Kiedy jesteśmy najbardziej zazdrosne o byłego partnera?

Jak wynika z najnowszych badań, co trzeci Polak jest zazdrosny o swojego byłego partnera lub partnerkę. Najbardziej zazdrosne są osoby w wieku 18-25 lat. Do zazdrości o byłego partnera przyznało się 36 % badanych w tym przedziale wiekowym. Po 25. roku życia spada zainteresowanie byłym partnerem i mniej odczuwamy zazdrość.

Jak pokazują badania 69% osób w wieku 26-35 lat przyznaje się do tego, że nie czuje zazdrości o swojego byłego partnera. Dlaczego w ogóle jesteśmy zazdrośni o swoich byłych?

Jak podkreśla psychoterapeuta i seksuolog - Olga Kozyra, zazdrość jest po pierwsze wynikiem potwierdzenia naszej wartości oraz kluczową rolę odgrywa tutaj wiek, kiedy stwierdzamy, że jesteśmy gotowi założyć rodzinę.

"Najnowsze badania wykazały, że zazdrość o partnera jest najbardziej nasilona u osób w wieku od 18 do 25 lat. Jest to wiek, w którym po pierwsze nasza tożsamość, poczucie kompetencji w różnych obszarach oraz samoocena nie są jeszcze w pełni stabilne i ugruntowane. Osoba partnera czy też zainteresowane ze strony innych potencjalnych kandydatów na chłopaka/dziewczynę u wielu osób pełnią funkcje potwierdzenia swojej wartości. Po drugie jest to też wiek, w którym skupiamy się na wyborze odpowiedniego partnera i stworzeniu z nim stabilnego związku, aby następnie mieć z nim dzieci. Można określić to zadaniem rozwojowym tego okresu życia i dotyczy to w większym stopniu kobiet niż mężczyzn. Kiedy jesteśmy starsi obiekt naszej zazdrości ewoluuje w kierunku kariery zawodowej, statusu majątkowego, aż wreszcie w późniejszym wieku skupiamy się głównie na stanie zdrowia i nasileniu oznak starzenia się." - mówi Olga Kozyra, psychoterapeuta i seksuolog

Zazdrości nie należy traktować jako czegoś złego. To jest uczucie, które towarzyszy nam już od najmłodszych lat, a wraz z wiekiem ewoluuje. 

Zazdrość towarzyszy nam w każdym wieku, zmieniają się jednak obiekty, o które jesteśmy zazdrośni oraz jej nasilenie. Jako dzieci jesteśmy zazdrośni przede wszystkim o uwagę naszych rodziców. Z czasem przenosi się to na uwagę naszych rówieśników oraz różnego rodzaju przedmioty i zasoby które oni mają, np. uzdolnienia, popularność, sprawność fizyczną a wreszcie atrakcyjność seksualną. - dodaje Olga Kozyra

Zazdrość między uczestnikami w programie "Ex na plaży"

W najnowszym sezonie programu MTV "Ex na plaży Polska" nie zabraknie tematu zazdrości. Już w drugim odcinku dojdzie do kłótni między dwiema uczestniczkami. Maja, ex dziewczyna Bartka będzie zazdrosna, kiedy Anastasiya zacznie z nim flirtować. 

Anastasiya już od pierwszego odcinka wzbudza zainteresowanie mężczyzn - jest kobietą bardzo kokieteryjną i otwarcie zabiega o uwagę uczestników programu, przez co zniechęca do siebie pozostałe uczestniczki. Jest to wynikiem zazdrości dziewczyn o atrakcyjność koleżanki.

Jeśli jesteście ciekawi, co wydarzy się w najnowszym odcinku programu "Ex na plaży Polska", koniecznie obejrzyjcie drugi odcinek programu 24 września na MTV.