Wypalenie w związku

Wypalenie w związku jest jedną z najczęstszych przyczyn rozpadów relacji, które być może jeszcze kilka miesięcy wcześniej wyglądały na wzorowe. Jeśli zastanawiasz się, czy twój związek właśnie się wypala, to przed podjęciem radykalnej decyzji o rozstaniu, powinnaś uświadomić sobie kilka ważnych kwestii.

1. Choć obserwowanie jak nasz związek powoli się wypala, jest często niezwykle bolesne, warto pamiętać o tym, że wypalenie może być elementem naturalnej dynamiki relacji międzyludzkich.

2. Wypalenie nie jest tożsame z zakończeniem się tak zwanego “miesiąca miodowego”, czyli pierwszych kilku miesięcy związku, w czasie których widzimy świat przez różowe okulary.

3. Wypalenie jest najczęściej utożsamiane z osłabieniem libido, jednak nie musi tak być. Może okazać się też, że partnerzy przestali być dla siebie nawzajem interesujący.

4. Wypalenie może nie być oznaką tego, że nasz partner/partnerka się nimi znudzili. Może nastąpić też na skutek, np.: obniżonego samopoczucia, wystąpienia stresującego czynnika itp. Być może związek wróci do normy, gdy sytuacja się uspokoi.

5. Nie musi oznaczać końca związku. Może przerodzić się w przyjaźń lub partnerską relację opartą wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.

Książki o związkach i problemach w relacjach romantycznych mogą okazać się dużą pomocą, w momencie, kiedy wasza relacja przechodzi przez trudny okres. Polecamy sięgnąć po pozycje, których autorami są psycholodzy specjalizujący się w tego typu kwestiach. Oto kilka najpopularniejszych lektur, które pomogą się odróżnić wypalenie od chwilowego kryzysu oraz znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: “Co dalej?”.

Zobacz także:

„Małżonkowie powinni być najlepszymi przyjaciółmi. Mity małżeńskie jako stereotypowe przekonania o małżeństwie – ich znaczenie w życiu pary i rodziny”, A. Kołodziej-Zalewska, M. Ilska

“Siedem zasad udanego małżeństwa” John M. Gottman, Nan Silver

„Zanim powiesz: Żegnaj. Jak odbudować związek?” Peter M. Kalellis

„Miłość po przejściach. Jak zbudować szczęśliwy związek?”, Elżbieta Liszewska

„5 języków miłości”, Gary Chapman

Wypalenie w związku u mężczyzn i u kobiet

Z pewnością wiele razy słyszałaś stwierdzenie, że “mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”, które podkreśla różnicę między tymi płciami. Przyznać należy, że statystyczny mężczyzna i statystyczna kobieta prezentują pewne konkretne zachowanie, które jako społeczeństwo uznajemy za stereotypowe, a niekiedy wręcz za pożądane. Jeśli jednak chodzi o wypalenie w związku, nie powinniśmy stawiać wyraźnej granicy między tym, jak odczuwać będzie je mężczyzna, a jak kobieta. Różnorodność temperamentów nie pozwala orzekać w tej kwestii jednoznacznych sądów. Pamięta, że najczęściej wymieniane przyczyny i objawy wypalenia są uniwersalne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Przyczyny wypalenia w związku

Wypalenie w związku może być spowodowane niezliczoną ilością powodów. Każdy człowiek jest indywidualny, dlatego trudno ze stuprocentową pewnością stwierdzić, co mogło wpłynąć na zmianę jego uczuć. Warto pamiętać jednak, że współczesny świat stawiający przed nami niezwykle stresujące zdania, a jednocześnie pozwalający zmieniać partnerów lub partnerki bez narażania się na społeczny ostracyzm nie pozostaje tu bez znaczenia. Poniżej lista kilku najczęstszych przyczyn wypalenia się związków.

