Skąd wzięła się ta metoda aktywności fizycznej?
Odpowiedź zna chyba każdy - oczywiście z Chin! System tych powolnych, dokładnych ruchów został opracowany już w XI wieku i wywodzi się z tradycji taoistycznej, która słynie z propagowania zasad długowieczności i kultu zdrowego ciała i umysłu. Ponieważ w Chinach te dwa elementy zawsze i nieoderwalnie szły w parze, przez stulecia wypracowano metodę, która doskonaliłaby zarówno umysł jak i ciało. Choć niektórym może się to wydać zaskakujące, tai chi uznaje się za pochodną sztuk walki. I chociaż podczas treningu nie poznasz agresywnych ruchów, na pewno poczujesz się bardziej bojowo nastawiona do życia- pokonasz każdą stresującą sytuację! Co więcej, doświadczeni instruktorzy przekonują, że regularny trening sprawi, że każdy stanie się bardziej spokojny, życzliwy i opanowany.


Jak wygląda trening?
Wbrew pozorom to nic trudnego. Tai chi jest ciągiem 108 naturalnych ruchów, które należy wykonywać powoli i w ściśle określonej kolejności. Na zajęciach Twój instruktor zaprezentuje kolejno te najważniejsze ruchy , a Ty będziesz je powtarzać. Co ciekawe, tai chi to ulubiony sport dla perfekcjonistów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: każdy ruch powinien być wykonany w jak najbardziej perfekcyjny sposób. Ponadto według mędrców ze Wschodu, tylko osiągnięcie doskonałości w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń zapewni spokój Twojej skołatanej duszy. Przede wszystkim w trenowaniu tej metody ważne jest to, że nie musisz być supersprawna fizycznie. Tu liczy się bowiem skupienie i koncentracja, a nie siła tkwiąca w mięśniach.

Nic trudnego!
Myślisz pewnie: ,,Problem polega właśnie na tym, że ja nie potrafię się skupić, ani skoncentrować!". Spokojnie, tai chi w niczym nie przypomina ćwiczeń wykonywanych na siłowni, gdyż w tej metodzie liczy się to, by poprzez ustalone ruchy uspokoić stargane nerwy. Pod okiem instruktora wykonujesz zatem serie powolnych ruchów, które wzmocnią mięśnie i ścięgna oraz poprawią krążenie krwi. Skutek? Lepiej ukrwione ciało i dotleniony umysł sprawią, że zaczniesz sprawniej działać , zaczniesz panować nad stresem, a twój mózg będzie lepiej pracować. Wykonując ruchy kładziesz nacisk przede wszystkim na rozciąganie się i powolne obroty. Dzięki nim poprawisz koordynację ruchów, krążenie, usprawnisz swoją równowagę, a także giętkość nóg i gibkość talii. Poza tym, tai chi jest bardzo pomocne w leczeniu zwyrodnień kręgosłupa oraz stawów, gdyż podczas wykonywania ruchów wszystkie stawy są rozluźnione. I jeszcze jedno: wykonując ruchy obrotowe, usprawniasz pracę jelit, czego skutkiem może być płaski brzuch.
Dla każdego
Tai chi ma jeszcze jedną ważną zaletę: może go ćwiczyć każdy, bez względu na wiek, płeć, kondycję i wagę. trening nie nadwyręża żadnej partii ciała, następnego dnia nie obudzisz się więc z zakwasami. Zamiast zmęczonych mięśni odczujesz coś zupełnie innego: uwolnienie się od napięcia i stresu, oraz przyjemność wynikająca z tego, że zaczynasz panować nad sobą i swoimi emocjami.