Jak działa wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna to jeden ze środków antykoncepcyjnych, który umieszczany jest wewnątrz macicy stąd też można się spotkać z określeniem wkładka wewnątrzmaciczna (z języka angielskiego Intra Uterine Device w skrócie IUD) często potocznie również nazywana spiralą. Ma charakterystyczną budowę – w kształcie litery „T’. Jest niewielkich rozmiarów i mierzy maksymalnie kilka centymetrów.

Aplikacji takiej wkładki może podjąć się tylko lekarz. Najlepiej ginekolog, który ma odpowiednie doświadczenie w zakładaniu konkretnego rodzaju wkładki domacicznej. Na rynku istnieje co najmniej kilkanaście różnych wkładek. Jednak każdą aplikuje się w nieco inny sposób. W praktyce lekarz przy użyciu odpowiedniego dołączonego do zestawu aplikatora, zakłada wewnątrz macicy wkładkę. Następnie przecina odpowiednie nici, które łączą ramiona wkładki z głównym trzonem. Po aplikacji z macicy wystają wcześniej wspomniane nici, dzięki którym lekarz wie czy założenie spirali poszło pomyśle. Nitki pozostałe po aplikacji wkładki są przydatne w czasie jej późniejszego usunięcia. Po odpowiedniej aplikacji sama wkładka nie wymaga żadnej ingerencji ze strony lekarza czy pacjentki przez kolejne pięć lat.

Zobacz także: Wkładka Mirena: metoda antykoncepcji, która budzi wątpliwości

Wkładka antykoncepcyjna, czyli przedstawiamy rodzaje spiral domacicznych

Wkładki domaciczne występują w dwóch podstawowych wersjach. Warto nadmienić, że w zależności od rodzaju wkładki domacicznej możemy wyróżnić dwa rodzaje działania takich spirali. Pierwsza grupa to taka, która zawiera w swojej strukturze miedź i dodatkowo wykonana jest z obojętnego dla organizmu materiału. Taki rodzaj wkładki nie zawiera w ogóle hormonów, a jej działanie oparte jest na wywoływaniu swojego rodzaju stanu zapalnego, który wpływa bezpośrednio na plemniki, ścianę macicy, a także śluz. Dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia. Taki rodzaj wkładek domacicznych nazywany jest wkładką miedzianą i na rynku farmaceutycznym znajdziemy ją pod różnymi nazwami między innymi Nova T 380 czy Copper T380A. Warto dodać, że w związku z tym, że we wkładkach miedzianych nie mamy do czynienia z hormonami nie dochodzi do zatrzymania miesiączkowania. Taki rodzaj wkładek domacicznych jest tańszy od podobnych rozwiązań działających przy pomocy hormonów. W zależności od apteki można je kupić w okolicach 40 zł. Z drugiej strony tańsze rozwiązanie wiąże niestety z nieco niższą skutecznością w przypadku zapobiegania niechcianej ciąży.

Drugi rodzaj wkładek domacicznych opiera się na działaniu hormonów. W tym przypadku sam proces aplikowania niczym się nie różni od wersji wkładek domacicznych miedzianych, ale schemat działania jest zgoła odmienny. Po pierwsze wkładki domaciczne hormonalne zawierają zbiorniczek z hormonem, którym najczęściej jest progesteron. On stopniowo jest uwalniany w świetle macicy, co uniemożliwia zapłodnienie. Tutaj przede wszystkim mamy do czynienia ze zmianą gęstości śluzu, przez co ruchliwość plemników jest znacznie mniejsza. Pozostałe zmiany związane są ze strukturą błony śluzowej macicy oraz zatrzymaniem owulacji. Działanie hormonalne wkładki co prawda nie zatrzymuje samego miesiączkowania (przede wszystkim ze względu na fakt, że uwalniane stężenie hormonów nie jest zbyt wysokie), ale może zmniejszyć obfitość krwawienia podczas miesiączki. Na rynku farmaceutycznym mamy kilka rodzajów spirali hormonalnych – Jaydess, Mirena, Levosert, Kyleena. Ich koszt zaczyna się od około 400 zł do 600 zł w zależności od apteki. Ten rodzaj wkładek domacicznych aplikowana jest na okres pięciu lat, jeśli się nic niepokojącego nie dzieje, wówczas przez cały ten okres nie wymaga żadnej interwencji ze strony lekarza.

Przeczytaj również: ANTYKONCEPCJA: która metoda będzie dla ciebie najlepsza?

Wkładka domaciczna, inaczej spirala antykoncepcyjna - jaką ma skuteczność?

Wkładka domaciczna to jedna z wielu form antykoncepcji. Jednak wśród tych dostępnych w aptekach zaraz po tabletkach antykoncepcyjnych jedna z najlepiej zabezpieczająca przed niechcianą ciążą. W przypadku środków antykoncepcyjnych najczęściej do porównywania skuteczności danej metody stosuje tak zwany wskaźnik Pearla. Mówi on o stosunku liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli przy stosowaniu konkretnej metody antykoncepcji. Inaczej mówiąc mówi on o ilości ciąży na 100 kobiet w ciągu jednego roku w danej populacji korzystających z danego rodzaju zabezpieczenia. W przypadku wkładek domacicznych w zależności od badanej grupy najczęściej waha się od 1 do 3, co oznacza, że od jednej do trzech pacjentek na sto stosujących spiralę na co dzień zaszła w ciążę. Co daje skuteczność zabezpieczenia na poziomie 97-99%. Dla porównania prezerwatywy mają ten wskaźnik na poziomie 3-7, co oznacza, że 3 do 7 kobiet na sto wykorzystując ze swoim partnerem prezerwatywy zaszła w ciążę.

