Seriale kostiumowe: Black sails

Ranking na najlepsze seriale kostiumowe niech otworzą „Piraci”, czyli „Black Sails”. Wyprodukowany przez kanał Stars serial był prequelem wobec książki „Wyspa Skarbów” Roberta Louisa Stevensona. Fabuła serialu kostiumowego „Black Sails” została osadzona na 20 lat przed wydarzeniami, jakie rozgrywały się w książce. To historia Kapitana Jamesa Flinta, w roli którego zobaczyć mogliśmy w serialu Toby'ego Stephensa i innych piratów, którzy walczyli o wyspę New Providence – między sobą i z koroną. W innych rolach głównych w serialu „Black Sails” można było zobaczyć Luke'a Arnolda, Hannah New, Jessicę Parker Kennedy oraz Zacha McGowana.

Jak wypada serial „Piraci” na tle innych seriali kostiumowych? Znakomicie. Widać, że producenci dopięli wszystko na przysłowiowy ostatni guzik, choć sama produkcja nie doczekała się dużego rozgłosu. Z pewnością „Black Sails”, emitowany w latach 2013-2017, zasługuje na umieszczenie go w gronie ciekawych seriali kostiumowych.

Seriale kostiumowe: Wikingowie

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać serialu kostiumowego „Wikingowie”. To zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych seriali historycznych ostatnich lat. Jego twórcą jest Michael Hirst, który tworzył go dla kanału telewizyjnego History w Kanadzie. Pierwszy odcinek historii Wikinga Ragnara Lothbroka swoją premierę miał 3 marca 2013 roku. Dotychczas stworzono 6 serii serialu, który w Polsce można było zobaczyć na kanale History i TV Puls.

Zasadniczo mamy tu do czynienia z widowiskiem telewizyjnym, dobrze osadzonym w czasach wojowniczych ludów skandynawskich. Widz może obserwować, jak zmienia się Ragnar Lothbrock, jak żyli Wikingowie w VIII wieku i jakie mieli tradycje. Główny bohater zagrany przez Travisa Fimmela jest charyzmatycznym przywódcą Wikingów, potomkiem boga Odyna. Poznajemy go jednak jako rolnika i wojownika zarazem, który przekonuje swoich pobratymców, że warto wyruszyć z dalekimi wyprawami nie tylko na wschód, ale i na zachód. Jakie są jego losy? Zobaczcie same w tym ciekawym filmie kostiumowym.

Seriale kostiumowe: Upadek królestwa

Często porównywanym serialem kostiumowym i historycznym do „Wikingów” jest „Upadek Królestwa” – oryginalny tytuł „The Last Kingdom”. Pierwszy odcinek serialu pokazano 10 października 2015 roku. Nie ulega wątpliwościom, że jest to jeden z najlepszych seriali kostiumowych brytyjskich.

Serial „Upadek Królestwa” jest właściwie serialem historycznym, który stanowi adaptację serii powieści napisanych przez Bernarda Cornwella „The Saxon Stories”. Porusza on tematykę, w której główną osią zdarzeń jest historia sieroty Uhtreda z Bebbanburga – w tej roli Alexander Dreymon. Chłopca wychowali Wikingowie, a on sam stał się wojownikiem walczącym pod wodzą Alfreda Wielkiego. Serial trzyma wysoki poziom, a znakomita gra aktorska Dreymona, Iana Harta, Davida Dawsona, Adriana Bowera czy Tobiasa Santelmanna czyni z niego produkcję polecaną w kategorii najlepsze seriale historyczne.

Początkowo był on emitowany przez stację telewizyjną BBC Two, przez pierwsze 2 sezony, a następnie od 19 listopada 2018 roku trzeci i czwarty sezon mogli zobaczyć widzowie Netflixa.

