Co pomaga na złamane serce?

Złamane serce to stan, w którym smutek i żal po rozstaniu odbierają chęć do działania, a czasem nawet do życia. Jest to jednak uczucie, z którym można i powinno się walczyć. Przedłużający się stan załamania nerwowego może przerodzić się w depresję lub nerwicę, a przez to rzutować na całe twoje życie oraz przyszłe związki.

Co pomaga na złamane serce? Przede wszystkim podjęcie konkretnych działań. Siedzenie w domu z kubełkiem lodów może wydawać się chwilowym rozwiązaniem, ale na dłuższą metę nie pomoże ci w powrocie do formy.

1. Jak poradzić sobie ze złamanym sercem? Pozwól sobie na smutek

Złamane serce to efekt bolesnego rozstania z bliską ci osobą. Emocje, które mu towarzyszą są czymś niecodziennym, dlatego ciężko jest sobie z nimi poradzić. Warto więc dać sobie czas na przeżycie smutku i swego rodzaju "żałobę".

Najlepszym sposobem na pogodzenie się z sytuacją jest wypłakanie się, najlepiej w towarzystwie bliskiej przyjaciółki. Dzięki obecności drugiej osoby masz możliwość wygadania się i pozbycia wszystkich zbędnych i negatywnych emocji.

Możecie razem obejrzeć film, posłuchać muzyki lub po prostu gadać cały wieczór. Ważne jest, byś pozwoliła sobie na oczyszczenie i przeżycie całego bólu oraz smutku, które towarzyszyły rozstaniu. Tamowanie w sobie emocji będzie jedynie powodować narastanie frustracji oraz sprawi, że cierpienie po zerwaniu będzie trwało dłużej.

2. Jak wyleczyć złamane serce? Uporządkuj swoje życie

Złamane serce to stan, który wynika z faktu bolesnego dla ciebie rozstania. Aby szybciej uporać się ze swoimi emocjami, warto pozbyć się wszelkich pamiątek, przypominających ci o byłym partnerze. Wspólne zdjęcia, jego ubrania i inne tego typu rzeczy najlepiej zgromadź w jednym miejscu, np. w kartonie w szafie.

Dzięki temu nie będziesz musiała ciągle oglądać rzeczy, które przypominają ci o byłym parterze. Jest to symboliczny sposób na to, by odciąć się od przeszłości i rozpocząć nowy rozdział.

Zobacz także:

3. Złamane serce - otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Złamane serce można pokonać w pojedynkę, jednak o wiele łatwiej będzie ci radzić sobie ze smutkiem w towarzystwie przyjaciół. Bliskie osoby nie tylko cię wysłuchają, pozwolą się wypłakać i pocieszą. Obecność przyjaciół pomoże ci poradzić sobie ze złamanym sercem szybciej i lepiej, ponieważ wniosą oni nową, pozytywną energię do twojego życia.

Może twoi przyjaciele nie będą w stanie odpowiedzieć ci na pytanie, jak wyleczyć złamane serce. Możesz jednak być pewna, że w tym trudnym okresie będą oni dbali o twoje dobre samopoczucie. Mogą namawiać cię na różnego rodzaju aktywności, takie jak basen, kino czy zakupy. Warto skorzystać z ich propozycji, ponieważ dzięki temu będziesz w stanie oderwać myśli od nieprzyjemnych zdarzeń.

Pamiętaj jednak, by otaczać się tylko takimi ludźmi, którym naprawdę zależy na twoim szczęściu i dobrym samopoczuciu. Osoby toksyczne, apodyktyczne czy plotkarze nie będą dobrym towarzystwem na ten czas, ponieważ przeniosą na ciebie swoją złą energię oraz negatywne myślenie. Najlepiej unikać plotkowania o rozstaniach innych ludzi i nie słuchać rad typu "ten to miał gorzej". Zamiast tego lepiej umówić się na kawę z dobrą przyjaciółką, która wie, co pomaga na złamane serce.

4. Jak leczyć złamane serce? Doceń siebie

Złamane serce to stan, w którym niełatwo jest skupić się na własnych potrzebach czy marzeniach. Warto jednak ułożyć sobie plan na najbliższe dni i skrupulatnie się go trzymać. Jak uleczyć złamane serce?

