Jak powstają rozstępy? 

Rozstępy to po prostu blizny, które powstają najczęściej na brzuchu, udach, piersiach i biodrach. Ich przyczyną są uszkodzenia mechaniczne lub zmiany hormonalne. W pierwszym przypadku mamy na myśli gwałtowne rozciąganie skóry, na przykład w wyniku szybkiej zmiany wagi czy wzrostu. Włókna kolagenowe często nie wytrzymują tych procesów i pękają, przez co w tkance łącznej pojawiają się przerwy, który obserwujemy jako ciemnoczerwone, kilkumilimetrowe paseczki. Z czasem te mikro-ranki goją się, pozostawiając po sobie właśnie rozstępy oraz wiotką, lekko pomarszczoną skórę. 

Niektóre z nas mają jednak genetyczne predyspozycje do powstawania rozstępów i mimo utrzymywania stałej wagi zmagają się z nimi już od lat młodzieńczych. W tym przypadku ich główną przyczyną są wspomniane wcześniej zmiany hormonalne, które powodują zaburzenia w produkcji kolagenu i elastyny, zapewniających skórze elastyczność. Za problemy z hormonami mogą odpowiadać również leki sterydowe lub ciąża. 

Jak pozbyć się rozstępów?  

Rozstępy nie stwarzają żadnych zagrożeń dla zdrowia, ale są dla wielu z nas przyczyną skrępowania i kompleksów. W takiej sytuacji warto wprowadzić do swojej pielęgnacji jeden z domowych sposobów na rozstępy, na przykład peeling kawowy, kąpiele z dodatkiem mięty i olejku cytrynowego, masaże pod prysznicem z użyciem ciepłej i zimnej wody czy specjalne kosmetyki. 

Jednak jeśli zmagamy się z bardzo widocznymi i w pełni wygojonymi śladami, na dużych partiach ciała, domowe zabiegi mogą okazać się nieskuteczne. Na szczęście współczesna medycyna oferuje nam wiele skutecznych sposobów na usuwanie rozstępów. Ich działanie opiera się na procesie kontrolowanego uszkadzania skóry, co wymusza jej odbudowę włókien kolagenowych i elastynowych, podczas której przerwy w tkance zostają wypełnione. 

Usuwanie rozstępów – dermabrazja

Dermabrazja jest zabiegiem polegającym na mechanicznym ścieraniu naskórka, a następnie skóry właściwej aż do naczyń krwionośnych. Wykorzystywane jest do tego specjalne urządzenie ze szczoteczką lub papierem ścierającym. Jak łatwo się domyślić jest działanie mocno inwazyjne, które wymaga znieczulenia miejscowego. Z kolei po zabiegu musimy być gotowe na kilkutygodniową rekonwalescencję. W tym czasie może pojawić się ból, obrzęk oraz nadwrażliwość na wszelkie czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim promienie słoneczne. Wyłaniająca się spod ranek skóra jest różowa, ale jej koloryt stopniowo zaczyna się wyrównywać. Końcowym efektem jest ujędrnienie i usunięcie rozstępów. Z uwagi na inwazyjność zabiegu oraz jego skutki uboczne dermabrazja jest stosowana znacznie rzadziej niż kolejne metody z tego artykułu. 

Usuwanie rozstępów – mezoterapia (mikronakłuwanie)

Mezoterapia jest zabiegiem, podczas którego w głąb skóry wprowadzane są aktywne substancje pobudzające produkcję kolagenu i elastyny, a tym samym powodujące usuwanie rozstępów. Należą do nich między innymi: witaminy, retinol,  kofeina, sole mineralne, aminokwasy czy kwas hialuronowy. Można ją wykonywać na dwa sposoby: za pomocą igieł (mezoterapia igłowa) oraz fal dźwiękowych (mezoterapia bezigłowa). Mezoterapia igłowa jest zabiegiem inwazyjnym i bolesnym, ale niezwykle skutecznym. Jej działanie opiera się nie tylko na wstrzykiwanych substancjach, ale także mikronakłuciach, które dodatkowo pobudzają procesy regeneracyjne skóry. Z kolei mezoterapia bezigłowa zapewnia skórze mikromasaż, który poprawia krążenie oraz przyswajanie substancji. Efektem obu rodzajów mezoterapii jest głębokie nawilżenie, odżywienie i ujędrnienie skóry. Dzięki pobudzeniu procesów produkcji kolagenu już po pierwszym zabiegu rozstępy są wyraźnie zredukowane. Dla osiągnięcia najlepszych efektów konieczne jest wykonanie serii przynajmniej 5 zabiegów. 

