Pieczone z ziołami
Porcja: 212 kcal
Przygotowanie: 60 minut
Dla 4–6 osób
kilogram ziemniaków 
2–3 łyżki oleju  suszony tymianek lub rozmaryn  sól  pieprz

Ziemniaki wyszorować pod bieżącą wodą, starannie osuszyć papierowym ręcznikiem. Pokroić w ćwiartki lub ósemki. Następnie ułożyć na wysmarowanej 2 łyżkami oleju blasze albo w naczyniu żaroodpornym. Posypać ziołami. Oprószyć solą i pieprzem. Skropić resztą oleju. Piec ok. 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 200°C (nie przykrywać). W trakcie pieczenia ziemniaki kilka razy mieszać.
Nasza rada
Takie ziemniaki dobre są jako dodatek do mięsa, ale też świetne smakują same (np. z kefirem). Możesz doprawić je czosnkiem, papryką.



Placuszki z rokpolem
Porcja: 392 kcal
Przygotowanie: 35 minut
Dla 4–6 osób
kilogram ziemniaków cebula  2 łyżki mąki  łyżka płatków owsianych  gałka muszkatołowa  250 g sera pleśniowego typu rokpol  sól  pieprz  olej do smażenia

Ziemniaki obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach, odcisnąć. Cebulę obrać. Zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Dodać do ziemniaków razem z mąką i płatkami owsianymi. Wymieszać (ewentualnie dosypać mąki). Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Na patelni mocno rozgrzać 2–3 łyżki oleju. Łyżką nakładać masę ziemniaczaną, formując z niej niezbyt duże placki. Smażyć je z obu stron na złoty kolor.
Ser pokruszyć lub grubo posiekać. Posypywać nim ciepłe placki i zaraz podawać.

Faszerowane z szynką i mozzarellą
Porcja: 274 kcal
Przygotowanie: 50 minut
Dla 4 osób
8 dużych ziemniaków 
8 plasterków mozzarelli  8 dużych plastrów szynki  gruboziarnista sól (ok. kilograma)  2–3 łyżki oliwy  sól  pieprz

Ziemniaki wyszorować. Gotować w osolonym wrzątku ok. 20 minut. Osączyć.
Każdy ziemniak przeciąć głęboko na krzyż. W nacięcie włożyć po kawałku mozzarelli, a wierzch udekorować zwiniętym w rulon plastrem szynki. Oprószyć solą i pieprzem. Skropić oliwą. Ziemniaki ułożyć na wysypanej grubą solą blasze. Piec ok. 25 minut w 180°C. Podawać na gorąco.
Nasza rada
Możesz nieco zmodyfikować to danie: ziemniaki przeciąć i przełożyć plasterkiem sera, każdy ziemniak zaś dodatkowo owinąć plastrem szynki lub boczku i dopiero zapiekać. Do nadziewania nadaje się też ser żółty.

Wytrawny torcik
Porcja: 416 kcal
Przygotowanie: 60 minut
Dla 4–6 osób 
300 g mąki krupczatki 
180 g masła  kilogram ziemniaków (w plasterkach)  zioła prowansalskie  350 g sera feta  2 ząbki czosnku  jajko  szklanka śmietany  sól  pieprz  tłuszcz do formy

Z mąki, 150 g masła, szczypty soli i odrobiny wody zagnieść ciasto. Wstawić do lodówki.
Ziemniaki gotować 3 minuty, odcedzić. Oprószyć solą i ziołami. Fetę doprawić czosnkiem i pieprzem. Z ciasta wykroić 3 kółka. Układać je w natłuszczonej tortownicy na zmianę z ziemniakami posypanymi wiórkami z reszty masła i masą serową (na wierzchu ma być ciasto).
Torcik posmarować jajkiem i piec 40 minut w 200°C. Następnie wierzch ponakłuwać widelcem i polać śmietaną. Piec jeszcze 20 minut.

Sałatka śródziemnomorska
Porcja: 258 kcal
Przygotowanie: 35 minut
Dla 4 osób 
400 g ziemniaków 
puszka białej fasolki  100 g czarnych oliwek  150 g suszonych pomidorów  4 łyżki oliwy 3–4 łyżki białego octu winnego  2–3 łyżki sosu pesto  listki bazylii  sól  pieprz

Ziemniaki ugotować w mundurkach. Ostudzić, obrać i pokroić w plasterki. Fasolkę i oliwki osączyć z zalewy. Pomidory pokroić w paseczki. Oliwę doprawić do smaku solą, pieprzem i octem winnym.
Ziemniaki i fasolkę ułożyć w salaterce. Polać oliwą z dodatkami. Delikatnie wymieszać. Posypać oliwkami i pomidorami. Obłożyć sosem pesto. Udekorować listkami bazylii.

