Ślub Meghan Markle i książę Harry

Dziś w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor książę Harry poślubił amerykańską aktorkę Meghan Markle. Cała uroczystość miała doniosłą oprawę, pojawiło się na niej prawie 2600 gości, a panna młoda i pan młody wyglądali przepięknie. Książę Harry wybrał mundur wojskowy Blues and Royals, w którym najwyraźniej czuł się bardziej swobodnie (choć w czasie relacji live widać było zdenerwowanie księcia, który próbował je rozładować żartując ze swoim świadkiem i bratem księciem Williamem), a Meghan Markle, która do kaplicy św. Jerzego przyjechała stylowym Royls Roycem w towarzystwie mamy, wybrała prostą i ultra elegancką suknię Givenchy. W zamku Windsor pojawili się znamienici goście m.in. George Clooney z żoną Amal Clooney, Victoria i David Beckham, aktorka Carey Mulligan z mężem Marcusem Mumfordem (wokalista Mumfords&Sons) czy Jessie Stone, piosenkarka i serdeczna przyjaciółka księcia Harry'ego. 

Nie mogło zabraknąć królowej Elżbiety II wraz z mężem księciem Filipem (ich losy z zapartym tchem można śledzić w serialu "The Crown" na Netflix, który bardzo polecamy). Do ołtarza, mimo spekulacji, nie poprowadziła Meghan Markle jej mama, a książę Karol, który zastępował nieobecnego na uroczystości ojca. 

Suknia ślubna Meghan Markle

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, który projektant stworzy suknię dla przyszłej księżnej Sussex, Meghan Markle. Jednak, gdy tylko panna młoda wysiadła z limuzyny pod bramą kaplicy w Windsorze media obiegła wiadomość: suknia ślubna Meghan Markle to Givenchy. Zaprojektowała ją dyrektor kreatywna domu mody, Clare Waight Keller (pierwsza kobieta piastująca w marce to stanowisko). Żona księcia Harry'ego wybrała Givenchy ze względu na "subtelną elegancję" i "nieco nonszalancki sposób bycia". Meghan Markle miała też na głowie welon (choć niektórzy zarzucają już, że w związku z mocnymi feministycznymi poglądami żony księcia, nie powinna była go zakładać), który miał bardzo symboliczne znaczenie. Ręcznie wyszyte roślinne hafty na tkaninie oznaczają rośliny ze wszystkich krajów Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, sam welon zaś miał pięć metrów długości i uszyto go z jedwabnego tiulu. Na specjalne życzenie Markle na welonie pojawiły się też dwa jej ulubione kwiaty: maczek kalifornijski oraz zimokwiat. Maczek kalifornijski rośnie w miejscu urodzenia Meghan Markle. 

Meghan Markle dodatki ślubne

Podczas ślubu z księciem Harrym Meghan miała też na głowie opaskę - tiarę podarowaną przez królową Elżbietę II, należącą do królowej Mary. Stworzono ją w 1932, a broszę pośrodku zaprojektowano jeszcze w 1893 roku. Podczas uroczystości ślubnych Meghan Markle miała też w ręku specjalny bukiet kwiatów: zaprojektowany przez brytyjską florystkę Philippę Craddock. W bukiecie znalazły się stokrotki w hołdzie dla księżnej Diany, jaśmin, mirta i kwiaty zebrane przez księcia Harry'ego wczoraj, z prywatnego ogrodu pałacu Kensington. 

Uroczystości ślubne Meghan Markle i książę Harry

Po wspaniałej uroczystości ślubnej para młoda odjechała w powozie konnym, pozdrawiając tłumy zebrane przed zamkiem Windsor i wzdłuż drogi. Pełne werwy kazanie o sile miłości wygłosił Michael Curry, amerykański biskup kościoła episkopalnego. W mediach bardzo szybko pojawił się też komentarz ojca panny młodej, Thomasa Markle. "Moja córeczka wyglądała na bardzo szczęśliwą i przepięknie. Chciałbym tam być i życzę im dużo szczęścia", wyjawił amerykańskiemu tabloidowi ojciec Meghan. Prawdopodobnie przyczyną jego nieobecności był zły stan zdrowia, po rozległym zawale, który przeszedł niedawno.