Usuwanie rozstępów – karboksyterapia

Karboksyterapia to jeden największych hitów medycyny kosmetycznej ostatnich lat. Ma wiele zastosowań – od przeciwzmarszczkowego po wyszczuplające. Badania kliniczne potwierdzają jej wysoką skuteczność także w usuwaniu rozstępów. Zabieg polega na wstrzykiwaniu pod skórę dwutlenku węgla, który powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i niewielki stan zapalny, co objawia się delikatnym bólem i uczuciem “rozpychania”. Efektem karboksyterapii jest poprawa krążenia, dotlenienie komórek oraz wzmożenie produkcji elastyny i kolagenu. W efekcie następuje wyraźne ujędrnienie skóry skóry i redukcja rozstępów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zalecane jest wykonywanie serii co najmniej 8 zabiegów. 

Usuwanie rozstępów – peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne to zabiegi nieinwazyjne, które oprócz wielu innych zastosowań (między innymi leczenie trądziku), świetnie sprawdzają się także do usuwania rozstępów. Sednem peelingu chemicznego jest złuszczanie skóry przy pomocy jednej lub kilku substancji chemicznych. W zależności od tego, na jaki skład peelingu się zdecydujemy, jego działanie może być płytsze lub głębsze. W przypadku rozstępów zalecane są oczywiście silniej działające substancje, jak na przykład kwas TCA czy kwas glikolowy. Zaletą tej metody są bez wątpienia dosyć szybkie efekty. Jednak tak jak w przypadku poprzednich zabiegów – najlepsze rezultaty przynosi wykonanie serii zabiegów. 

Usuwanie rozstępów – frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa 

Radiofrekwencja mikroigłowa to metoda łącząca w sobie dwa zabiegi: radiofrekwencję (RF) i mezoterapię mikroigłowej (mikronakłuwania). Polega na wkłuwaniu pod skórę mikroigieł, przez które do jej głębokich warstw wysyłane są fale elektromagnetyczne. Skóra właściwa zostaje rozgrzana, co powoduje szok termiczny, który z kolei pobudza procesy odbudowy włókien kolagenowych i elastynowych. Głębokość nakłuć jest ustalana indywidualnie (w zależności od potrzeb) i wynosi zazwyczaj od 0,5 do 3,0 mm. Radiofrekwencja mikroigłowa przynosi bardzo dobre efekty nawet w usuwaniu bardzo głębokich rozstępów. Oczywiście najlepiej wykonywać ją w serii. Pełny rezultat możemy zobaczyć dopiero po kilkunastu tygodniach od ostatniego nakłuwania. 

Usuwanie rozstępów – laser frakcyjny 

Zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego polega na poddawaniu rozstępów działaniu wiązki lasera. Cały proces jest niezwykle precyzyjny, dzięki czemu światło lasera uszkadza skórę tylko w wybranych miejscach, a nie całe jej fragmenty. Światło lasera tworzy w skórze mikro-ubytki, które zmuszają ją do rozpoczęcia procesów odbudowy. W rezultacie na miejscu rozstępów  pojawia się nowa, zdrowa i gładka tkanka. Usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym jest zabiegiem bezbolesnym, bardzo skutecznym i bezpiecznym. Skóra nie jest narusza w mechaniczny sposób, dzięki czemu gojenie po zabiegu trwa tylko kilka dni i kończy się złuszczaniem naskórka. Efekty zobaczymy dopiero po regeneracji włókien kolagenowych, czyli około 3-6 tygodniach.