Skąd się biorą sny erotyczne?

Dlaczego śnimy o seksie? Przede wszystkim: wbrew powszechnemu przekonaniu, takie sny nie oznaczają chęci do zdrady. Zdarza się, że o seksie z innym partnerem śnią nawet najwierniejsze z osób – takie, które nie zdradziłyby ukochanego ani czynem, ani myślą. Dlaczego więc nasz mózg generuje takie obrazy? Sny stanowią mocno zniekształconą mieszankę naszych wspomnień i myśli: innymi słowy, wszystkich informacji, które gromadzimy w umyśle. Obrazy, które widzimy podczas snu, mogą powstać zarówno z mieszanki bieżących myśli, jak i z tych, które towarzyszyły nam nawet w najbardziej odległej przeszłości.

Jeśli więc ostatnio myśleliśmy o seksie, a przy okazji: o dowolnej osobie, istnieje pewna doza prawdopodobieństwa, że nasz umysł wygeneruje obraz stosunku właśnie z tą osobą. Nie mamy na to wpływu lub generujemy takie powiązania myśli całkowicie nieświadomie – następuje to automatycznie, tak samo, jak oddychanie czy przełykanie śliny.

Oczywiście seks we śnie to obraz, który możemy przywołać także bardziej świadomie. Jeśli myślimy intensywnie o współżyciu lub zasypiamy czując pożądanie, istnieje większa szansa, że przyśni nam się właśnie seks, a nie niedzielny spacer czy hawajska plaża.

Co ważne: mózg podczas snu jest wciąż ,,połączony” z ciałem – sen erotyczny może wywołać nocny orgazm, którego nie będziemy nawet świadomi. To dlatego czasami budzimy się wilgotną pościelą. Przytrafia się to zarówno kobietom, jak i mężczyznom, przy czym zdecydowanie najczęściej chłopcom w okresie dojrzewania.

Przeczytaj także: Co sny mówią o naszych emocjach

Co zrobić, żeby mieć sny erotyczne? Jak ich nie mieć?

Czy da się wpłynąć na mózg w taki sposób, by mieć sen o seksie? Okazuje się, że znaczenie ma... pozycja, jaką przyjmujemy podczas snu. Kiedy śpimy na brzuchu, delikatnie pocieramy genitaliami o materac, przez co nasze ciało przekazuje do umysłu informacje o podnieceniu. Takie bodźce mogą wpłynąć na to, o czym śnimy – ale nie muszą. Czy myślenie o seksie bezpośrednio przed snem zadziała? Nie do końca: znaczenie ma to, o czym myślimy przez cały dzień, a nie jedynie przed zaśnięciem.

Czy można natomiast uniknąć śnienia o współżyciu? Według badań: nie. Podczas snu, różne obszary mózgu pozostają w mniejszym bądź większym stopniu aktywne – w stanie całkowitego uśpienia znajduje się natomiast kora przedczołowa, odpowiedzialna za samodyscyplinę. Można powiedzieć, że to właśnie za sprawą tej części mózgu mamy sny, o które byśmy się nie podejrzewali. To właśnie przez nią osoby, które w życiu nie prowadziły samochodu w snach zostają kierowcami rajdowymi, a najspokojniejsi z ludzi śnią o awanturach, strzelaninach i napadach. Tak samo działa to w przypadku osób, które w snach uprawiają najbardziej dziką i wyuzdaną miłość, choć na co dzień nie myślą wcale o seksie.

Zobacz także:

Znaczenie snów erotycznych: sennik

Wyjaśniliśmy już co oznaczają sny erotyczne pod kątem neurologicznym. Co z ezoteryką? Co oznacza bądź zwiastuje sen o seksie? Sennik podaje znaczenia różnych snów:

  • Sen o seksie z obecnym partnerem – jeśli występuje często, oznacza strach przed utratą ukochanego. Takie sny pojawiają się zazwyczaj po kłótniach i sporach, ale także w sytuacji, w której relacje w związku stają się coraz bardziej oziębłe. To najwyższa pora na zawalczenie o szczęśliwy, trwały związek.
  • Sen o seksie kazirodczym – nie przejmuj się, sen o takim charakterze nie ma związku z niezdrową relacją rodzinną. Sugeruje natomiast, że powinnaś podjąć jakiś ważny temat, którego poruszania do tej pory unikałaś. Senniki nie definiują, o jaką tematykę chodzi: to ty wiesz najlepiej, o czym świadomie nie chcesz mówić, obawiając się konsekwencji.
  • Sen o seksie z eks – taki sen nie oznacza wprawdzie, że chcesz kochać się z byłym, ale jest oznaką intensywnego wspominania dawnych relacji – niekoniecznie pod kątem seksualnym. Być może w twoim związku czegoś brakuje, a ty wciąż powracasz myślami do przeszłości? To znak, by przemyśleć plusy i minusy obecnego związku lub zakończyć go i pomyśleć o odnowieniu starych więzi.
  • Sen o seksie z osobą tej samej płci – znaczenie snów erotycznych o zabarwieniu homoseksualnym nie jest jednoznaczne. Według niektórych senników, sugerują brak dostatecznego zaspokojenia w związku (nie tylko w znaczeniu seksualnym), według innych – zwiastują konflikt bądź kłótnię. Takie sny występujące u osób heteroseksualnych nie mają związku z zamiłowaniem do płci przeciwnej.
  • Sen o seksie w miejscu publicznym – zwiastuje, że jeden z twoich sekretów może zostać ujawniony. Przez najbliższy czas uważaj na słowa: jeśli powiesz zbyt wiele niewłaściwej osobie, ta może nie dotrzymać tajemnicy. Upewnij się też, że twoje dane (np. na komputerze) są dobrze zabezpieczone.
  • Sen o seksie z żonatym mężczyzną – uważaj na finanse. Być może stracisz sporo pieniędzy lub zdecydujesz się na złą inwestycję – dla pewności, wstrzymaj się z kupowaniem drogich przedmiotów i nie bierz kredytów. Unikaj też pożyczania dużych kwot pieniędzy.
  • Sen o podglądaniu czyjegoś seksu – uważaj na przelotne romanse i związki bez zobowiązań. Mogą spowodować wiele kłopotów. Jeśli natomiast jesteś w stałym związku i nie myślisz o niewierności – nie musisz się obawiać.
  • Sen o seksie z nieznajomym – sugeruje, że obawiasz się przyszłości. Lęk przed nieznanym może zacząć utrudniać ci codzienne życie, doprowadzając cię do złego stanu psychicznego. Taki sen zwiastuje, że najwyższa pora wyjść poza strefę komfortu i zacząć działać.
  • Sen o seksie ze znaną osobą, idolem – zwiastuje udane spotkania towarzyskie. Jeśli w przeciągu kilku dni masz poznać najbliższych ważnej dla ciebie osoby lub wybierasz się na imprezę zapoznawczą z osobami z twojego otoczenia zawodowego, prawdopodobnie dopisze ci szczęście. Będziesz bardziej rozgadana i pewna siebie!
  • Sen o stosunku przerywanym – taki sen odnosi się do problemów w komunikacji z ludźmi. Jeśli nie zaczniesz być bardziej śmiała i otwarta, twoje relacje z innymi mogą pogarszać się w coraz większym stopniu. Jeżeli natomiast nie masz problemów z utrzymywaniem relacji, ale ostatnio świadomie unikasz innych ludzi, powinnaś odnowić dawne znajomości.