"Kruk": o czym jest ten serial?

Produkcja „Kruk” to serial o mrocznej fabule. Opowiada o Adamie Kruku, inspektorze z wydziału kryminalnego w łódzkiej policji, który wychowywał się w domu dziecka i ma traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Powoli szczegóły z jego życia są odkrywane przed widzami. On sam w dorosłym życiu zmaga się z wieloma problemami – alkoholizmem i zaburzeniami psychicznymi. Jego przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Sama postać Adama Kruka jest bardzo złożona i doskonale zbudowana przez twórców serialu. Cały czas zmaga się z widmami przeszłości. Bohater odczuwa psychofizyczny ból, z którym nie za bardzo sobie radzi, mimo wsparcia ze strony żony.

Inspektor Adam Kruk zostaje oddelegowany do Białegostoku, gdzie ma pomóc tamtejszym policjantom odnaleźć porwane dziecko. Jadąc na północ kraju, musi jednocześnie wrócić tam, gdzie dorastał. Rozdrapuje stare rany, ale dąży do ukarania winnych jego problemów.

Serial zaskakuje dynamizmem. Wszystko dzieje się być może nawet za szybko dla widza, ale z czasem fabuła zwalnia, a poszczególne ukazane w pierwszym epizodzie wątki zaczynają się ze sobą łączyć, tworząc spójną całość. Z jednej strony mamy do czynienia z tajemniczym porwaniem dziecka – wnuka znanego przedsiębiorcy, który prowadzi szemrane interesy, a z drugiej z przeszłością, która nie daje o sobie zapomnieć. Wszystko komplikuje też obecność przyjaciela Kruka w kluczowych chwilach, w jakich się znajduje – Sławka.

Nie chcemy zdradzać szczegółów fabuły i tego, jak kończy się "Kruk". Serial ten z pewnością będzie trzymał w napięciu do ostatniego, szóstego odcinka, kiedy wszystko – no prawie wszystko - się wyjaśni.

"Kruk": obsada

Główną, tytułową rolę w serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku” zagrał Michał Żurawski. To on po mistrzowsku odegrał Adama Kruka – policjanta z mroczną przeszłością, naznaczonego bólem i wyrzutami sumienia, które nie dają mu spokojnie zasnąć. Komisarz Adam Kruk ma nieustannie obecny grymas bólu na twarzy. Z pozoru można odnieść wrażenie, że wynika on z ciężkiego charakteru policjanta, ale jest on efektem tego, co przeżył i z czym nijak nie może sobie poradzić.

W serialu poznajemy też przyjaciela Adama Kruka, czyli Sławka, którego zagrał Cezary Łukaszewicz. Może się wydawać, że to dawny przyjaciel, z którym Kruk był w domu dziecka, ale jest kimś o wiele ważniejszym.

Partnerkę Kruka zagrała Katarzyna Wajda, która stara się pomóc ukochanemu mężczyźnie, z którym będzie miała dziecko. Do tego w obsadzie serialu znalazły się takie gwiazdy jak Jerzy Schejbal, grający dobrze prosperującego przedsiębiorcę Zygmunta Morawskiego, którego wnuk został porwany, czy Mariusz Jakus grający jednego z białostockich policjantów. Obsadę uzupełnia Andrzej Zaborski, wcielający się w lokalnego komendanta, Anna Nehrebecka grająca Annę Morawską czy Marcin Bosak w roli Szymona Wasiluka.

Zobacz także:

Inspektor Adam Kruk kim jest?

Najważniejszą postacią serialu jest tytułowy Kruk, a właściwie inspektor Adam Kruk, z którym dobrze się poznacie podczas oglądania kolejnych epizodów serialu. Inspektor dorastał w domu dziecka, wraz ze wspomnianym przyjacielem – Sławkiem. Obaj doznali krzywdy ze strony dyrektora szkoły, który wpuszczał do niej wpływowych ludzi – policjantów, lokalnych przedsiębiorców – wszystkich ze skłonnościami pedofilskimi. Chłopcy z sierocińca byli wykorzystywali seksualnie i traktowani bardzo brutalnie.

Adam Kruk ucieka z Podlasia, ale nie udaje mu się zapomnieć o przeszłości. Zostaje policjantem w Łodzi, ma partnerkę, z którą wkrótce będzie mieć dziecko. Jego charakter jest trudny, żeby nie powiedzieć autodestrukcyjny. Wciąż musi przyjmować silne leki przeciwbólowe, aby móc normalnie funkcjonować. Jest bez wątpienia bohaterem charyzmatycznym, dla którego pewnie większość widzów zasiadła przed telewizorem czy ekranem komputera, aby móc śledzić dalsze losy Kruka.

Michał Żurawski: poprzednie role

W dorobku aktorskim Michała Żurawskiego znalazło się wiele pozycji serialowych i filmowych. Raczej nie były one pierwszoplanowe, co bez wątpienia zmieniła produkcja Canal+ „Kruk. Szepty słychać po zmroku”. Zagrał również niemal w tym samym czasie w serialu „Chyłka – Zaginięcie”, wcielając się w Dawida Szlezyngiera, załamanego ojca, który musi zmierzyć się z porwaniem ukochanej córki oraz ze zdradą ze strony niewiernej żony.

Michał Żurawski grał również w filmie „Miasto 44” o Powstaniu Warszawskim, a w „Jestem mordercą” wcielił się w rolę Milicjanta Marka. Na dłużej zagościł w serialu TVN „Druga Szansa”, jako Piotr Marczak, ukochany głównej bohaterki.

"Kruk" na Canal Plus - czy będzie drugi sezon?

Opowieść o Adamie Kruku i jego losach wraz z historią odnalezienia porwanego dziecka, została bardzo dobrze napisana. Do sukcesu „Kruka” – polskiego serialu kryminalnego przyczyniły się przede wszystkim postacie po mistrzowsku wykreowane przez aktorów: Michała Żurawskiego i Cezarego Łukaszewicza.

Producent serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku” Canal+ ogłosił, że średnio oglądało go 122 tys. osób. Telewizja jest usatysfakcjonowana wynikiem i nie chce zakończyć produkcji tylko na pierwszym sezonie. Kiedy serial Kruk powróci do nas z drugą serią? Podobno pod koniec 2019 roku zlecono prace nad scenariuszem kontynuacji. Z informacji prasowych wynika, że ekipa ma wrócić na plan Kruka 2 już w 2020 roku, a reżyserią ponownie zajmie się Maciej Pieprzyca. Jeśli rzeczywiście prace nad nowym sezonem serialu Kruk ruszą w 2020 roku, to widzowie mogą spodziewać się gotowych, nowych odcinków serialu dopiero w 2021 roku. Czy powtórzy on sukces pierwszej części? O tym przekonamy się prawdopodobnie za kilkanaście miesięcy.