Superksiężyc jest bardzo ważnym zjawiskiem astronomicznym. Obserwowany z ziemskiej perspektywy Srebrny Glob jest wówczas większy i jaśniejszy niż zwykle. Ta pełnia Księżyca nie zdarza się raz na miesiąc. Jest to zjawisko niezwykle rzadko spotykane. Nie tylko wygląda niesamowicie, ale też silnie oddziałuje na człowieka. Superksiężyc wyznacza wyjątkowy, energiczny czas. Zobacz, jak pracować z jego energią. 

Superksiężyc jest zaliczany do jednej z faz lunarnych. Jest to zatem pełnia Księżyca, podczas której naturalny satelita Ziemi znajduje się wyjątkowo blisko naszej planety. Trzeba od razu zaznaczyć, że nie każda pełnia, która ma miejsce co miesiąc, jest pełnią Superksiężyca. To zjawisko astronomiczne nie zdarza się tak często. W przybliżeniu można określić, że występuje raz na rok. Wędrówka Księżyca wokół Ziemi trwa niepełny miesiąc. A dokładniej, Srebrny Glob potrzebuje średnio 27 dni, aby okrążyć Ziemię. Wówczas oddziałuje na niego światło Słońca i oświetla go pod różnymi kątami. Oprócz pełni możemy zaobserwować następujące fazy lunarne: 

  • Nów Księżyca
  • Pierwsza kwadra
  • Trzecia kwadra

Co to znaczy Superksiężyc? 

Superksiężyc to zjawisko, podczas którego tarcza naturalnego satelity Ziemi wygląda, jakby była o 14% większa niż zwykle. Różnica w jego postrzeganiu dotyczy także jasności. Kiedy obserwujemy Superpełnię, światło Srebrnego Globu wydaje się aż o 30% bardziej wyraziste. Przedrostek "super" nie powinien więc nikogo dziwić. 

To wyjątkowe zjawisko można wyjaśnić, biorąc pod uwagę pozycję, w jakiej znajduje się Księżyc względem Słońca i Ziemi. W czasie Superpełni Księżyc jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, a wszystkie trzy wymienione ciała niebieskie w kosmicznej przestrzeni są ułożone w linii prostej względem siebie. Dodatkowo, aby móc mówić o Superpełni ważną informacją jest to, że Księżyc jest wówczas w perygeum. A co to dokładnie znaczy? Perygeum Księżyca to najbliższy punkt na orbicie w stosunku do Ziemi, który wynosi mniej niż 364 000 kilometrów. To właśnie zmieniająca się odległość między Ziemią a Księżycem i skracanie dzielącego ich dystansu jest odpowiedzialne za to niesamowite zjawisko. Termin SuperKsiężyc wymyślił w 1979 roku astrolog Richard Nolle. 

Zobacz także: 

Pełnia Superksiężyca: jaki ma wpływ na samopoczucie? 

Już samo zjawisko pełni Księżyca silnie oddziałuje na człowieka. W tym czasie Luna wysyła w kierunku Ziemi silne wibracje. Energia ta zachęca do aktywności. Wiele osób podczas pełni Księżyca czuje nadmierne pobudzenie i przypływ energii. Pojawiają się wówczas problemy z zasypianiem i uczucie gromadzenia się wewnętrznego napięcia. Superksiężyc jeszcze bardziej potęguje ten stan, który można określić jako kumulacja mocy. Ogromne pobudzenie i rozkojarzenie to odczucia, które często pojawiają się w tym wyjątkowym okresie.  

Zobacz także:

Czego nie wolno robić podczas Superksiężyca?

Podczas Superksiężyca stan emocjonalny jest wyraźnie odmienny od naturalnego. Podkręcony poziom emocji sprzyja sprzeczkom i konfliktom. W czasie perygeum Księżyca lepiej odłożyć na bok załatwianie ważnych spraw. Kosmos daje nam sygnał, aby odpocząć i odpuścić. Warto podsumować dotychczasowe osiągnięcia i celebrować to, co już się udało. W czasie Superksiężyca nie wolno konfrontować się z innymi. Jeśli czujesz, że masz niewyjaśnione sprawy i chcesz porozmawiać z partnerem na tematy związane z prowadzeniem domu, chowasz urazę do przyjaciela lub chcesz poprosić szefa o podwyżkę – odłóż to na inny moment. Kiedy zjawisko Superksiężyca minie, a nerwowość i nagromadzone napięcie opuszczą Twoje ciało i umysł przejdź do działania. Ważne rozmowy przebiegną w spokojnym tonie i szybciej uda się wypracować satysfakcjonujący kompromis. 

Aby złagodzić wpływy księżycowej energii warto w tym czasie wykonać uspokajające rytuały: 

Zobacz także: 

Kiedy następny SuperKsiężyc? 

Wyjątkowe zjawisko Superpełni Księżyca będziemy mogli obserwować w sierpniu 2023. Wydarzy się to dokładnie 31 sierpnia o godzinie 3:35. W tym wakacyjnym miesiącu czeka na nas coś zupełnie fascynującego. Sierpień rozpocznie się i zakończy pełnią Księżyca. To ta druga, nazwana Niebieską Pełnią, która objawi się na niebie w ostatni dzień miesiąca, jest określana jako Superksiężyc. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie w tym dniu Księżyc będzie "zaledwie" 357 344 kilometry nad powierzchnią Ziemi. Oznacza to, że będziemy mieć do czynienia z perygeum Księżyca. To właśnie wtedy Luna będzie najlepiej widoczna w ciągu całego roku.