Patrzysz, jak twój maluch rozpakowuje prezenty i piszczy z radości. Czujesz się tak szczęśliwa, że serce niemal nie mieści ci się w piersi. Tak miło jest dawać! Chcesz, aby twoje dziecko też kiedyś przeżywało taką radość. Jak jednak pokazać maluchowi, że warto się dzielić? Kiedy zacząć? – Poczucie odrębności – „to jestem ja, a to moje” – zaczyna się między pierwszym a drugim rokiem życia – mówi dr Małgorzata Lipowska, psycholog z Uniwersytetu Gdańskiego, mama dwójki maluchów. – Wtedy już możesz uczyć dawać. Najlepiej w codziennych sytuacjach.

Małemu sercu nie żal

Kiedy kupujesz maluchowi cukierki czy chrupki, zachęcaj go, by poczęstował tatę i babcię, a nawet sąsiadkę, która akurat wpadła na pogawędkę. – Warto się wręcz umówić, żeby nikt nie odmawiał, nawet jeżeli nie ma ochoty na tego chrupka – radzi dr Lipowska. – Co to da? Nasz malec uzna dzielenie się z innymi za coś naturalnego: „tak to już jest, że ludzie się dzielą, nie ma w tym nic dziwnego”. Zauważy, że i rodzice nawzajem się częstują, a mama pożyczyła sąsiadce szklankę cukru. Dzieląc się czymś, nie będzie miał poczucia żalu, utraty.

Oddaj misia!

Trudniej zachęcić dwu- lub trzylatka do podzielenia się czymś, co należy tylko do niego, np. ukochaną przytulanką. Z początku będzie mu najłatwiej pożyczyć ją mamie lub tacie. Powinien jednak z góry wiedzieć, że zabawka do niego wróci. – „Daj się pobawić misiem, zaraz ci oddam” – te słowa nie tylko nie przerażą dziecka, ale mogą je wręcz zaciekawić. – W ten sposób budujemy jego poczucie bezpieczeństwa i dobre doświadczenie, którego przecież jeszcze nie ma – wyjaśnia dr Lipowska. – Mały człowieczek ma zrozumieć, że dawanie nie jest wcale takie groźne.

Razem jest przyjemniej

Następna lekcja to uświadomienie dziecku, że dzielenie się może być przyjemne. Wybierz się z nim na plac zabaw. Wskaż korzyści z dawania: „Jeśli pozwolisz Karolkowi pobawić się kolejką, to on pozwoli ci pojeździć swoim strażackim samochodem”. Pokaż mu, że może komuś sprawić radość „Spójrz, jak Kasia się cieszy, że pozwoliłaś jej pojeździć na swoim rowerku”. Uświadom, że miło jest się wspólnie bawić: „Rzuć swoją piłkę Maciusiowi, zobaczysz, że fajniej grać razem”. Interweniuj jednak, gdy starsze, silniejsze dziecko coś twojemu zabiera. Maluch musi wiedzieć, że tak robić nie wolno i że ktoś się za nim ujmie.

Zobacz także:

WAŻNE:

Nie przesadzaj. Jeżeli dziecko chce sie nacieszyć nową zabawką, pozwól mu na to. Nie zmuszaj, żeby dzieliło się nią od razu.