Szybkość współczesnego życia, która może wpływać na poczucie, że pozostając zbyt długo w jednej relacji “tracimy inne opcje”;

 • nadmiar obowiązków;
 • brak wspólnego czasu;
 • stres zawodowy i ekonomiczny;
 • problemy natury psychicznej lub psychologicznej (np.: depresja jednego z partnerów);
 • niedopasowanie seksualne, które okazało się być problemem dopiero po czasie lub nagła zmiana libido jednego z partnerów, która może wywołać frustrację;
 • związek przestał przynosić nam jedynie pozytywne emocje, a co za tym idzie, nie spełnia już oczekiwań, które mieliśmy wobec niego na początku.

Objawy wypalenia w związku

Masz poczucie, że coś się zepsuło i nie jest już tak, jak kiedyś, ale nie jesteś pewna, o co może chodzić? Wypalenie w związku może objawiać się na różne sposoby, niekiedy bardzo subtelne. Oto lista najczęstszych symptomów wypalenia, które powinny nas zaalarmować:

 • brak zainteresowania codziennym życiem partnera;
 • brak zainteresowania seksem;
 • rozmowy ograniczają się do tematów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego;
 • zwiększająca się potrzeba spędzania czasu bez partnera/partnerki;
 • coraz częstsze kłótnie;
 • brak potrzeby snucia wspólnych planów (np.: wyboru miejsca na wakacje);
 • fantazje seksualne na temat innych osób;
 • narastające zirytowanie zachowaniami, którym wcześniej nie poświęcało się uwagi;
 • brak lęku na myśl o zakończeniu relacji;
 • wady partnera/partnerki stopniowo zaczynają przesłaniać jego/jej zalety;
 • zachowanie kolejnych rzeczy w sekrecie (może oznaczać potrzebę prowadzenia odrębnego życia).

Wypalenie w związku – test

Szczęśliwy związek nagle przestaje przynosić satysfakcję? Jeśli obawiasz się, że uczucia w twojej relacji mogły się wypalić, warto zadać sobie kilka pytań dotyczących waszego codziennego pożycia. Poniżej przedstawiamy listę kwestii, na które w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę. Pamiętaj, jednak, że każda relacja jest indywidualna i nie ma jednego uniwersalnego sposobu na jednoznaczne stwierdzenie, czy związek się wypalił, czy nie.

Czy często okazujecie sobie nawzajem miłość za pomocą różnych języków miłości?

Czy spędzacie ze sobą podobna ilość czasu jak wcześniej, a jeśli nie, to dlaczego?

Czy macie podobne potrzeby seksualne i dążycie do ich zaspokojenia?

Czy czujesz się usatysfakcjonowana rozmowami dotyczącymi zarówno poważnych tematów, jak i błahostek?

Czy macie wspólne zainteresowania, a jeśli tak to czy spędzacie razem czas, realizując je?

Czy podzielacie poglądy lub macie podobny światopogląd?

Czy do kłótni dochodzi częściej niż kiedyś?

Czy przeproszenie lub przyjęcie przeprosin sprawia wam trudność?

Czy pamiętacie o ważnych datach jak rocznice, urodziny itd.

Czy wyrażacie sobie wzajemnie akceptację dla swoich wad?

Jeśli odpowiedź na większość z tych pytań jest negatywna, to możliwe, że twoja relacja wypaliła się lub właśnie się wypala. Pamiętaj jednak, że może to być też kryzys w związku, który zdarza się niemal wszystkim parom z dłuższym stażem. Jeśli masz problem ze zdecydowaniem, czy kłopoty są przejściowe, czy raczej zwiastują nieuchronny koniec, polecamy sięgnąć po poradę psychologiczną. Wielu terapeutów specjalizuje się w doradzaniu w kwestii romantycznych relacji dlatego, kiedy nie masz pewności, jakie kroki powinnaś podjąć, udanie się po pomoc do specjalisty może okazać się najlepszym rozwiązaniem.