Twarożkowa delicja
Porcja: 299 kcal
Przygotowanie: 60 minut
Dla 4 osób
8 średniej wielkości ziemniaków  6 łyżek oliwy  150 g bryndzy  łyżka tłustego twarożku  1/2 pęczka natki  4 łyżki pestek dyni  2 ząbki czosnku  sól  pieprz

Ziemniaki wyszorować. 8 kawałków folii posmarować oliwą. Na każdym ułożyć ziemniak, folię zawinąć. Piec ok. 30 minut w temperaturze 200°C.
Ziemniaki ostudzić. Każdy naciąć na krzyż, lekko wydrążyć. Miąższ wymieszać z bryndzą, twarożkiem, posiekaną połową natki i pestek dyni. Doprawić solą, pieprzem i czosnkiem. Farsz ułożyć na ziemniakach, a te zawinąć w folię. Wstawić na 20 minut do piekarnika. Podawać posypane resztą natki i pestek dyni.

Zupa z boczkiem
Porcja: 265 kcal
Przygotowanie: 40 minut
Dla 4 osób
400 g ziemniaków 1–2 dymki  listek laurowy kilka ziaren ziela angielskiego  kostka bulionowa (mięsna lub warzywna)  1–2 ząbki czosnku  tymianek (świeży lub suszony)  150 g wędzonego boczku  łyżka oleju  2/3 szklanki kwaśnej śmietany  żółtko (niekoniecznie) natka  sól pieprz

Ziemniaki obrać, umyć. Pokroić w kostkę. Dymki obrać, pociąć w cienkie krążki.
Ziemniaki i dymkę przełożyć do garnka. Zalać 5 szklankami wody. Wrzucić listek laurowy, ziele angielskie i kostkę bulionową. Gotować 15 minut. Pod koniec gotowania dodać przepuszczony przez praskę czosnek oraz tymianek. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Boczek wędzony drobno pokroić. Podsmażyć na rozgrzanym oleju. Przełożyć do zupy. Chwilę jeszcze gotować.
Śmietanę roztrzepać z żółtkiem oraz kilkoma łyżkami przestudzonej zupy. Wlać do garnka. Zupę jeszcze podgrzać (nie dopuścić do zagotowania). Posypać posiekaną natką.
Nasza
Połowę ziemniaków z zupy zmiksuj – będzie miała bardziej kremową konsystencję. Zupę możesz też ugotować na kawałku wołowego mięsa na rosół.

Omlet na sposób hiszpański
Porcja: 318 kcal
Przygotowanie: 35 minut
Dla 4 osób
500 g ziemniaków
4 łyżki oliwy  4 duże obrane pomidory  2 ząbki czosnku 5 jajek  3/4 szklanki mleka  łyżeczka mąki  1/4 łyżeczki suszonego rozmarynu  250 g startego żółtego sera  sól  pieprz natka

Ziemniaki obrać, umyć, osuszyć i pokroić w cienkie plasterki. Oliwę rozgrzać na patelni. Włożyć ziemniaki. Smażyć z obu stron (nie rumienić zbyt mocno).
Na ziemniakach ułożyć pokrojone w plastry pomidory i zmiażdżony czosnek. Wlać jajka roztrzepane z mlekiem, mąką, rozmarynem, szczyptą soli i pieprzu. Chwilę smażyć, poruszając patelnią, by masa jajeczna spływała na boki. Posypać serem i piec ok. 10 minut w 200°C. Oprószyć natką. Kroić jak tort.'

Zapiekanka z kurczakiem
Porcja: 569 kcal
Przygotowanie: 55 minut
Dla 6 osób 
cebula 
2-centymetrowy kawałek imbiru  3–4 łyżki oleju  2 duże filety z piersi kurczaka  150 g wędzonego boczku  kostka bulionowa drobiowa  curry  sos sojowy 600 g ziemniaków  łyżeczka masła  200 g ementalera (lub innego żółtego sera)  sól pieprz

Cebulę obrać, posiekać. Imbir obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Razem z cebulą podsmażyć na łyżce oleju. Mięso opłukać, usunąć błony i tłuszcz. Pokroić w kostkę. Włożyć do cebuli i imbiru. Chwilę razem smażyć. Doprawić curry, sosem sojowym i pieprzem.
Boczek pokroić w cienkie plastry, podsmażyć na łyżce oleju. Kostkę bulionową rozpuścić w 3/4 szklanki wrzątku.
Ziemniaki obrać, umyć. Pokroić w cienkie plasterki. Gotować ok. 8 minut w osolonym wrzątku. Odcedzić.
Naczynie żaroodporne wysmarować masłem. Układać warstwami plasterki ziemniaków, kurczaka i boczku (ostatnią warstwę powinny stanowić ziemniaki; każdą ich warstwę posypać tartym serem i oprószyć pieprzem). Ca łość skropić resztą oleju. Piec 35 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C.

