1. Postaw na jakość

Lepiej mieć w szafie mniejszą ilość butów lepszej jakości, niż co miesiąc nabywać kolejną parę tanich szpilek. Jeśli chcesz wygodnie przechodzić w nich więcej niż jeden sezon - przede wszystkim postaw na naturalne wykończenie. Wybieraj tylko buty ze skóry - sztuczne tworzywa nie dopasowują się do stopy i nie pozwalają jej oddychać, a to niemal zawsze kończy się dyskomfortem i otarciami. Zwróć uwagę na to, by but był wykonany ze skóry nie tylko na zewnątrz - ale również w środku. Jeśli wewnętrzna wkładka jest ze sztucznego materiału - koniecznie wymień ją na skórzaną.

2. Zanim kupisz - weź na warsztat kształt buta

Wypatrzyłaś w sklepie idealne szpilki i zastanawiasz się, czy będą wygodne? Wiele można wywróżyć już z samego kształtu buta. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na noski - im mniej spiczaste, tym wygodniejsze. Nie ma nic gorszego niż przesuwająca się w dół stopa i palce wciśnięte w spiczasty czubek buta. Warto też wybierać bardziej zabudowane szpilki - są zdecydowanie stabilniejsze, a dzięki temu nasze stopy są mniej narażone na otarcia, wykrzywienia i inne przykrości.

3. Naucz się poprawnie chodzić

Na pewno nie raz z politowaniem przyglądałaś się dziewczynom, które w niebotycznie wysokich szpilkach wykrzywiają nogi tak, jakby za chwilę miały się przewrócić. Jak mniemam, nie o taki efekt Ci chodzi, warto więc zwrócić uwagę na to, jak chodzisz w butach na obcasie. W tej umiejętności kluczową rolę odgrywają mięśnie brzucha. To one stabilizują całą sylwetkę i odciążąją stopy. Chodząc w obcasach postaraj się zachować prawidłową postawę: unieś głowę, wciągnij i delikatnie napnij brzuch, a stawiając krok pamiętaj o tym, by palce dotknęły ziemi o ułamek sekundy szybciej niż pięta. Z początku może się to wydawać trochę nienaturalne - ale z czasem wejdzie Ci w nawyk, a chodzenie na obcasach stanie się znacznie wygodniejsze.

4. Znajdź swoją optymalną wysokość

Czy na dwunastu centymetrach będzie Ci mniej wygodniej niż na pięciu? Niekoniecznie. Według amerykańskiej podolożki Emmy Supple idealna wysokość obcasa jest indywidualną kwestią, uzależnioną od tego, jak zbudowana jest stopa. Supple podsuwa prostą metodę, za pomocą której można sprawdzić swoją optymalną wysokość. Aby to zrobić usiądź wygodnie na krześle i wyciągnij nogę przed siebie i utrzymaj stopę flex, czyli zadartą do góry pod kątem prostym. Następnie opuść palce jak baletnica do wysokości, która jest dla Ciebie komfortowa. Odległość, jaką przebyła pięta to Twoja optymalna wysokość obcasa. Aby ją dokładnie zmierzyć poproś o pomoc przyjaciółkę lub partnera.

5. Spaceruj w nowych butach

Odczuwasz przemożną pokusę, by założyć dziś na wieczór szpilki, które właśnie kupiłaś? Natychmiast ją odpędź! Zanim zafundujesz im towarzyską premierę, najpierw zrób próbę generalną w domu. Zamiast kapci wskocz w najnowsze szpilki i pospaceruj w nich przynajmniej przez kilka dni. Przez ten czas but dostosuje się do stopy na tyle, by nie okaleczyć jej przy pierwszym założeniu. 

6. Noś wkładki

Wkładki żelowe to prawdziwe remedium na obolałe stopy. Dzięki nim do szpilek przekonały się nawet największe przeciwniczki chodzenia na obcasach. Zaopatrz się we wkładki żelowe zwłaszcza wtedy, gdy:

- Twoja stopa zjeżdża w dół, a palce wciskają się w czubek buta

Zobacz także:

- jedna stopa jest minimalnie mniejsza niż druga

- but jest trochę za duży lub po jakimś czasie rozchodził się. Gwarantujemy, że poczujesz różnicę!

7. Podklej palce plastrem

To znany trik modelek: by chodzenie w wysokich butach było bardziej komfortowe sklej ze sobą trzeci i czwarty palec u nogi - najlepiej za pomocą plastra. Choć ten zabieg może się wydawać dziwny, pozwoli lekko odciążyć nerwy zlokalizowane w tej części stopy. Plaster może być nieoceniony zwłaszcza przy okazji większych wyjść - gdy planujesz wbić się w bardzo wysokie szpilki - lub gdy na co dzień poruszasz się w płaskich butach.

8. Postaw na stabilność

Wygoda wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze stylu. Szerokie obcasy albo platformy są równie stylowe co cienkie szpilki, a do tego zdecydowanie wygodniejsze. Czy może być lepsze połączenie?

9. Często zmieniaj buty

Jeśli chcesz się dobrze czuć na szpilkach, często zmieniaj buty. Dzięki temu nie obciążasz cały czas tych samych mięśni, a miejsca, w których odczuwałaś dyskomfort mogą odpocząć. Jeśli cały dzień jesteś na szpilkach, następnego dnia zafunduj stopom odpoczynek od wysokich obcasów i przerzuć się na wygodne oxfordy albo sneakersy. 

10. Zadbaj o stopy

Regularny pedicure, peelingi i kremy nawilżające to podstawa dobrego samopoczucia Twoich stóp. Wychodząc z domu warto też spryskać stopy oraz buty dezodorantem (oby tylko nie tym samym!), a po całym dniu na obcasach zafundować im relaksującą kąpiel lub masaż. Pamiętaj, zdrowe stopy to podstawa!