soczewicy,
 • owsie,
 • rybach o drobnych ościach,
 • orzechach włoskich,
 • burakach,
 • malinach,
 • mandarynkach,
 • jajach,
 • pieczywie pełnoziarnistym.

Składnik zawarty w wyżej wymienionych produktach cechuje się gorszą przyswajalnością niż w przypadku produktów mlecznych, dlatego zaleca się jego suplementację lub spożywanie w towarzystwie artykułów, które wspomagają jego wchłanianie, np.: mięsa lub borówek. W przypadku dzieci, które znajdują się w procesie wzrostu i wapń jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego jego przebiegu, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem i ustalenie alternatywnego źródła wapnia.

Ryby oraz kukurydza są w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę D.

Alergie pokarmowe na mleko najczęściej występują u małych dzieci. Wówczas dietę bezmleczną zaleca się przeprowadzić przez okres roku. Po upływie tego czasu należy stopniowo wprowadzać produkty nabiałowe i obserwować reakcję organizmu dziecka. Kiedy nie wystąpi wysypka, biegunka lub bóle brzucha, można spokojnie wrócić do produktów pochodzenia mlecznego.