Czy wątpliwości w związku są normalne?

Wątpliwości w związku są jak najbardziej naturalną i nieodłączną częścią niemal każdej relacji. Nie oszczędzają zarówno związków z długim stażem, jak i relacji trwających zaledwie kilka miesięcy. Jeśli zauważyłaś, że nachodzą cię od czasu do czasu, nie powinnaś czuć z tego powodu wyrzutów sumienia, a raczej poświęcić chwilę, aby na spokojnie zastanowić się nad tym, co może być ich powodem. Inna perspektywa na wątpliwości w związku jest taka, że mogą one być niezwykle cennym sygnałem ostrzegawczym, którego absolutnie nie powinnaś ignorować. Nachodzące cię wątpliwości mogą w porę powstrzymać cię przed wejściem w związek z osobą stosującą przemoc, z kimś nieodpowiedzialnym, kimś, kto może cię oszukać lub wykorzystać, lub kimś, z kim po prostu nie dogadasz się, kiedy wygaśnie między wami namiętność.

Wątpliwości pojawiają się najczęściej, kiedy mija faza pierwszego romantycznego uniesienia, czyli tak zwanego miesiąca miodowego, który może trwać od kilku miesięcy do roku (niekiedy, w rzadkich wypadkach, nieco dłużej). Jest to okres, kiedy najczęściej nie widzimy żadnych wad naszego obiektu westchnień i moglibyśmy spędzać wspólnie czas bez przerwy. Kiedy w końcu opadną różowe okulary, zaczynamy jednak dostrzegać pierwsze pęknięcia na nieskazitelnym wizerunku naszego partnera lub partnerki. Pojawienie się wątpliwości na tym etapie jest jak najbardziej normalne, ponieważ musimy skonfrontować idealny wizerunek, jaki powstał w naszej głowie z nowym wizerunkiem, który dopiero zaczyna się kształtować, a który nie jest już tak perfekcyjny, jak poprzedni.

Wątpliwości w związku mogą pojawić się również w relacjach, które trwają już nieco dłużej. Są szczególnie powszechne wśród par, które są razem od bardzo młodego wieku. Podczas równoległego dorastania partnerów, może okazać się, że ich osobowości, poglądy i gusta ukształtują się tak, że po kilku latach będą już dwiema zupełnie różnymi osobami, nawet jeśli na początku mieli ze sobą wiele wspólnego. Wątpliwości mogą zagościć w naszej relacji na skutek obojętności lub wypalenia, lub co szczególnie istotne - mogą pojawić się na skutek konkretnego zdarzenia. To właśnie na tych ostatnich powinnaś skupić największą uwagę. Dodatkowo warto też zaznaczyć, że wątpliwości mogą wynikać też z nieprzepracowanych traum, które pozostawiły w nas, na przykład poprzednie relacje. Tego rodzaju rozterki dotyczą szczególnie osób, które mają problemy z przywiązaniem, lub boją się w pełni zaufać drugiej połówce. Osoby skrzywdzone przez byłych partnerów mogą nieświadomie sabotować kolejną, dobrze rokującą, relację, aby nie musieć otwierać się przed nikim nowym, a tym samym nie pokazywać swojej “miękkiej strony”.

Jak radzić sobie z wątpliwościami w związku?

Szczęśliwy związek nie jest gwarancją tego, że nigdy nie dopadną nas wątpliwości. Mogą one zagościć w absolutnie każdej relacji. Są jednak sprawdzone sposoby na to, aby sobie z nimi poradzić. 