Zobacz także:

Seriale kostiumowe: Dynastia Tudorów

Jakie seriale kostiumowe BBC są najlepsze? Z pewnością w ich rankingu musiałby się znaleźć serial „Dynastia Tudorów” – dramat historyczny obejmujący 38 odcinków, w ramach czterech osobnych serii. Pierwszy sezon składał się z 10-czterdziestopięciominutowych odcinków. Pierwszy wyemitowano w 2007 roku. Serial „Dynastia Tudorów” został wyprodukowany przez telewizję BBC oraz Showtime, a emitowany był w latach 2007-2010. Pomimo upływu lat to jeden z najciekawszych seriali kostiumowych i historycznych.

Opowiada on o czasach panowania króla Henryka VIII, brytyjskiego monarchy i obnaża, jak w rzeczywistości mogło wyglądać dworskie życie, w którym nie brakowało zdrad i intryg, które napędzane były żądzą osiągnięcia korzyści. „Dynastia Tudorów” była nominowana do wielu nagród, w tym do Złotych Globów, a wygrała m.in. Emmę za Najlepszą Scenografię w serialu kręconym przy użyciu jednej kamery w 2010 roku oraz za Najlepsze kostiumy w serialu Joan Bergin za odcinek „As It Should Be”.

Seriale kostiumowe: Medyceusze. Władcy Florencji

Włoska telewizja Rai 1 od 2016 roku wyprodukowała 3 sezony świetnego serialu kostiumowego „Medici: Masters of Florence”, czyli serial „Medyceusze: Władcy Florencji”. W rolach głównych można było w nim zobaczyć między innymi Dustina Hoffmana, Richarda Maddena czy Guido Caprino. Akcja serialu osadzona jest w XV wieku we Florencji, a rozpoczyna się od tego, że na czele potężnego rodu Medyceuszy we Włoszech staje Kosma. Rządził on Florencją przez 3 dekady, pracując na miano jednego z prekursorów epoki oświecenia. Produkcja „Medyceusze: Władcy Florencji” utrzymana jest na bardzo wysokim poziomie. Serial kręcony był w samej Florencji. Z pewnością jest on godny polecenia wśród seriali kostiumowych i historycznych. Jego twórcami są Nicholas Meyer i Frank Spotnitz.

Seriale kostiumowe: Mr Selfridge

Tworzony i emitowany w latach 2013-2016 „Mr Selfridge” to kolejny doskonały serial kostiumowy, ale osadzony w czasach bliższych współczesnym niż dotychczas przytaczane propozycje ciekawych produkcji historycznych. To historia amerykańskiego wizjonera Harry'ego Gordona Selfridge'a, który decyduje się otworzyć w Londynie, w Wielkiej Brytanii luksusowy dom towarowy z ekskluzywnymi towarami na prestiżowej Oxford Street. Wszystko dzieje się na początku XX wieku, a działania Selfridge`a zmieniają całkowicie oblicze handlu detalicznego w tamtym czasie. Serial kostiumowy „Mr Selfridge” wiernie przedstawia, jakie były realia życia z początkiem XX wieku. W roli tytułowej serialu stworzonego przez Andrew Davisa wystąpił Jeremy Piven. W obsadzie poza nim znaleźli się: Tom Goodman-Hill jak pan Roger Grove, Katherine Kelly jako Lady Mae Loxley, Amanda Abbington jako panna Josie Mardle czy Frances O`Connor jako Rose Selfridge. Ten brytyjski serial kostiumowy zalicza się do klasyki gatunku.

Seriale kostiumowe: Frontier

Seriale kostiumowe na Netflix to świetna propozycja dla wszystkich miłośników tego rodzaju produkcji. Wśród nich znajdzie się również „Frontier”. Pierwszy odcinek serialu opowiadającego o życiu twardzieli – traperów i pionierów, jacy walczyli z potężną Kompanią Zatoki Hudsona o przejęcie kontroli nad handlem luksusowymi towarami – futrami, został wyemitowany w 2016 roku. Akcja serialu „Frontier” rozgrywa się w XVIII wieku na terenie Ameryki Północnej.

