Agata Duda wspiera nauczycieli? Jest oficjalny list

Agata Kornhauser-Duda zanim została Pierwszą Damą RP, była nauczycielką języka niemieckiego w jednym z krakowskich liceów. Przed wyborami była germanistką w II Liceum Ogólnokształcącym. To pracownicy tej samej szkoły wysłali do Dudy list, w którym nie kryli swojego rozgoryczenia związanego z milczeniem Pierwszej Damy w sprawie ogólnopolskiego protestu nauczycieli. 

Czy naprawdę nie czujesz potrzeby zabrania głosu w naszej obronie i przeciwstawienia się medialnej fali nienawiści uderzającej w godność zawodu nauczyciela?, pisali koledzy po fachu w otwartym liście, który udostępnił aktor Maciej Stuhr.

Przez długi czas mogłaś liczyć na nasze wsparcie. Cieszyliśmy się Twoim sukcesem, a nawet byliśmy dumni, że mogliśmy z Tobą pracować. Tym większe jest nasze rozgoryczenie Twoim brakiem solidaryzmu ze środowiskiem nauczycielskim, z którego się wywodzisz i do którego tak często deklarujesz swoje przywiązanie., brzmiały inne słowa tego samego listu.  

Nowe doniesienia mogą jednak rzucać nieco inne światło na sprawę braku solidarności Pierwszej Damy z własnym środowiskiem zawodowym. Jak podaje dziennik „Fakt”, Pierwsza Dama, mimo oficjalnego milczenia, miała jednak od początku strajku nauczycieli po cichu mediować w sprawie zarobków tej grupy społecznej. Żona prezydenta podobno spotkała się w tym celu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, mogła też brać udział w rozmowach okrągłego stołu. 

Dziennikarze programu "Czarno na białym" poprosili Agatę Kornhauser-Dudę o zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie strajku nauczycieli, a w odpowiedzi otrzymali oficjalny list z kancelarii prezydenta. 

"Pierwsza Dama nie posiadając prerogatyw pozwalających jej na składanie politycznych deklaracji oraz podejmowanie wiążących decyzji ogranicza swoją działalność od spotkań się z przedstawicielami rządu oraz większości parlamentarnej.", możemy przeczytać w piśmie.

Dodatkowo "wspierając i solidaryzując się ze środowiskiem nauczycielskim wyraża również zaniepokojenie eskalacją konfliktu podczas egzaminów gimnazjalistów i ośmioklasistów", brzmi dalsza jego część. 

Agata Duda wyraża też nadzieję. że rozmowy "okrągłego stołu" tuż po świętach wielkanocnych przyniosą rozwiązanie, które zakończy strajk nauczycieli. 

Strajk nauczycieli 2019 : o co walczą nauczyciele? 

Związkowcy ZNP walczą od 8.kwietnia 2019 o spełnienie pięciu podstawowych postulatów:

1. Podwyżka w wysokości 1000 zł dla pracowników pedagogicznych

2. Większe nakłady na oświatę z budżetu

3. Zmiana oceny pracy nauczycieli

4. Zmiana ścieżki awansu

5. Dymisja minister Anny Zalewskiej 

Nauczyciele są ważni, a wciąż są najniżej opłacanym środowiskiem zawodowym w naszym kraju. Mamy nadzieję, że Agata Duda faktycznie weźmie udział w mediacjach i, co najważniejsze, weźmie stronę swoich kolegów po fachu.