Chleb to jeden z podstawowych produktów spożywczych i większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez smakowitych kanapek. Są i tacy, którzy w walce o piękną sylwetkę rezygnują z niego całkowicie, choć często tęsknota za chrupkimi bułeczkami wygrywa z reżimem diety.
Jak się jednak okazuje chleb wcale nie jest taką bombą kaloryczną, trzeba tylko umieć wybrać ten najodpowiedniejszy. Pieczywo razowe zawiera bowiem duże ilości błonnika, a więc przyczynia się do lepszego trawienia. Jego jedna kromka to zaledwie ok 65 kcal, więc nie jest wcale tuczący. Chleb razowy zawiera też dużo węglowodanów, w tym skrobię, która na długo podnosi poziom glukozy i sprawia, że czujemy się najedzeni.
Najlepsze właściwości ma chleb wypiekany na naturalnym zakwasie – zawiera on kwas mlekowy który ułatwia trawienie i hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych co zapobiega nowotworom jelita grubego. Chleb zawiera także spoko kwasu foliowego – ważnego dla przyszłych mam oraz cynku i żelaza, które poprawiają odporność.
Szukając najlepszego chleba warto odwiedzać małe, lokalne piekarnie i pytać o pieczywo robione na zakwasie. A jeszcze lepiej upiec sobie chleb samodzielnie. Tutaj podajemy przepis na pyszny chleb na zakwasie ze słonecznikiem.