Twórcami serialu historycznego i kostiumowego „Frontier” są Peter Blackie i Rob Blackie. W rolach głównych w obsadzie produkcji wymienić należy Jasona Momoa, Landona Liboirona czy Aluna Armstronga. Jak dotychczas powstały trzy sezonu tego serialu. Atutem produkcji jest to, że historia opowiadana jest z wielu perspektyw. Można zobaczyć różne punkty widzenia na ten sam temat. Serial przesycony jest akcją i dramatycznymi przygodami. Nie pozbawiono go wyraźnie widocznych w serialach kostiumowych scen brutalnych walk o władzę.

Seriale kostiumowe: Alienista

Do miana polecanych seriali kostiumowych pretenduje również serial „Alienista”, którego pierwszy odcinek został wyemitowany 22 stycznia 2018 roku. W tym przypadku mamy do czynienia z amerykańskim miniserialem telewizyjnym, jaki został wyprodukowany przez stację telewizyjną Paramount Television, jak również Studio T, Anonymous Content oraz Vanessa Productions, Ltd.

Fabuła serialu „Alienista” (w oryginale tytuł to „The Alienist”) opowiada o śledztwie tytułowego alienisty, doktora Laszlo Kreizlera, który wraz ze swoim przyjacielem Johnem Moore`m oraz policjantką Sarą Howard stara się dociec prawdy i znaleźć seryjnego mordercę męskich prostytutek. Wszystko to rozgrywa się w Nowym Jorku w 1896 roku. Serial „Alienista” to właściwie adaptacja powieści napisanej przez Caleba Carra i opatrzonej dokładnie tym samym tytułem.

Twórcami serialu są Hossein Amini, E. Max Frye, Gina Gionfriddo oraz Cary Joji Fukunaga. W głównej roli dr Kreizlera zobaczyć można w serialu kostiumowym „Alienista” Daniela Bruhla, Johna Moore zagrał Luke Evans, a Sarę Howard Dakota Fanning.

Serial kostiumowy „Alienista” obejmował 10 odcinków emitowanych pomiędzy 22 stycznia a 26 marca 2018 roku na antenie stacji TNT, która zamówiła produkcję miniserialu. Serial ten został nagrodzony nagrodą Emmy za Najlepsze drugoplanowe efekty specjalne – za odcinek „The Boy On The Bridge” w 2018 roku.

Najlepsze seriale kostiumowe

Przedstawiliśmy wybór naszym zdaniem najlepszych, polecanych seriali kostiumowych, które prezentują różne rodzaje fabuły. Nie brakuje w nich walki o koronę, o władzę jako taką, ale również ciekawych zwrotów akcji. Wszystkie łączy jedno: rewelacyjne kostiumy i bardzo dobre osadzenie fabuły w realiach historycznych. Dlatego są też one uznawane za najlepsze seriale kostiumowe ostatnich lat. Są to seriale kostiumowe warte obejrzenia, zakładając oczywiście, że rzeczywiście lubicie ten typ seriali i sprawia wam przyjemność odkrywanie, jak żyli ludzie w dawnych czasach – tych najbardziej zamierzchłych, np. w epoce Wikingów, jak i całkiem niedawno – u progu XX wieku.

O wysokiej klasie prezentowanych seriali niech świadczy fakt, że wielokrotnie niemal wszystkie były nominowane do prestiżowych nagród i wygrywały je, głównie za sprawą doskonałych kostiumów, jakie były tworzone właśnie na potrzeby takich produkcji. Warto przy oglądaniu takich polecanych seriali kostiumowych zwrócić uwagę właśnie na szczegóły, które świadczą o kunszcie ich twórców. Dołożyli oni bowiem wszelkich starań do tego, aby wszystko wyglądało dokładnie tak, jak w epoce, w której rozgrywała się akcja danego serialu.