Małgorzata Szumowska i Sebastian Fabijański dla #sexedpl

Od 28 października na instagramowym profilu Anji Rubik codziennie pojawiają się nowe filmy ze znanymi osobami ze świata kultury i sztuki. Monika Brodka, Robert Biedroń, Maciej Stuhr, Maffashion i Mateusz Banasiuk mówili już m.in. o pierwszym razie, antykoncepcji i homoseksualizmie, by szerzyć rzetelną wiedzę o seksie szczególnie wśród młodych Polaków. W najnowszych filmikach wystąpiła Małgorzata Szumowska, reżyserka i scenarzystka, oraz Sebastian Fabijański, aktor młodego pokolenia. Szumowska spróbowała odczarować temat masturbacji: przeczytała fragmenty używanego obecnie w szkołach podręcznika do wychowania do życia w rodzinie - "Wędrując ku dorosłości", w którym masturbacja została przedstawiona jako problem i zachowanie negatywne. Małgorzata Szumowska tłumaczy, jak dalekie od prawdy są tezy zawarte w książce:

To jest podręcznik do wychowania do życia w rodzinie. To jest podręcznik, którego używa się w polskich szkołach. Tymczasem masturbacja jest zachowaniem jak najbardziej naturalnym, próbą oswojenia swojego ciała, poznania swojej seksualności i nie jest prawdą, że dotyczy osób niedojrzałych. Najprawdopodobniej masturbują się ludzie w każdym wieku, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki.

 

Małgorzata Szumowska - SPROSTOWANIE W podręcznikach do WDŻtu pokazuje się daleki od rzeczywistości i aktualnego stanu wiedzy obraz życia seksualnego. Pomogą profesjonalne edukatorki i edukatorzy na przykład z grupy Ponton @grupaponton http://ponton.org.pl/pl . Film by Anja Rubik @anja_rubik DOP Radosław Ładczuk 
Styling: Zofia Komasa (@zofiaurszulakomasa) Editing: Damian Kuligowski (@d_kul__owski) Ph: Iza Grzybowska (@iza_grzybowska) make up: Iza Kućmierowska (@izakucmierowska) hair: Gor Duryan (@gorgeousduryan) Studio Tęcza (@studio_tecza) Consult: Basia Ewa Baran (@dziewuchy_dziewuchom) Media patronage: Wysokie Obcasy (@wysokieobcasy.pl) Graphic design: Michał Hops Chmielewski (@michel_hops ) Operational manager: Zuzia Nowicka (@nowickazuz) Production: Warsaw Creatives (@warsawcreatives) Camera: Panavision Poland Lighting: Luks Film Postproduction: Coloroffon Sound Design: Ucho Studio (@uchostudio) . Special thanks: Paweł Walicki (@pawelwalicki), Lucyna Szymanska (@lucynaszymanska) #sexedpl #szumowska #sprostowanie #wdż

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik) 5 Lis, 2017 o 4:53 PST

Z kolei Sebastian Fabijański podjął temat prawdy i wzajemnego szacunku w seksie. Fabijański podkreślił znaczenie dobrowolnej zgody na seks oraz prawo każdego człowieka do zmiany zdania lub odmowy zbliżenia. 

Osoba pod wpływem alkoholu, nieprzytomna lub śpiąca nie wyraża świadomej zgody. Brak uszanowania „nie” drugiej osoby to gwałt. Wymuszanie kontaktu to nękanie i molestowanie. Są to przestępstwa.

Edukacja seksualna w Polsce

W ramach akcji #sexedpl Anja Rubik poprosiła fanów o dzielenie się osobistymi doświadczeniami z edukacją seksualną w szkole. W odpowiedzi modelka otrzymuje mnóstwo wiadomości, w których ludzie opisują, czego dowiedzieli się na zajęciach wychowania do życia w rodzinie. To naprawdę szokujące historie! Wynika z nich, że poziom wiedzy o seksie przekazywanej młodym ludziom jest przerażająco niski, a o seksualności człowieka mówi się, używając szkodliwych stereotypów. Nie brakuje zwykłych przekłamań, nieprawdziwych informacji o tym, że np. homoseksualizm jest chorobą, a masturbacja grzechem.