Getty Images

1. Poświęć chwilę na przemyślenia

Znajdź chwilę na to, aby na spokojnie zastanowić się nad tym, dlaczego masz wątpliwości. Czy chodzi o konkretne zachowania partnera? Czy coś w nim ostatnio się zmieniło? W jakiej fazie jest wasz związek i dlaczego wątpliwości naszły cię akurat teraz? A może nie zmieniło się nic konkretnego, ale sama myśl o wejściu w kolejny, poważny etap relacji wywołuje u ciebie strach? Dobrym sposobem na uporządkowanie myśli będzie zapisywanie ich. Nie musisz poświęcać im kilku stron w swoim pamiętniku, wystarczy jeśli zapiszesz je hasłami. Pamiętaj jednak, że im precyzyjniej nazwiesz problem, tym bardziej zbliżysz się do jego rozwiązania

Zobacz także:

2. Zakomunikuj swoje potrzeby

Kiedy już przeanalizujesz swoje uczucia i będziesz miała pewność, że uda ci się precyzyjnie nazwać problem, skonfrontuj się ze swoją drugą połówką. Postaraj się jednak, aby podczas rozmowy nie podejmować postawy polegającej na atakowaniu drugiej strony. Mówiąc skup się wyłącznie na opowiadaniu o swoich uczuciach. Unikaj przypisywania intencji lub oceniania zachowań rozmówcy. Staraj się też nie stosować ironii, aby podczas komunikowania swoich potrzeb nie urazić niczyich uczuć.

3. Zaplanujcie, nad czym chcecie pracować

Rozmawiając z partnerem, staraj się zwrócić uwagę na werbalne i niewerbalne sygnały, jakie wysyła. Czy jest skłonny do tego, aby wspólnie z tobą rozpocząć pracę nad związkiem? Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, wspólnymi siłami przygotujcie plan naprawy waszej relacji i wzajemnie zadbajcie o swoje potrzeby.

4. Nie bój się prosić o pomoc.

Sprawy sercowe są niezwykle delikatne, a jednocześnie wywołują w nas ogromne emocje. Być może z niektórymi z nich będzie ci ciężko rozprawić się w samotności. W tej sytuacji nie wahaj się skorzystać z pomocy zaufanej osoby. Może to być twoja mama, przyjaciółka, lub psycholog, czy psychoterapeuta. Zależnie od tego, czy w danym momencie potrzebujesz się wygadać, czy raczej czujesz, że chcesz przepracować trudniejsze emocje, pamiętaj, że zawsze warto jest poprosić o pomoc!

Książki o związkach również mogą okazać się pomocne w przypadku, kiedy zmagasz się z wątpliwościami, lub czujesz, że w waszej racji są rzeczy, nad którymi powinniście wspólnie popracować. Rynek literatury dotyczącej poradnictwa związkowego jest niezwykle obfity - właśnie dlatego polecamy szczególnie uważać na to, po jakie pozycje sięgamy. Oto kilka sprawdzonych lektur, których autorami są psycholodzy z wieloletnim stażem:

„5 języków miłości”, Gary Chapman

„Małżonkowie powinni być najlepszymi przyjaciółmi. Mity małżeńskie jako stereotypowe przekonania o małżeństwie – ich znaczenie w życiu pary i rodziny”, A. Kołodziej-Zalewska, M. Ilska

„Miłość po przejściach. Jak zbudować szczęśliwy związek?”, Elżbieta Liszewska

„Zanim powiesz: Żegnaj. Jak odbudować związek?” Peter M. Kalellis

“Po prostu słuchaj. Sztuka porozumienia”, Mark Goulston

„Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi”, Magda Kleczyńska

Czy jest sens walczyć o związek, gdy stale mam wątpliwości?

Wątpliwości w związku mogą towarzyszyć nam jednak o wiele dłużej lub o wiele częściej, niż wskazywałaby na to naturalna dynamika relacji. Jeśli masz poczucie, że nie opuszczają cię lub stale powracają na nowo, powinnaś odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą ci znaleźć odpowiedź na to, nad czym w głębi serca zastanawiasz się od dawna - czy ta relacja ma jeszcze sens?

