Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi?

Jeśli masz w swoim otoczeniu osobę, która tobą manipuluje i ma na ciebie zbyt duży wpływ, a ty nie potrafisz uwolnić się z jej sideł, to znaczy że masz do czynienia z osobą toksyczną. Taką toksyczną osobą  może być twój partner, koleżanka z pracy, sąsiadka. Wiesz, że poniżają się, manipulują i obwiniają, ale nie masz w sobie siły, żeby to zmienić. Nie licz, że osoba toksyczna zrobi rachunek sumienia i przyzna się do błędów i zmieni się. Jeśli chcesz być panią swojego losu i nie ulegać wpływom takich osób, poznaj sprawdzone sposoby, jak uniknąć toksycznych ludzi. Początki może nie będą łatwe, ale z czasem przyznasz, że to najlepsze, co dla siebie zrobiłaś.

Uwolnij się

Kiedy dojdziesz do wniosku, że znalazłaś się w szponach toksycznej osoby i wiesz, że wywiera ona zbyt duży wpływ na twoje życie, powiedz: DOŚĆ! To najwyższy czas, żeby zerwać kontakty z taką osobą i odzyskać harmonię i kontrolę nad swoim życiem. Oczywiście łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. Kiedy toksyczną osobą jest na przykład ojciec twojego dziecka lub jest to partner, od którego jesteś uzależniona finansowo. Możesz wówczas nie mieć siły sama podjąć takiej decyzji. Poszukaj wsparcia u osób, którym ufasz i otwórz się na nich. Może oni od dawno ci o tym mówią, a ty stworzyłaś pancerz blokady. Może musisz poszukać pomocy u specjalisty i wybrać się do psychoterapeuty. Zacznij działać, a z czasem przyznasz, że to była dobra decyzja.

Zawsze stawaj po swojej stronie

Pamiętaj, że to ty jesteś najważniejsza i postępuj tak, żeby żyć w zgodzie z samą sobą. Toksyczni ludzie zrobią wszystko, żeby wybielić siebie i zrzucić winę na innych. Najwyższy czas stanąć w swojej obronie. Zapewne nie obce są ci sytuacje, kiedy ktoś zrzuca winę na ciebie. Może to być koleżanka z pracy, twój partner wini ciebie, że zrobił kolejną awanturę, bo ty... Osoby toksyczne znają takie metody manipulacji, o jakich nie masz pojęcia. I właśnie w tym wszystkim ty sama powinnaś się sobą zaopiekować i odciąć od takich ludzi.

Nie daj się poniżać

Jeśli czujesz, że toksyczna osoba zaatakowała twoją godność zareaguj. Nie możesz pozwolić się poniżać i obrażać. Czas zareagować! Wystarczy powiedzieć zdanie: Nie podoba mi się, że mówisz do mnie w ten sposób! Poniżanie i wpędzanie w poczucie winy drugiej osoby są typowymi zachowaniami toksycznych osób. Jeśli sama nie zareagujesz i coś z tym nie zrobisz, to nie licz, że taka osoba przestanie.

Nie udawaj

Jeśli męczy cię to, że ktoś tobą manipuluje i wykorzystuje twoją dobroć dla własnych korzyści, nie udawaj i powiedz wprost, co o tym myślisz. W przypadku relacji z takimi osobami nie ma tu miejsca na udawanie. Nie bój się że możesz zranić taka osobę, bo nie reagując najbardziej ranisz siebie.

Nie bierz do siebie

Toksyczni ludzie bardzo często lubią wzbudzać u innych poczucie winy, ponieważ to zaburza pewność siebie drugiej osoby. Nie pozwól na to i pamiętaj, żeby nie brać do siebie tego typu zachowań, nawet jeśli w jakiś sposób dotknęły cię osobiście.

Znajdź czas dla siebie

Czasami nie unikniemy kontaktów z toksycznymi osobami. Przecież nie zwolnisz się z pracy, ponieważ twoja koleżanka jest toksycznym człowiekiem. Co robić? Wykorzystaj poprzednie rady i znajdź czas na regenerację. Po całym dniu pracy z taka osobą musisz mieć chwilę, żeby psychicznie odpocząć i skupić myśli na czymś innym.

Zobacz także: