Film "Boże ciało" Jana Komasy kandydatem do Oscara 2020

Komisja Oscarowa powołana przez dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego zdecydowała, że „Boże Ciało” – najnowszy film Jana Komasy, twórcy hitów „Miasto 44” i „Sala samobójców”, będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jest to dla mnie i dla całego zespołu ogromne wyróżnienie. Bardzo chcę z tej okazji podziękować producentom filmu i całej ekipie odpowiedzialnej za jego powstanie. To kameralny film, którego entuzjastyczny odbiór na całym świecie nas zaskoczył i przerósł nasze oczekiwania. Mam nadzieję, że ta niezwykła historia zyska teraz więcej możliwości, by dotrzeć do większej ilości widzów na świecie., skomentował Jan Komasa

To kolejny wielki sukces obrazu, którego światowa premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał on aż dwie nagrody: Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re. Już wtedy międzynarodową karierą polskiej produkcji wróżyły tak prestiżowe media, jak Hollywood Reporter czy Screen Daily. Amerykańska premiera „Bożego Ciała” miała miejsce w tym tygodniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w sekcji Contemporary World Cinema.

O filmie Komasy bardzo pozytywnie wypowiadają się też krytyce "Variety" nazywając film, podobnie jak jury: poruszającym, uniwersalnym i prowokującym jednocześnie.

"Boże ciało" o czym jest ten film?

Film "Boże ciało" Jana Komasy opowiada historię 20-letniego Dawida, który przeżywa religijną transformację podczas odbywania kary w ośrodku dla nieletnich. Bardzo chciałby zostać duchownym, jednak jest to niemożliwe ze względu na jego kryminalną przeszłość. Pewnego dnia przyjeżdża do małego miasteczka w Polsce, żeby zająć się pracą stolarza. Postanawia jednak przebrać się w strój księdza i w wyniki różnych zbiegów okoliczności, zostaje wikarym w lokalnej parafii.

Pojawienie się na prowincji młodego, pełnego zapału i uduchowionego księdza jest dla lokalnej społeczności momentem przełomowym. Dzięki charyzmatycznemu Danielowi, wierni mogą zacząć leczyć rany po tragedii, która wydarzyła się w miasteczku.

"Boże ciało" kiedy w kinach?

Film Jana Komasy będzie pokazywany także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan w Korei Południowej.  „Oryginalny, wciągający, poruszający” (Hollywood Reporter) film, będący prawdziwą „emocjonalną burzą” (Masedomani) trafi do kin 11 października.