Placki z pieczarkami pod pierzynką z sera
Porcja: 420 kcal
Przygotowanie: 40 minut
Dla 4–6 osób
3/4 kg ziemniaków 
1,5 łyżki mąki  jajko 300 g pieczarek  250 g żółtego sera  natka  sól pieprz  olej do smażenia

Ziemniaki obrać. Zetrzeć na tarce o grubych oczkach, lekko odcisnąć. Dodać mąkę i jajko, wymieszać (gdyby masa ziemniaczana była zbyt rzadka, dosypać do niej trochę mąki). Doprawić solą i pieprzem.
Na patelni mocno rozgrzać 2–3 łyżki oleju. Łyżką nakładać przygotowaną masę ziemniaczaną, formując z niej niezbyt duże placki. Każdy smażyć z obu stron na złoty kolor.
Pieczarki opłukać, grubo pokroić. Podsmażyć na łyżce oleju. Oprószyć solą i pieprzem. Ser pokroić w plastry.
Placki układać na blasze. Obłożyć pieczarkami i plastrami sera. Piec ok. 10 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200°C. Podawać na ciepło, posypane posiekaną natką.
Nasza rada
Pod kołderką z sera mogą znajdować się rozmaite dodatki (nie tylko podsmażone pieczarki), np.: duszone warzywa (cukinia, kabaczek, dynia, papryka czy pomidory), gulasz mięsny lub paprykarz, a także pokrojona w kostkę i podsmażona pierś kurczaka albo indyka. Możesz też użyć mrożonek warzywnych (np. fasolki). Doskonałe placki będą też z podgotowanych ziemniaków: ostudzone ścierasz na tarce, po czym dodajesz mąkę i jajko, a placki uformowane z masy smażysz na mocno rozgrzanym tłuszczu.

Grzybowa patelnia
Porcja: 394 kcal
Przygotowanie: 35 minut
Dla 4 osób
200 g pieczarek 
2 łyżki oleju  400 g ugotowanych w mundurkach ziemniaków  ●  łyżeczka masła  1–2 ząbki czosnku  1/2 pęczka szczypioru  sól pieprz
Pieczarki oczyścić (ewentualnie obrać). Pokroić w plasterki. Podsmażyć na łyżce rozgrzanego oleju. Zdjąć z patelni.
Ziemniaki obrać. Pokroić w plasterki. Na patelni, na której smażyły się pieczarki, rozgrzać resztę oleju i masło. Wrzucić ziemniaki. Smażyć z obu stron, aż będą chrupiące. Dodać pieczarki i przepuszczony przez praskę czosnek. Całość oprószyć solą i pieprzem, po czym delikatnie wymieszać.
Szczypior opłukać, drobno pokroić. Posypać nim gotowe danie.

Musaka z cukinią
Porcja: 627 kcal
Przygotowanie: 65 minut
Dla 4–6 osób 
kilogram ziemniaków 
mała cebula 2 łyżki oleju  500 g mielonego mięsa  mała cukinia  mała puszka pomidorów  ząbek czosnku  łyżeczka masła 1/2 szklanki śmietany  łyżka sera ementalera  gałka muszkatołowa  sól pieprz

Ziemniaki obrać, umyć, pokroić w plastry. Gotować 8 minut. Osączyć. Cebulę obrać, posiekać. Podsmażyć na oleju. Dodać mięso. Chwilę razem smażyć. Dodać pokrojoną w paseczki cukinię i znów smażyć. Na końcu dołożyć pomidory. Dusić, aż sos lekko wyparuje. Doprawić do smaku czosnkiem oraz solą i pieprzem.
1/3 ziemniaków ułożyć w wysmarowanej masłem formie. Przykryć połową mięsa, nałożyć drugą warstwę ziemniaków, znów mięso i na wierzchu resztę ziemniaków. Polać śmietaną wymieszaną z serem i doprawioną gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Piec 50 minut w 200°C.


NIEZAWODNE PURÉE
Pierwszy krok to ugotowanie ziemniaków w osolonej wodzie. Gdy będą już miękkie, trzeba je odcedzić i starannie odparować (garnek należy postawić na chwilę na maleńkim ogniu, po czym kilkakrotnie nim potrząsnąć). Do ziemniaków dołożyć masło (ok. łyżki na 1/2 kg kartofli) i 1/3 szklanki słodkiej śmietanki lub mleka (warto je wcześniej podgrzać, by purée nie było zimne). Całość energicznie ubijać tłuczkiem. Do ziemniaczanej masy można dodać nieco tartej gałki muszkatołowej, drobno posiekaną natkę, szczypiorek.