Co to jest aspartam?

Aspartam to nic innego, jak substancja wykorzystywana jako słodzik w zdrowej diecie. Odkryty w latach 60. XX wieku, stał się powszechnie stosowanym zamiennikiem cukru. Jego głównymi składnikami są dwa aminokwasy występujące w białku, czyli fenyloalanina oraz kwas asparaginowy.
 
Aspatam czy Aspartan?

Mimo rosnącej popularności produktów z aspartamem, w dalszym ciągu można się spotkać z jego nieprawidłowymi nazwami. Wiele osób używa błędnie takich określeń, jak „Aspatam” lub „Aspartan”. Warto pamiętać, że jedyna nazwa tej substancji to aspartam, i to właśnie nią należy się posługiwać.
 
Czy aspartam jest szkodliwy?

Choć aspartam cieszy się rosnącą popularnością, wiedza na jego temat jest jeszcze dość skąpa. W efekcie wiele osób zastanawia się nad tym, czy sięganie po taki słodzik jest bezpieczne dla zdrowia. Liczne badania potwierdziły, że ta substancja nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Wyniki ponad 500 badań, które przeprowadzono w znanych laboratoriach oraz w warunkach klinicznych, dały zielone światło słodzikowi. Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności dodatkowo potwierdził wyniki tych badań. W efekcie po aspartam mogą sięgać nawet dzieci, dla których słodkie przysmaki są wyjątkowo ważne.
 
Produkty z aspartamem

Ceniony za bezpieczeństwo aspartam pojawia się w wielu produktach spożywczych. Jest obecny zarówno w dietetycznych napojach, jak i w gumach do żucia. Pojawia się też w lekkich deserach oraz w takich produktach, jak sosy czy marynaty. Wykorzystują go również producenci leków, którzy chcą osłodzić życie pacjentom skazanym na częste sięganie po tabletki.
 
 
Aspartam – czyli słodzik zamiast cukru

Na jakie korzyści mogą liczyć ci, którzy zastąpią cukier sztucznym słodzikiem? Jest ich wiele. Osoby troszczące się o linię docenią fakt, iż słodzik to mniejsza liczba kalorii. Miłośnicy pięknego uśmiechu cenią go natomiast jako składnik diety, która zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Docenić powinni go również rodzice. Aspartam pozwala chronić dzieci przed nadwagą i otyłością, bez konieczności ograniczania im dostępu do słodkich przekąsek. Jego walory doceniają również diabetycy oraz wszyscy ci, którzy chcą cieszyć się słodkimi przysmakami i zdrowiem jednocześnie.
 
Jak każda nowość, tak i aspartam wzbudza wiele emocji. Rodzą się pytania, czy sztuczny słodzik może być przyjaznym dla naszego zdrowia dodatkiem i czy warto po niego sięgać. Te wątpliwości rozwiewają wyniki badań. Aspartam, jako substancja dokładnie przebadana przez ekspertów, może być bez obaw wykorzystywany przez każdego z nas.