Sukienka koronkowa jest strojem odpowiednim zarówno na co dzień, do pracy i w sytuacjach rekreacyjnych, jak i w okolicznościach bardziej oficjalnych. Jej charakter można zmieniać, dobierając dodatki z różnych modowych światów. Spore znaczenie dla końcowego efektu mają buty, ale nie tylko one decydują o ostatecznym wizerunku.

Sukienka koronkowa: jakie buty do koronkowej sukienki?

Sukienki koronkowe pozwalają w bardzo łatwy sposób stworzyć stylizacje glamour. Wystarczy dobrać do nich klasyczne, czarne szpilki. Najlepszy efekt osiągniemy, wykorzystując do tego celu krótsze, sięgające przed kolano fasony. Sylwetka będzie wydawała się dłuższa, a nogi szczuplejsze.

Sukienki z koronki o różnej długości z powodzeniem można nosić również latem. Dobrym dodatkiem będą wówczas subtelne i dziewczęce balerinki, espadryle, sandałki z paseczków lub sandały na wyższym obcasie. Przeciwwagą dla takiego pełnego lekkości wcielenia może być klimat sportowy.  W najprostszej wersji koronkową sukienkę wystarczy zgrać z jasnymi butami sportowymi lub trampkami. Przekorny i oryginalny wizerunek stworzymy wykorzystując białe sneakery i skarpetki frotte. Takie wykończenie przełamuje elegancję i pozwala na zabawę formą.

Koronkowa sukienka na zasadzie kontrastu zestawiona może być również z ciężkimi butami. Tu możemy wybierać: od klimatycznych martensów po modele przeznaczone do chodzenia po górach. Skórzana kurtka dopełni całości. Ciekawą inspiracją jest także łączenie sukienki z koronki z botkami albo wysokimi kozakami. Ciekawe będą kowbojki, wprowadzające nastrój Dzikiego Zachodu.

Sukienka koronkowa: co na szyję do koronkowej sukienki?

Sukienka koronkowa może - choć nie musi - wymagać także dodatków w okolicach szyi i dekoltu. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, kiedy można z nich zrezygnować?

Takie akcenty nie będą niezbędne, jeżeli wcześniej wybrałyśmy skórzaną kurtkę, mocno kontrastową względem sukienki, zwłaszcza z postawionym do góry kołnierzem. Można jednak wykorzystać wówczas oryginalną biżuterię. Sukienki koronkowe z dekoltem typu choker także nie wymagają dodatkowych ozdób.

Biała sukienka koronkowa spośród swoich krewniaczek ma największy potencjał dziewczęcości. Dobrze będzie współgrać z kolorowymi apaszkami ze zwiewnych materiałów. Indywidualna jest decyzja, czy postawimy na jedną mocną barwę, czy na ciekawy wzór.

Zobacz także:

Czarna koronkowa sukienka natomiast to wygodna baza stylizacji w stylu boho. Dłuższy naszyjnik z charakterystycznym wisiorkiem znakomicie zrealizuje swoje zadanie. Biżuteria w przypadku koronkowych sukienek jest tak naprawdę kwestią gustu. Niektóre panie preferują złoto, inne bardziej stonowane opcje, a jeszcze inne kolorowe lub indiańskie wisiory. Pamiętajmy jednak, że koronka sama w sobie jest mocno dekoracyjna, ograniczmy więc świecidełka, stawiając na jeden oryginalny akcent.

Sukienka koronkowa: jakie rajstopy do koronkowej sukni?

Eleganckie sukienki koronkowe w niektórych okolicznościach mogą wymagać założenia rajstop. To temat wymagający zastanowienia; po pierwsze dlatego, że część z nas bardzo nie lubi tego elementu stroju, po drugie zaś z powodu naturalnej delikatności koronki. Na szczęście nawet światowi projektanci w swoich kolekcjach proponują rozwiązania, które można zaadaptować w życiu codziennym.

Co pasuje do koronkowej sukienki, jeśli chodzi o rajstopy? Najpewniejsze są dwie możliwości: albo rajstopy cieliste, albo czarne, nie do końca kryjące. Znaczenie ma tutaj także kolor sukienki oraz butów.

Czarna koronkowa sukienka na pokazie kolekcji Saint Laurent została zestawiona z rajstopami o grubości 20 den ozdobionymi delikatnym wzorem. Rajstopy cieliste lub z delikatnymi aplikacjami umożliwią natomiast wysunięcie na pierwszy plan samej zmysłowej koronki.


Sukienka koronkowa może być kobieca, może także zyskać rockowy pazur. Wszystko za sprawą dodatków. W każdym z wariantów liczy się jednak umiar, dzięki któremu nie przytłoczymy stylizacji nadmiarem ozdób.