Zobacz także:

Wkładka domaciczna – opinie

Wkładka domaciczna to bardzo wygodna metoda antykoncepcji, ze względu na to, że po aplikacji tak na dobrą sprawę nie wymaga przez kolejne pięć lat żadnej interwencji. Wystarczy raz na rok pojawić się kontrolnie u ginekologa w celu sprawdzenia, czy spirala się nie przemieściła. Mimo wysokiego początkowego kosztu, finalnie przez cały okres antykoncepcji koszt jest niższy w przypadku chociażby tabletek, plastrów czy krążków antykoncepcyjnych. Pacjentki chwalą sobie również małą ilość działań niepożądanych. Z związku z tym, że stężenie hormonów uwalnianych do macicy nie jest zbyt duża, nie prowadzi to do nagłych wahań hormonów i związanych z tym między innymi zmian nastroju.

Zobacz także: Brak antykoncepcji i dostępu do lekarza. Organizacja alarmuje: nawet 7 mln niechcianych ciąż

Spirala domaciczna - cena, czy opłaca się stosować taką formę antykoncepcji?

Wkładka domaciczna występuje na rynku farmaceutycznym w kilku różnych wersjach. W zależności od jej rodzaju cena może się różnić. Po pierwsze tak zwane miedziane wkładki domaciczne, czyli nie zawierają pojemnika z hormonem są tańszą alternatywą. Ich ceny wahają się od około 100 zł do 250 zł w zależności od wersji. W przypadku wersji zawierającej hormony cena jest zauważalnie wyższa i jest to koszt od 400 zł do 600 zł.

Trzeba pamiętać o tym, że są to preparaty na receptę i z odpłatnością 100%, więc ceny w poszczególnych aptekach mogą się różnić. Koszt samej wkładki domacicznej to jedno, ale drugą stroną medalu jest również aplikacja przez doświadczonego ginekologa. Często sami lekarze oferują wkładkę wraz z aplikacją. Wówczas koszt zabiegu i wkładki hormonalnej zaczyna się od 1000 zł i maksymalnie kończy na 1800 zł. Ceny zależą od miasta. W przypadku tańszej wersji miedzianej wraz z aplikacją to koszt około od 800 zł do 1200 zł. Do tego należy również doliczyć coroczne wizyty kontrolne u ginekologa. Jednak po poprawnej aplikacji w gabinecie lekarskim wkładka domaciczna nie wymaga żadnej interwencji przez pięć lat. Oczywiście zarówno wersję miedzianą jak i hormonalną można wymienić w dowolnym czasie na nową.

Czy opłaca się stosować taką formę antykoncepcji? Mimo stosunkowo wysokich początkowych kosztów całość może wychodzić korzystniej niż tradycyjne metody antykoncepcji. Koszt tabletek antykoncepcyjnych na miesiąc to od 15 zł do 55 zł, w przypadku plastrów około 40 zł, a krążki dopochwowe to koszt około 50 zł za jeden miesiąc. Zakładając średnie ceny to tabletki rocznie kosztują około 480 zł, plastrów około 480 zł, a krążki 600 zł. W przypadku wkładki domacicznej około 280 zł. W każdym z powyższych metod antykoncepcji należy doliczyć koszt kontrolnych wizyt, średnio raz, dwa razy do roku. Różnica jest zauważalna. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie dla wszystkich jest ten rodzaj antykoncepcji. Przeciwwskazane jest w przypadku kobiet u których występują ostre stany zapalne dróg rodnych, mięśniaki macicy czy z przewlekłymi nawracającymi zapaleniem przydatków.

Zobacz również: Masz prawo do założenia sobie spirali antykoncepcyjnej na NFZ!

Wkładka domaciczna (spirala), a nadżerka - co mają wspólnego?

Wkładka domaciczna może być stosowana tylko wtedy, kiedy nie ma ku temu przeciwwskazań. Zawsze przed aplikacją spirali lekarz ginekolog wykonuje badania. Jednym z przeciwwskazań przed założeniem wkładki domacicznej są nadżerki. Jednak w większości wypadków wystarczy odpowiednio je zaleczyć i jeśli nie są zbyt intensywne, a także nie nawracają można bezpiecznie korzystać ze spirali. Wśród przeciwwskazań, które dyskwalifikują założenie wkładki domacicznej są częste zapalenie przydatków, zmniejszona odporność organizmu, przerost błony śluzowej macicy uczulenie na którykolwiek z elementów spirali antykoncepcyjnej czy zakażenie w obrębie miednicy mieszanej. Przed założeniem spirali antykoncepcyjnej ginekolog wykonuje badania w celu sprawdzenia czy któreś z powyższych przeciwwskazań występuje u pacjentki.

To Cię również zainteresuje: Krwawienie po stosunku z pochwy: czego objawem jest ból brzucha i plamienie po stosunku?