Żona Ryszarda Kalisza: Dominika Lis

Żona Ryszarda Kalisza pojawiła się w jego życiu w roku 2013, dzięki pewnemu krakowskiemu balowi, na którym ich sobie przedstawiono. Dwa lata później para wzięła ślub, nie zważając na dzielącą państwa młodych różnicę wieku (wynosi ona 30 lat). Niedługo po ceremonii na świat przyszedł syn Kaliszów, Fryderyk.

Trudno zaprzeczyć, że mimo młodego wieku Dominika Lis ma że swoim małżonkiem wiele wspólnego. Oboje ukończyli studia prawnicze i aplikację adwokacką, prywatnie zaś przeszli przez zakończone rozwodem małżeństwa. Dominika w wieku 20 lat związała się z pewnym mecenasem z Krakowa, z którym miała syna Antoniusza. Chłopiec mieszka obecnie z nią i Ryszardem w Warszawie. 

Foto: AKPA

Znajomi państwa Kaliszów utrzymują, że są oni zgraną, kochającą się rodziną. Fryderyk i Antoniusz traktują się jak zwykli bracia, zaś Ryszard nie faworyzuje w żaden sposób ani rodzonego syna, ani pasierba. Wydaje się, że znany polityk wręcz idealnie odnajduje się w roli ojca. Potwierdzają to wspólne zdjęcia, na których Kalisz z żoną i dziećmi radośnie uśmiechają się do obiektywu.

Dominika Lis w mediach

Jak się okazuje, małżeństwo Kaliszów łączą nie tylko pasje prawnicze, lecz również ambicje polityczne. W 2018 r. Dominika wystartowała w wyborach samorządowych, ubiegając się o mandat radnej na warszawskich Bielanach. 

Małżonka Ryszarda Kalisza pojawiła się na liście Komitetu Wyborczego Razem dla Bielan, wolnego od jednoznacznych inklinacji ideowych. Ostatecznie Lis zdobyła jednak za mało głosów, by otrzymać upragnioną funkcję. 

Zobacz także:

Tamten epizod zapewne nieco podciął jej skrzydła - po nieudanych wyborach przestała się udzielać na politycznej scenie. W następnym roku niechcący przyczyniła się także do spadku popularności męża, odgrywając główną rolę w aferze, o której usłyszała cała Polska.

Foto: AKPA

ZOBACZ TEŻ: Dominika Korwin-Mikke: kim jest o 45 lat młodsza trzecia żona Janusza Korwina-Mikkego?

Dominika Lis skazana za jazdę po alkoholu

15 lutego 2019 r. żona Ryszarda Kalisza odebrała z przedszkola swojego 3,5-letniego synka, po czym zatrzymała się na stacji benzynowej, żeby zatankować. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kobieta ledwo stała na nogach. Zaniepokojeni pracownicy stacji wezwali policję, która przebadała prawniczkę alkomatem. Wynik: 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 

W sierpniu tego samego roku do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Lis, zarzucający jej jazdę po pijanemu oraz narażenie dziecka na poważny uszczerbek na zdrowiu.

Miesiąc później oskarżona usłyszała wyrok. Skazano ją na 18 miesięcy ograniczenia wolności, nieodpłatną pracę społeczną, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres 4 lat oraz wpłatę 6 tysięcy złotych na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym. Pod znakiem zapytania stanęła też jej przyszłość jako adwokata. 

Foto: AKPA

Kara dla Dominiki Lis mogła być znacznie surowsza; wyrok sądu okazał się dla niej dość łaskawy. Miał na to wpływ zapewne fakt, że w momencie zatrzymania kobieta nie tyle prowadziła samochód, ile po prostu siedziała za kółkiem. Z kolei jej mąż, Ryszard Kalisz, usiłował później udowodnić, że policyjny alkomat nie był do końca sprawny. 

Afera z Dominiką Kalisz w roli głównej błyskawicznie rozniosła się na cały kraj. Z pewnością nie pozostała również bez wpływu na wizerunek małżonka skazanej, który od tamtej pory znacznie rzadziej pokazuje się w mediach. I nawet jeśli przesadą byłoby twierdzenie, że eksces Dominiki odbił się na wyborczych notowaniach lewicy w tegorocznych wyborach parlamentarnych, bez trudu można dostrzec jego konsekwencje dla samego Ryszarda Kalisza. Były minister zdążył już jednak ponoć wybaczyć lekkomyślnej małżonce. 

ZOBACZ TEŻ: Przyszłego męża poznała na... fotelu dentystycznym. Za co polubiliśmy Paulinę Kosiniak-Kamysz, żonę lidera PSL?

Ryszard Kalisz: rozwód i była żona

Pierwsza żona Ryszarda Kalisza, Anna Żur-Kalisz, dzieliła z nim życie przez niemal dekadę. Pobrali się w roku 2000, zamieszkali zaś w bloku na warszawskim Żoliborzu. Anna była od Ryszarda młodsza o piętnaście lat, pracowała w świetnie prosperującej firmie farmaceutycznej. Zdarzało się, że jej roczny dochód przewyższał zarobki znanego męża. 

Ryszard przez długi czas uważał Annę za swój ideał kobiety: delikatna, subtelna blondynka urzekała go swym oddaniem i opiekuńczością. Mimo to małżeństwo nie doczekało się dzieci. W 2009 roku doszło do rozwodu, choć żadna ze stron nie chciała wyjawić mediom jego motywu. 

To jednak jeszcze nie koniec miłosnych podbojów polskiego polityka. Po rozstaniu z Anną Ryszard dosyć szybko zapragnął towarzystwa innej kobiety. Jego wybranką okazała się tym razem Inga Pietrusińska, warszawska nauczycielka francuskiego. 

Przyjaciele polityka zgodnie podkreślali, że ten nowy związek wyglądał raczej na swoisty uczuciowy eksperyment Ryszarda. Osobowość i wykształcenie Ingi bardzo odbiegały od tego, co można uznać za "normalne" upodobania Kalisza. Ani wcześniej, ani później nie interesował się on brunetkami, ze zdziwieniem obserwowano go także u boku nauczycielki.

Ryszard Kalisz i jego partnerka rozeszli się dość szybko, będąc już jednak rodzicami małego Ignacego (chłopczyk urodził się w 2013 roku). Spełniło się zatem marzenie polityka o posiadaniu potomstwa. Rola ojca od początku niezmiernie mu odpowiadała, mimo pogarszających się stosunków z byłą towarzyszką życia. 

Polskie media co jakiś czas obiegały wiadomości o konflikcie na linii Kalisz - Pietrusińska. Dawni partnerzy nie mogli dojść do porozumienia w sprawie opieki nad dzieckiem. Polityk skarżył się, że kobieta złośliwie utrudnia mu kontakt z synem. Ostatecznie Ignacy na stałe pozostał z matką, jednak sąd przyznał Ryszardowi prawo do spędzania z nim niedziel poza domem. 

Sprawa z Ingą pokazała, jak Ryszard Kalisz powoli przeistacza się z poważnego polityka w gwiazdę tabloidowych mediów. Jego późniejsze poczynania - przede wszystkim ślub z Dominiką Lis - zdają się to wrażenie potwierdzać. Sam zainteresowany powtarza zaś, że wprawdzie traci pociąg do polityki, ale w zamian planuje skupić uwagę na karierze adwokackiej.

ZOBACZ TEŻ: Mateusz Morawiecki i Iwona Morawiecka poznali się już w podstawówce. Kim jest żona polskiego premiera?