Zakola – przyczyny

Zakola u mężczyzn pojawiają się na skutek łysienia androgenowego, czyli o typie miejscowym i plackowatym. Zakola nad czołem występują w okolicach skroni, tworząc tak zwane wysokie czoło. U części mężczyzn włosy wypadają jedynie na czubku głowy. W zaawansowanym stanie łysienia niemalże cała skóra głowy zostaje pozbawiona włosów. Zakola powstają u osób w każdym wieku, często są domeną młodych mężczyzn.

Dokładne przyczyny łysienia androgenowego nie są znane. Wiadomo jednak, że istnieje spora grupa mężczyzn, szczególne narażona na zakola w młodym wieku. Należą do niej:

 • osoby genetycznie obciążone łysieniem, u których w rodzinie występował ten problem,
 • osoby w starszym wieku,
 • osoby o niewłaściwym poziomie DHT.

Nieodpowiednia dieta, anemia, stres, leki przeciwdepresyjne oraz chemioterapia wzmaga problem powstawania zakoli u facetów.

Jak zapobiegać zakolom?

W przypadku osób, u których zakola nad czołem mają podłoże genetyczne lub hormonalne może się okazać, że całkowite zapobieżenie ich powstaniu będzie niemożliwe. Niewątpliwie jednak wprowadzenie odpowiedniej diety, bogatej w składniki odżywcze, witaminy i minerały może w tym pomóc. Również unikanie sytuacji stresowych będzie korzystne w skutkach. Spore znaczenie ma systematyczne uprawianie aktywności fizycznej, która minimalizuje skutki stresu oraz odpowiednia kondycja psychiczna. Jeśli zdiagnozowano niedobory żelaza, należy je regularnie suplementować.

Jak pozbyć się zakoli?

Walkę z zakolami warto rozpocząć od odpowiedniej diagnostyki, która pozwoli ustalić ich przyczynę. Sposoby na zakola będą uzależnione nie tylko od podłoża, ale również stopnia uciążliwości oraz zaawansowania łysienia.

Rozwiązaniem problemu o niewielkim nasileniu może być stosowanie specjalistycznych preparatów na zakola, które zawierają monoksydil (wcierka, szampon na zakola, suplementacja doustna). Ich systematyczne używanie poprawia kondycję łodygi włosa, przywraca równowagę skóry oraz poprawia zakorzenienie włosa i mikrokrążenie.

W przypadku większych problemów warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów na zakola.

Zobacz także:

Zabiegi na zakola

Osoby zastanawiające się, jak walczyć z zakolami, mogą skorzystać z grzebienia na zakola. Urządzenie laserowe jest jedną z popularniejszych metod wykorzystywanych w przypadku łysienia androgenowego. Wykorzystuje on działanie lasera niskiej mocy, którego światło stymuluje przepływ krwi w skórze, co korzystnie wpływa na mieszki włosowe. Włosy stają się zdrowsze i gęstsze. Terapię laserem stosuje się często jako uzupełnienie dla przeszczepu włosów. Urządzenia można używać w domu, a jego zakup to cena rzędu około 2 500 złotych.

Najprostszym i najtańszym zabiegiem wspomagającym krążenie skóry głowy, a co za tym idzie korzystnie oddziałującym na porost włosów, jest masaż głowy. Można go wykonywać opuszkami palców, odpowiednią szczotką lub specjalnym masażerem. Masaż najlepiej wykonywać codziennie.

Wysokie czoło i zakola – jaka fryzura je ukryje?

Odpowiednia stylizacja oraz obcięcie włosów to dobry pomysł na ukrycie zakoli, ale jedynie dla mężczyzn mogących pochwalić się wystarczającą ilością w miarę gęstych włosów, które można zapuścić i odpowiednio układać. Dla osób zastanawiających się jak ukryć zakola nad czołem poleca się fryzury na zakola takie jak:

 • krótka, postrzępiona grzywka,
 • długa grzywka zaczesana na czoło,
 • fryzura z grzywką na bok,
 • mocno wycieniowane boki i odkryte zakola,
 • dłuższe włosy zaczesane do tylu,
 • bardzo krótkie cięcie,
 • włosy wycieniowane po bokach z górą zaczesaną na bok,
 • grzywka zaczesana do góry,
 • fryzura z wyraźnie zaznaczonym przedziałkiem.

W przypadku bardzo dużego obszaru skóry głowy pozbawionej włosów, warto zastanowić się nad całkowitym ich usunięciem lub skorzystaniem z przeszczepu włosów.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Zakola męskie są przyczyną wielu kompleksów, dlatego mężczyźni, szczególnie w młodym wieku, decydują się na radykalne rozwiązania, które pomagają zlikwidować wysokie czoło i zakola. Przeszczep włosów jest najskuteczniejszą i najtrwalszą metodą na pozbycie się zakoli, która najlepsze rezultaty przynosi w przypadku łysienia androgenowego. Cena zabiegu waha się w granicach 1 500-10 000 złotych.