39-latka zaszła w drugą ciążę, będąc w ciąży

Do zaskakującej anomalii doszło we wrześniu 2020 roku w Wielkiej Brytanii. 39-letnia Rebecca Roberts przeprowadzała rutynowe badania kontrolne będąc w 12 tygodniu ciąży. Wyniki wprawiły w osłupienie zarówno ją, jak i męża - okazało się, że kobieta zaszła w drugą ciążę! To 14 w historii ludzkości, odnotowany przypadek zjawiska, które nosi nazwę superfetacji, czyli dodatkowego zapłodnienia podczas trwającej już ciąży. Zaskoczona wydawała się być nawet sama lekarka, prowadząca ciążę kobiety:

Rozmawiałam z lekarką po badaniu USG na temat mojego poprzedniego badania. Pomyślałam, że stało się coś strasznego, ponieważ nic nie mówiła. Potem spojrzała na mnie i zapytała: "Czy wiesz, że spodziewasz się bliźniaków?" - wyznała w rozmowie z Independent

Rebecca Roberts i Rhys Weaver zostali rodzicami nietypowych bliźniaków dzięki cesarskiemu cięciu - najpierw na świat przyszedł chłopiec – Noah, dwie minuty po nim urodziła się Rosalie. "Młodsza siostra" musiała jednak pozostać w szpitalu przez następne 3 miesiące. Teraz rodzina jest znów w komplecie, a jej konto na Instagramie obserwuje ponad 45 tysięcy osób. 

Jak dochodzi do superfetacji?

Superfetacja to zjawisko dodatkowego zapłodnienia, które polega na zapłodnieniu komórek jajowych owulujących w dwóch następujących po sobie cyklach. Do takiej sytuacji może dojść w pierwszym lub drugim miesiącu ciąży, choć z uwagi na niezwykłą rzadkość zjawiska lekarze nie są co do tego zgodni, podobnie jak do przyczyn jej wystąpienia. W prawidłowym przebiegu ciąży, po zapłodnieniu organizm kobiety wytwarza specjalną "barierę hormonalną", która blokuje owulację aby zapobiec dodatkowej ciąży. Jedną z możliwych przyczyn wystąpienia superfetacji jest kuracja hormonalna, która nie została przerwana po zajściu w ciążę.