Chrapanie ma wpływ na zdrowie i wygląd

Przewlekle chrapią osoby ze skrzywioną przegrodą nosową, powiększonymi migdałkami lub przerośniętym języczkiem. To również problem dotykający osoby otyłe, chorujące na nadciśnienie tętnicze oraz kobiety po menopauzie. Chrapaniu mogą towarzyszyć przerwy w oddychaniu powodujące uczucie senności w ciągu dnia, trudności z koncentracją, poranne bóle głowy, bóle gardła po przebudzeniu, bóle klatki piersiowej w nocy, a nawet nocne duszenie się. W wyniku tego typu problemów:

  • mogą pojawiać się sińce pod oczami,
  • skóra zostaje pozbawiona blasku,
  • na twarzy widać zmęczenie, co dodaje lat.
  • pacjent staje się rozdrażniony i senny.

W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja laryngologiczna, na której specjalista laryngolog określi powód chrapania oraz dobierze najwłaściwszą metodę leczenia, która zdecydowanie poprawi zdrowie, komfort życia oraz kondycję skóry.

Dlaczego chrapanie i obturacyjny bezdech senny mogą przyspieszać proces starzenia

Obturacyjny bezdech senny (OBS, w jęz. ang. OSA) to bardzo częste zaburzenie snu powiązane z chrapaniem, które nie pozostaje obojętne dla zdrowia, a także zachowania młodego wyglądu. Naukowcy z University of Missouri School of Medicine odkryli, że nieleczony OBS przyspiesza biologiczny proces starzenia, a wyniki swoich badań opublikowali w “European Respiratory Journal”. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że obniżony poziom tlenu w organizmie prowadzi do aktywacji i rozprzestrzeniania się stresu oksydacyjnego oraz ogólnoustrojowych stanów zapalnych, co naśladuje przyspieszone starzenie biologiczne.

Jak poradzić sobie z chrapaniem i bezdechem sennym

Istnieje szereg zabiegów obejmujących plastykę podniebienia miękkiego. Zabiegi te są wykonywane u pacjentów, którzy skarżą się na bezdechy senne i chrapanie, zwykle powyżej 18. roku życia. W zależności od nasilenia dolegliwości i warunków anatomicznych przeprowadza się zabiegi o różnym zakresie, takie jak.:

  • Elektrotermoablacja podniebienia – w czasie zabiegu usuwany jest nadmiar błony śluzowej języczka podniebiennego i/lub części podniebienia miękkiego położonych bocznie do języczka. To zabieg mało inwazyjny, wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym przy użyciu nowoczesnych urządzeń medycznych, wykorzystujących zjawisko radiofrekwencji (fal radiowych). W czasie zabiegu następuje ograniczony (podśluzówkowy) uraz tkanek miękkich, dzięki któremu możliwe jest usztywnienie tkanek podniebienia miękkiego i języczka podniebiennego. Pozwala to na likwidację lub zmniejszenie bezdechów podczas snu i wpływa na zmniejszenie chrapania. Dolegliwości bólowe po takim zabiegu utrzymują się zwykle około 10 dni. Po zabiegu stosowane jest leczenie przeciwbólowe i dieta papkowata. W określonych przypadkach dla uzyskania optymalnego efektu leczenia konieczne jest powtórzenie tego zabiegu. Cena elektrotermoablacji podniebienia w znieczuleniu miejscowym to ok. 2500zł. Zabieg ten można również wykonać w znieczuleniu ogólnym.
  •  Zabieg uwulopalatofaryngoplastyki (U3P) polega na usunięciu nadmiaru tkanki podniebienia miękkiego i migdałków podniebiennych, co umożliwia zwiększenie przestrzeni za podniebieniem miękkim i pozwala na zmniejszenie tendencji podniebienia miękkiego do zapadania się, wibracji. Zabieg ten jest bardziej inwazyjny, ale pozwala na osiągnięcie lepszych i bardziej trwałych efektów leczenia. Po tym zabiegu konieczne jest pozostanie w szpitalu przez dobę oraz stosowanie antybiotyku. Okres gojenia po zabiegu to dwa tygodnie. W tym czasie pacjent stosuje leki przeciwbólowe, zalecana jest dieta papkowata, unikanie gorących posiłków i wysiłku fizycznego. Koszt takiego zabiegu to 7000 zł.

Dr Igor Anurin

Otorynolaryngolog, chirurg twarzy i szyi

www.meaclinic.pl

Zobacz także: