Francuzi oszaleli na punkcie wycieczek tropem tradycyjnych smaków – czemu nie miałabyś pójść w ich ślady? Weekend to świetna okazja, by odkryć lokalną polską kuchnię, a przy okazji poznać dawne tradycje. I świetnie się bawić! Do miasteczek dojedziesz pociągiem (np. naprawdę niedrogimi Tanimi Liniami Kolejowymi, www.tlk.net.pl). Na polską wieś przedostaniesz się oldskulowym PKS-em.

KURPIOWSKA SIELANKA
Na początek bajeczne Kurpie na północny-wschód od Warszawy. I tradycyjne smakołyki! Spróbuj śledzi z saforkiem i bułki przemytnika (ze śmietaną). A potem zajrzyj do skansenu w Nowogrodzie. Poczujesz się, jakby czas się cofnął do XIX wieku! Zrób zdjęcia tradycyjnym domom z ozdobnymi szczytami. Sprawdź stan spichlerzy, a w starej kuźni poszukaj podkowy na szczęście. Nie, nie musisz spać na sianie... Luksusowy nocleg znajdziesz np. w położonym nad samą Narwią Hotelu Zbyszko (www.zbyszko.com). Weekend ze śniadaniem i kolacją kosztuje 189 zł od osoby. Na obiad zajrzyj do restauracji Panorama (Nowogród, Rynek 21) i zamów kartacze, pampuchy oraz piwo jałowcowe. Za posiłek zapłacisz ok. 15 zł.

WSCHODNIE ŚWIĄTYNIE
Fascynują cię inne kultury? Jedź na Podlasie! Znajdziesz tu prawdziwą mieszankę multi kulti. W Bohonikach i Kruszynianach czekają na ciebie tatarskie wsie i meczety z przełomu XVIII i XIX wieku. Ostatnio zwiedzał je sam książę Karol. A potem udał się do gospodarstwa agroturystycznego Tatarska Jurta, żeby skosztować pierekaczewnika, czyli mięsnej zapiekanki. Brytyjski następca tronu był zachwycony! W pobliskich Sokółce i Krynkach znajdziesz przepiękne cerkwie. W Supraślu – prawosławny klasztor i Muzeum Ikon w Pałacu Archimandrytów. A przy okazji możesz skosztować słynnego sera z Korycina! Kolejny punkt to Tykocin z jego barokową synagogą i żydowską restauracją Tejsza. Spróbuj tradycyjnie przyrządzonej wątróbki. Nocleg znajdziesz w Zajeździe Bakunówka w Sokółce (100 zł za dwójkę, ze śniadaniem). Staropolska biesiada w Karczmie Rzym w Kiermusach to wydatek rzędu 40 zł.

ŁOWICKIE WYCINANKI
Projektantów mody od wielu sezonów fascynuje folklor. Zainspiruj się i ty! Pokaźną kolekcję sztuki ludowej zobaczysz w Muzeum w Łowiczu. Lokalnej kuchni skosztujesz w gospodzie U Błażeja (www.ublazeja.pl). Zamów zawijak łowicki za 10 zł. W Zajeździe Łowickim (www.zajazdlowicki.oit.pl) możesz zarówno zanocować (zapłacisz 100 zł za dwójkę), jak i zjeść pyszną kolację. Polecamy zwłaszcza kotleciki cielęce z sosem wiśniowym,15 zł). Proponowane tu wyjazdy nie będą pewnie bezpieczne dla twojej +gury. Ale czego się nie robi, by kultywować polskie tradycje!

W GRUPIE SIŁA
Warto podróżować z przyjaciółmi. Pensjonat Wiatrakowo pod Kazimierzem Dolnym składa się z trzech uroczych domków. Jeśli wynajmiecie największy z nich (na 12 osób), zapłacicie za nocleg 54 zł od osoby. Na terenie ponad stuletniego siedliska stoi stara stodoła, drewutnia oraz warsztat wikliniarski.