Aborcja w Polsce: większość Polaków popiera aborcję na żądanie

Wbrew konserwatywnym poglądom polityków PiS-u i przedstawicieli organizacji katolickich – Polacy w zdecydowanej większości popierają zarówno aborcję na żądanie, jak i legalizację związków partnerskich. Dowodzą tego wyniki sondażu przeprowadzonego przez Katar dla “Gazety Wyborczej”. Badanie dotyczyło problemów, które w naszym kraju budzą duże kontrowersje. Jego uczestników zapytano między innymi czy kobiety w Polsce powinny mieć prawo do aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży oraz czy popierają legalizację związków par homoseksualnych. 

Okazuje się, że prawie 60 procent Polek i Polaków uważa, że kobiety w naszym kraju powinny mieć prawo do aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Poparcie dla związków partnerskich wyraża już tylko połowa pytanych. Z kolei przeciwko zawieraniu małżeństw przez pary homoseksualne jest aż 55 procent uczestników sondażu.

Aborcja w Polsce: aborcję na żądanie popierają Polacy z różnych grup społecznych

Udział w ankiecie wzięli kobiety i mężczyźni o różnym poziomie wykształcenia, zarobków i miejscu zamieszkania – w tym pochodzący z metropolii, miast, miasteczek i wsi. Autorzy badania podkreślają, że wśród wszystkich wymienionych grup społecznych przeważali zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego oraz legalizacji związków partnerskich. Oznacza to, że rewolucja obyczajowa dokonuje się nie tylko wśród młodych kobiet z dużych miast, ale wszystkich grup społecznych. 

Aborcja w Polsce: kto jest za ustawą antyaborcyjną?

Wyniki badania wskazują na mocne podziały polityczne, większość osób przeciwko aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży to wyborcy PiS-u. W ich przypadku przeciwko aborcji jest aż 60 procent ankietowanych. Jednak nawet w tej grupie znaleźli się też jej zwolennicy – popiera ją ⅓ pytanych.

Rekordowe poparcie dla aborcji na żądanie odnotowano wśród wyborców Wiosny, czyli niedawno założonej partii Roberta Biedronia. Tutaj wynik to ponad 90 procent. W przeciwieństwie do innych ugrupowań politycznych program wyborczy partii Wiosna obejmuje wiele kwestii związanych z prawami kobiet. Oprócz liberalizacji prawa aborcyjnego Robert Biedroń obiecuje kobietom między innymi: refundację in vitro, dostęp do znieczulenia podczas porodu oraz zrównanie płac kobiet i mężczyzn. 

8 rzeczy, jakie partia Roberta Biedronia obiecuje kobietom

Wyniki sondażu skłaniają do wniosku, że polskie społeczeństwo zaczyna być coraz bardziej gotowe na liberalizację prawa do aborcji. 

Zobacz także: