Wizerunek Mikołaja zawdzięczamy... Coca-Coli

W 1930 r. w reklamie tego koncernu pojawił się krasnal w czerwonym kubraku. Od tego czasu już nie wyobrażamy sobie innego wizerunku Świętego Mikołaja (choć jako biskup z terenu dzisiejszej Turcji nosił się zupełnie inaczej). W USA Mikołaj przynosi prezenty, skacząc ze spadochronem, w Holandii przyjeżdża na białym koniu. Nim Mikołaj opanował świat, w Polsce podarki i rózgi wręczał Anioł lub Gwiazdor.

Zamiast śledzika - owsianka z whisky

W Norwegii w Wigilię podaje się żeberka i baraninę, w Szwecji głowiznę i galaretę wieprzową. Szkoci mają natomiast Athol Brose, czyli pudding owsiany z whisky. Niezależnie od tego, jakie to będą dania, ich liczba powinna być parzysta (choć niekoniecznie 12!). Każdego trzeba spróbować, aby jedzenia nie zabrakło w nowym roku. Szczęście i dobrobyt gwarantują potrawy przygotowane z nasion: maku, kaszy, pszenicy. Na Ukrainie i w Polsce wschodniej do dziś obowiązkowa jest kutia: pszenica z miodem i bakaliami. W niektórych domach nadal z impetem rzuca się nią o powałę. Jeśli przylgnie wiele ziaren, wróży to pomyślny rok.

Świnka morska – przysmak na święta

W Stanach Zjednoczonych na świątecznym stole pojawia się indyk, we Francji pasztet z gęsich lub kaczych wątróbek oraz ostrygi, w Niemczech sałatka kartoflana i kiełbaski, a w Peru świnka morska. Opiekane na ruszcie (obowiązkowo w całości) świnki, czyli cuy, uchodzą tu za przysmak. Są serwowane jako wykwintne danie w drogich restauracjach i z okazji wielkich świąt. Ta potrawa została nawet uwieczniona na XVIII-wiecznym obrazie Marcosa Zapaty „Ostatnia wieczerza”, zdobiącym katedrę w dawnej stolicy Inków – Cusco. Chrystus i uczniowie jedzą właśnie świnkę.