 • Czy wiem dokładnie, co jest problemem w relacji?
 • Czy wątpliwości powracają cały czas z tego samego powodu, czy też pojawiają się nowe lub kolejne z nich?
 • Czy podejmowałam rozmowy na ten temat, a jeśli tak, to jakie były ich skutki?
 • Czy powód wątpliwości wynika z zachowania drugiej strony, czy z moich problemów wewnętrznych?
 • Czy powód wątpliwości można zaklasyfikować jako zachowanie przemocowe lub w jakikolwiek sposób godzące w moją godność osobistą?
 • Czy druga strona jest zaangażowana w proces naprawy związku?

Czy są jeszcze jakieś kwestie, które nie dają ci spokoju? Jeśli tak, dopisz je do powyższej listy i po raz kolejny na spokojnie przemyśl swoją sytuację. Pamiętaj, że zawsze, niezależnie od tego, jak bardzo byś się nie starała, rozstanie może okazać się najlepszą z opcji. Ono również jest naturalnym elementem niektórych relacji, a czasami bywa nieuchronne. Nie oznacza też porażki - jest naturalną częścią relacji, jakie powstają między dwojgiem ludzi. Niekiedy w sytuacjach, gdy to, co na początku odebrałaś jako wątpliwości, okaże się jednak “czerwonymi flagami” lub zachowaniami przemocowymi, rozstanie może być nieuniknione. Jeśli czujesz jednak, że może cię ono obciążyć emocjonalnie, koniecznie skorzystaj z porady psychologicznej.

Czego może brakować w związku? Najczęstsze wątpliwości

Wątpliwości w związku, choć mogą wydać nam się czymś niezwykle osobistym, są wbrew pozorom dość uniwersalnym problemem. Na liście najczęściej pojawiających się spraw, które mogą zachwiać pewnością partnerów, jest kilka pozycji, które powtarzają się najczęściej. Co do nich należy?

 • Kłótnie w związku, które zdarzają się częściej niż zazwyczaj;
 • różnica w poglądach, światopoglądzie lub stylu życia, która uniemożliwiłaby partnerom wspólną przyszłość, np.: skrajnie różne potrzeby związane z posiadaniem dzieci;
 • traumy, problemy psychiczne, lub choroby, których jedna ze stron nie chce spróbować wyleczyć;
 • różne potrzeby seksualne partnerów;
 • lęk przed zaangażowaniem się lub problemy z zaufaniem;
 • zobowiązania wobec byłych partnerów lub wobec dzieci z poprzedniego związku;
 • trudna sytuacja finansowa, na przykład duże długi;
 • nieumiejętność dogadania się z osobami odgrywającymi ważną rolę w życiu partnera, np. rodzicami lub przyjaciółmi;
 • skrajnie różny światopogląd;
 • brak wspólnych zainteresowań lub tematów do rozmów.

Warto też podkreślić, że istnieje pewna grupa zachowań, które, choć na początku mogą wywołać jedynie lekki dyskomfort, najczęściej stanowią wstęp do o wiele poważniejszych nadużyć. Należą do nich przede wszystkim:

 • chorobliwa zazdrość;
 • potrzeba sprawowania kontroli;
 • chęć wpływania na wygląd drugiej osoby;
 • strofowanie partnera lub nieustanne krytykowanie zachowania;
 • gaslighting, czyli takie manipulowanie partnerem, aby ten zaczął powoli powątpiewać we własną zdolność do oceny sytuacji;
 • szantaż emocjonalny;
 • celowe ignorowanie uczuć i potrzeb partnera lub wręcz wyśmiewanie ich;
 • przedłużające się ciche dni, które zmieniają się w tak zwane “karanie ciszą”.

Powyżej wymienione zachowania to formy przemocy psychicznej, które z czasem mogą narastać, a w skrajnych wypadkach przerodzić się w przemoc fizyczną. Jeśli któreś z nich jest powodem twoich wątpliwości, zachowaj szczególną ostrożność i koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty.