Zazwyczaj większą uwagę przywiązujemy do tego co nas boli, a bagatelizujemy objawy, z którymi "można żyć". Dlatego kiedy nasza wątroba zaczyna dawać o sobie znać, a wbrew ogólnemu przekonaniu wątroba wcale nie boli, to łatwo przeoczyć fakt, że z tym organem dzieje się coś niedobrego.

Wątroba pełni w naszym organizmie wiele bardzo ważnych funkcji. Między innymi bierze udział w procesach detoksykacji i wpływa na przebieg procesów przemiany materii. Kiedy wątroba przestaje prawidłowo pracować zostają zaburzone procesy przetwarzania i neutralizacji toksycznych substancji.

Chociaż wątroba potrafi się regenerować, to nie jest wskazane, żeby celowo ją narażać. Mało tego, kiedy nie dbamy o naszą wątrobę, łatwo doprowadzić do stanu, kiedy jest ona narażona na wiele chorób, które dają nietypowe objawy.

Nietypowe objawy chorej wątroby

Chora wątroba potrafi dawać objawy, które na pierwszy rzut oka trudno jest skojarzyć właśnie z tym organem.

  • Ból brzucha (nie mylić z bólem wątroby), który może być objawem chorej wątroby. Mogą to być bóle w dolnej części brzucha, a także skurcze i uczucie pełności.
  • Obrzęki na twarzy, dłoniach, nogach i wokół kostek. Szczególnie obrzęki są widoczne rano po przebudzeniu i mogą utrzymywać się również przez resztę dnia.
  • Złe samopoczucie: zmęczenie, senność. To kolejne objawy chorej wątroby, które mało kto skojarzy właśnie z dolegliwościami wątroby.
  • Pojawienie się pajączków naczyniowych: na szyi, ramionach i klatce piersiowej. Mogą być małe, prawie niewidoczne, ale mogą też osiągać rozmiar kilku centymetrów.
  • Przebarwienia w okolicy ust, oczu, na powierzchni dłoni oraz w miejscach narażonych na nasłonecznienie. Jest to związane z zaburzeniami rozmieszczenia pigmentu.
  • Zmiany na płytce paznokci. Są to najczęściej: uwypuklenia, zgrubienia, bruzdy i białe zabarwienia części płytki. W przypadki kiedy choroba wątroby trwa dłużej, płytka może przybrać kształt zegarkowaty, czyli będzie okrągła i uwypuklona jak szkiełko od zegarka.

Chora wątroba: jak sobie pomóc?

Kiedy już zaobserwowałaś, że coś niedobrego dzieje się z twoją wątrobą warto swoje podejrzenia skonsultować z lekarzem, który fachowo podpowie co robić.

Oprócz zmian w nawykach żywieniowych, warto sięgnąć po produkty, które pomagają w oczyszczeniu i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Mogą to być koktajle z dodatkiem aloesu, potrawy z karczochem (pobudza wydzielanie żółci), czy picie matchy (to zielona herbata w wersji sproszkowanej), która oczyszcza wątrobę.

Niedocenionym produktem, który również dobrze wpływa na odtruwanie i ochronę wątroby jest ostropest. Co jest w  nim takiego, że warto po niego sięgać w przypadku problemów z wątrobą? Chodzi o związek nazywany sylimaryną. To substancja pochodzenia naturalnego, która pobudza regenerację wątroby i utrudnia przenikanie toksyn.

Jednak kiedy sama dieta nie wystarcza, warto sięgnąć po gotowe preparaty z sylimaryną (150 mg dziennie). Więcej o produktach zawierających ten drogocenny składnik przeczytacie na stronie www.lagosa.pl.