Nasze produkty: Masło Ekstra, Twaróg półtłusty i Twaróg śmietankowy zostały wyróżnione certyfikatem systemu „Jakość Tradycja”, w którym do produkcji używa się wyłącznie surowców identyfikowalnego pochodzenia, które nie zawierają komponentów GMO. Produkty z tym znakiem posiadają szczególną jakość lub recepturę, która odróżnia je od innych produktów z tej samej kategorii.

Masło Ekstra produkowane jest ze słodkiej śmietanki, która poddawana jest procesowi krystalizacji. Dzięki temu nasze masło jest zwarte, nie kruszy się i ma doskonałą konsystencję. Dzięki próżniowemu wygniataniu zyskuje sprężystość i smarowność, wydłuża się też czas przydatności do spożycia.

fot. Mat. prasowe

Twaróg śmietankowy i Twaróg półtłusty to wysokiej jakości naturalne produkty wytwarzane według tradycyjnych receptur z wartościowego mleka i żywych kultur bakterii. Receptura Twarogu śmietankowego powstała w odpowiedzi na preferencje konsumentów z Wielkopolski, czego skutkiem jest jego niepowtarzalny smak, nieco słodszy i bardziej kremowy od zwykłego twarogu. Wykorzystywany do tradycyjnego dania, jakim są pyry z gzikiem, powoli zdobywał popularność w innych regionach Polski.

Zachęcamy również do odkrycia zalet prawdziwego mleka krowiego z certyfikatem rolnictwa ekologicznego. To prestiżowe wyróżnienie potwierdza jego jakość i daje pewność, że powstało zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej regułami rolnictwa ekologicznego. Jest to system zrównoważonej produkcji, opartej na naturalnych sposobach wytwarzania. W produkcji ekologicznej nie stosuje się chemicznych środków ochrony, wykluczone są też produkty GMO i ich pochodne. Wybierając nasze uznane produkty: Masło Ekstra, Twaróg półtłusty i Twaróg śmietankowy, zyskujesz gwarancję jakości i niepowtarzalnego smaku. Będą one stanowiły idealną bazę dla wielu domowych ciast.

Z nimi tradycyjnie Ci się upiecze!

Materiał promocyjny marki Lacpol.