Zapach a emocje, czyli czym jest pamięć węchowa?

Na pewno wiele razy zdarzyło Ci się, że dany zapach wywołał wspomnienie, lub związane z nim intensywne emocje. Odpowiedzialna za to zjawisko jest właśnie pamięć węchowa. Zmysł powonienia, w dużym uproszczeniu, działa przez odbieranie bodźca zapachowego i przekazywanie go do części mózgu, która kontroluje też nasze zachowania, emocje i proces zapamiętywania. To dlatego zapach świeżo skoszonej trawy w oka mgnieniu „przenosi cię” do wakacyjnego poranka, lub wręcz odwrotnie - tego mniej przyjemnego, który kojarzy się z pobudką do szkoły. To bardzo indywidualna kwestia i choć każdy z nas ma swój własny „kod zapachowy”, pewne aromaty oddziałują na nas w podobny sposób, czyli potrafią cudownie odprężyć albo wręcz zmotywować do działania - takie kompozycje, w zamknięte w stylowym dyfuzorze, świecy czy aerozolu, znajdziemy na przykład w sprawdzonych sklepach internetowych jak Notino.pl. Wiedząc, że zapachy mogą skutecznie wpływać na nastrój i odczuwane emocje, warto otaczać się nimi świadomie!

Radość i wolność  

Według wielu badań, na pozytywne nastawienie i zadowolenie dobrze wpływają zapachy świeże, które kojarzą się z czystością, nowym początkiem i poukładanym sprawami. Mogą to być zarówno aromaty cytrusów, które przywołują na myśl ciepłe dni i wypoczynek, a także delikatne, wiosenne kwiaty. Zapach, który niektórzy określają jako „czystą pościel”, czyli bawełna, aromaty morskie i zielone owoce, również działa motywująco i będzie świetnym kompanem np. w pracy.

Relaks i bezpieczeństwo

Odprężająco i kojąco na zmysły działają głównie zapachy ziołowe, takie jak: lawenda, rozmaryn, czy szałwia, ale nie tylko. Również akordy słodkie, jak wanilia, czy ekstrakt z pomarańczy, potrafią skutecznie poprawić humor i znieść uczucie niepokoju i stresu. Do miejsc, które chcemy kojarzyć z bezpieczną przystanią warto wybierać też kompozycje, które zawierają piżmo, nuty pudrowe, albo balsamiczne - te dodatkowo stworzą przytulną, intymną atmosferę. 

Intymność i flirt

Zmysłowy wieczór z pewnością podkreślą kompozycje orientalne, lekko mistyczne, bogate w nuty przyprawowe, drzewne i skórzane. Niektóre z nich mogą wręcz pobudzać pożądanie - nazywamy je wtedy afrodyzjakami - takie substancje są szeroko wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym, należą do nich na przykład piżmo i paczuli. Co ciekawe, mogą nimi być też słodkie, pozornie „niewinne” zapachy, takie jak kokos albo wanilia, które kojarzą się z wakacjami - pozwalają się odprężyć i pozbyć skrępowania. 

Jak otoczyć się zapachem

Wiemy już, dlaczego odpowiedni zapach we wnętrzach, w których spędzamy dużo czasu, jest tak ważny dla dobrego samopoczucia. Jak więc wypełnić nim przestrzeń tak, aby był wyczuwalny ale nie dominował i nie drażnił? Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, a jednym z najpopularniejszych są oczywiście świece zapachowe, które powoli uwalniają aromat pod wpływem ciepła. Bezpieczna i zdrowa świeca powinna spełniać pewne warunki - przede wszystkim należy sprawdzić, z czego jest wykonana - zamiast klasycznej parafiny, warto sięgnąć po produkty z naturalnego wosku sojowego, które nie wydzielają szkodliwych substancji podczas palenia, są wydajne, a ich produkcja nie jest tak szkodliwa dla środowiska. Jest to rozwiązanie, które wymaga od nas kontroli - świeca nie powinna być pozostawiona bez „opieki”. Opcją niewymagającą nadzoru są dyfuzory zapachowe, które oddają aromat za pomocą nasączonych mieszanką zapachową patyczków. Takie gadżety stanowią ciekawą ozdobę wnętrza i wbrew pozorom zapewniają intensywny zapach nawet przez kilka tygodni. Zarówno naturalne, sojowe świece jak i dyfuzory patyczkowe ma w swojej ofercie holenderska marka Souletto, która słynie z niebanalnych kompozycji zapachowych swoich produktów i jest dostępna wyłącznie na Notino.pl. Radosny, odprężający  Reminiscense, świeża, wiosenna Floramania i mistyczny Orientalism to połączenia, które w niczym nie ustępują bestsellerom spod rąk największych mistrzów perfumiarstwa.