Jakie badania powinniśmy wykonać, kiedy wybrać się do ginekologa po raz pierwszy, a następnie z jaką częstotliwością powtarzać te wizyty-te pytania kierujemy do dr Michała Barwijuka, specjalisty położnictwa i ginekologii, ginekologa plastycznego i estetycznego, właściciela Kliniki Medifem.

Jeśli młoda kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości (typu nieregularne i bardzo bolesne miesiączki, ból przy współżyciu, bóle podbrzusza, brak miesiączki) po raz pierwszy powinna odwiedzić ginekologa w wieku 18 lat. Jeśli kobieta decyduje się na antykoncepcję, często następuje to również przed 18 rokiem życia, wtedy badanie warto przeprowadzić przy okazji każdej wizyty kontrolnej związanej z wybraną metodą zapobiegania ciąży. Każda kobieta w wieku 25 - 35 lat powinna raz w roku udać się do ginekologa i przeprowadzić badania kontrolne.
Wizycie musi towarzyszyć USG ginekologiczne (przezbrzuszne, przezpochwowe lub przezodbytnicze), gdyż ta diagnostyka stanowi integralną część profilaktyki chorób intymnych. Niektórych nieprawidłowości nie da się wykryć za pomocą badania palpacyjnego, a USG umożliwia ich dokładną lokalizację.

Niezmiernie ważnym badaniem jest cytologia. Pierwszą powinno wykonać się przed rozpoczęciem współżycia, a jeśli kobieta nie prowadzi życia seksualnego, to powinna ją zrobić w wieku 25 lat. Ideałem jest zgłaszanie się na badanie cytologiczne raz w roku, ale młodsze kobiety, mogą sobie pozwolić na wykonywanie tego badania raz na 3 lata, najlepiej pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu. Pamiętajmy, że cytologia jest badaniem pozwalającym wykryć raka szyjki macicy, który w pierwszym stadium nie daje żadnych objawów, a tylko wtedy jest w dużym stopniu wyleczalny. Znaczenie tego badania jest więc, nie do przecenienia.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele mówi się o samobadaniu piersi jako profilaktyki raka. Jest to ważna składowa badań profilaktycznych, bo kobieta może przeprowadzić je sama i zawsze, dzięki czemu jest w stanie zauważyć nawet niewielkie zmiany. Każdą zmianę – wielkości wyczuwalnych grudek w piersi czy pojawienie się nowych, zabarwienia skóry , kształtu czy wielkości piersi należy skonsultować z lekarzem. Samobadanie piersi zalecane jest każdej kobiecie po 20 roku życia, przynajmniej raz w miesiącu, w tym samym początkowym dniu cyklu, najlepiej 2. lub 3.
Samobadanie jest uzupełnieniem podstawowych metod diagnostyki piersi takich jak USG i mammografia. USG piersi można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Pierwsze w życiu badanie USG piersi kobieta powinna wykonać około 20r.ż , nie później jednak niż w wieku 30 lat lub w momencie rozpoczęcia hormonalnej antykoncepcji. Badanie należy powtarzać raz w roku. Po ukończeniu 40r.ż, do USG należy dodać mammografię. Należy ją powtarzać co dwa lata, a po  50. roku życia co roku.  

Wyjątkowym okresem w życiu kobiety jest czas ciąży i w tym czasie kalendarz wizyt oraz badań ulega zmianie, należy go bezwzględnie przestrzegać, aby jak najlepiej zadbać o siebie i potomstwo.

Pamiętajmy, że tylko profilaktyka i co za tym idzie, wczesne diagnozy,  dają szansę na podjęcie skutecznego leczenia lub zapobiegania niebezpiecznym powikłaniom.