Bluza Burberry z pętlą na szyi

Po ostatnim pokazie Burberry w Londynie, kontrowersje wzbudziła bluza pochodząca z ich jesienno-zimowej kolekcji. Bluza z kapturem z troczkami przy szyi wygląda jak pętla i zdaniem niektórych "kojarzy się z popełnianiem samobójstw".

Liz Kennedy, modelka która była zatrudniona przy pokazie mody, chociaż nie prezentowała dokładnie tego modelu ubrania, na swoim Instagramie w ostrych słowach napisała:

Samobójstwo to nie moda. Riccardo Tisci i wszyscy w Burberry, jak mogliście pozwolić, by na wybiegu pojawił się ktoś z pętlą na szyi. Jak mogliście to przeoczyć i pomyśleć, że to jest ok, zwłaszcza, że była to kolekcja przeznaczona dla młodych osób. Jest mi wstyd, że wzięłam udział w tym pokazie.

Burberry przeprasza za kontrowersyjną bluzę

Marka Burberry wydała oficjalne oświadczenie, w którym przeprasza za "brak wrażliwości". Dyrektor kreatywny, Riccardo Tisci tłumaczył, że nie taki był zamysł projektantów, a "projekt był inspirowany tematem żeglarskim". 

Bardzo przepraszam za przykrości, których przyczyną był jeden ze strojów zaprezentowanych na moim pokazie. Inspiracją dla jego powstania były motywy marynistyczne i nie zdawałem sobie sprawy, że może być odczytany inaczej. Nie było moją intencją wywoływanie złych emocji u kogokolwiek. Zapewniam, że podobna sytuacja nigdy więcej się nie powtórzy. - tymi słowami Riccardo Tisci przeprosił za zaistniałą sytuację

Po fali krytyki, marka zadbała o to, żeby bluza przypominająca pętlę na szyi została usunięta z jesienno-zimowej kolekcji. Dodatkowo w sieci zniknęły wszystkie oficjalne zdjęcia, na których była prezentowana.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@burberry @riccardotisci17 Suicide is not fashion. It is not glamorous nor edgy and since this show is dedicated to the youth expressing their voice, here I go. Riccardo Tisci and everyone at Burberry it is beyond me how you could let a look resembling a noose hanging from a neck out on the runway. How could anyone overlook this and think it would be okay to do this especially in a line dedicated to young girls and youth. The impressionable youth. Not to mention the rising suicide rates world wide. Let’s not forget about the horrifying history of lynching either. There are hundreds of ways to tie a rope and they chose to tie it like a noose completely ignoring the fact that it was hanging around a neck. A massive brand like Burberry who is typically considered commercial and classy should not have overlooked such an obvious resemblance. I left my fitting extremely triggered after seeing this look (even though I did not wear it myself). Feeling as though I was right back where I was when I was going through an experience with suicide in my family. Also to add in they briefly hung one from the ceiling (trying to figure out the knot) and were laughing about it in the dressing room. I had asked to speak to someone about it but the only thing I was told to do was to write a letter. I had a brief conversation with someone but all that it entailed was “it’s fashion. Nobody cares about what’s going on in your personal life so just keep it to yourself” well I’m sorry but this is an issue bigger than myself. The issue is not about me being upset, there is a bigger picture here of what fashion turns a blind eye to or does to gain publicity. A look so ignorantly put together and a situation so poorly handled. I am ashamed to have been apart of the show. #burberry. I did not post this to disrespect the designer or the brand but to simply express an issue I feel very passionate about.

Post udostępniony przez (@liz.kennedy_) Lut 17, 2019 o 9:51 PST