Przede wszystkim istotne jest, byś ustaliła, co jest dla ciebie obecnie najważniejsze. Skoncentruj się na swoim rozwoju, wyjedź za miasto, umów się na wizytę u kosmetyczki. Działaj wyłącznie na korzyść siebie do momentu w którym poczujesz, że ból rozstania minął.

Jest to również idealny moment na to, by dokonać ważnych zmian w swoim życiu i zmienić je na lepsze. Wyklucz ze swojej codzienności wszystko to, co działa na ciebie negatywnie. W zamian za nie postaraj się wdrożyć do swojego życia zdrowe nawyki, które pomogą ci w opanowywaniu emocji. Mogą to być ćwiczenia, takie jak joga czy pilates, jak również trening oddechu.

Złamane serce ma bardzo mocny wpływ przede wszystkim na twoją samoocenę. Drastyczny spadek pewności siebie i poczucia własnej wartości nie są niczym niezwykłym, w końcu zostałaś porzucona przez mężczyznę. Musiał mieć jakiś powód do zerwania, prawda? Cóż, nie do końca. Jak poradzić sobie ze złamanym sercem?

Przede wszystkim zerwania najczęściej wynikają z niedopasowania charakterów i nieprzepracowanych problemów w związku. Nie znaczy to jednak, że jesteś złą osobą, która ma jedynie wady. Najprawdopodobniej twój partner nie był w stanie dostrzec lub docenić twoich zalet, ponieważ był innym typem człowieka.

Warto podbudować poczucie własnej wartości właśnie przez przypomnienie sobie, w czym jesteś naprawdę dobra. Świetnie gotujesz? Zaproś kilku bliskich przyjaciół na kolację i przygotuj coś pysznego. Masz dobre serce? Zgłoś się do wolontariatu i pomóż innym ludziom, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie. Ważne jest, byś robiła to, co przyniesie ci ulgę i przypomni, jak utalentowaną i wspaniałą osobą jesteś.

5. Złamane serce - poznaj nowych ludzi

Złamane serce to stan, w którym czujesz smutek, żal i tęsknotę po stracie bliskiej ci osoby. Warto więc postarać się wypełnić tą lukę poprzez spotkania nie tylko z przyjaciółmi, ale również z nowymi osobami. Nowe znajomości pomogą ci spojrzeć na wiele rzeczy ze zdrowym dystansem, wniosą też powiew świeżości do twojego życia.

Możesz zacząć umawiać się na randki, jednak jeśli nie czujesz się na siłach, nie musisz tego robić. Zamiast tego możesz zbudować wokół siebie krąg znajomych płci męskiej, którzy pomogą ci w trudnych chwilach i pocieszą. Jeśli czujesz, że to dobry moment na ponowne rozpoczęcie randkowania, pamiętaj by dać sobie czas na wszystko.

Nie składaj od razu deklaracji, nie obiecuj niczego. Zamiast tego daj sobie czas na to, by dobrze poznać tego jednego mężczyznę. Możesz również umawiać się na niezobowiązujące spotkania przy kawie, podczas których będziesz po prostu poznawać nowych facetów bez jakichkolwiek deklaracji. Pamiętaj o tym, by zawsze działać w zgodzie ze sobą i swoimi uczuciami.

6. Jak wyleczyć złamane serce? Bycie singielką to nic złego

Przez całe życie wmawiano ci, że bez "drugiej połówki" jesteś niekompletna? Do tej pory nie miałaś okresu w swoim życiu, w którym nie byłabyś w związku, bo gdy kończyła się jedna relacja, zaraz wskakiwałaś w drugą? Jak w takim razie możesz poznać swoje potrzeby, marzenia, cele, jeśli do tej pory musiałaś dbać o "związkowy kompromis"? Tak jak w relacji z drugą osobą uczymy się jej i respektujemy jej zachowania i cechy charakteru, tak samo potraktuj siebie. Pomyśl o sobie, jak o ukochanej osobie i pielęgnuj ten związek. Nic nie doda ci tyle pewności siebie i nie podniesie twojej samooceny, co twoja niezależność. I nie daj sobie wmówić, że jesteś singielką, bo "nikt cię nie chce" lub "jesteś za trudna", "zbyt wymagająca", "nie wystarczająco ładna i mądra" - bycie singielką to świadomy wybór kobiet, które wiedzą, czego chcą w życiu, albo przynajmniej - czego nie chcą.