Polka wyhodowała jadalny "plastik"

Róża Rutkowska, absolwentka poznańskiego School of Form, stworzyła niezwykłe, organiczne opakowanie o nazwie SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast). Z wyglądu przypomina cienką plastikową folię i zostało stworzone właśnie z myślą o tym, by ją zastąpić. W przeciwieństwie do plastiku, SCOBY nie jest wytwarzane - lecz hodowane. Organiczne tworzywo powstaje z grzybka kombuchy, a jego wyhodowanie zajmuje dwa tygodnie. Proces wzrostu przypomina nawarstwianie cebuli i nie wymaga światła, sterylnych warunków ani zaawansowanych technologii. Materiał karmiony jest wyciągiem z odpadów rolniczych, a powstałe w ten sposób organiczne opakowanie utrzymuje żywność świeżą nawet przez sześć miesięcy. Gdy przestanie być potrzebne - można przeznaczyć je na kompost albo zjeść je razem z zawartością. SCOBY jest pierwszą jadalną (a tym samym biodegradowalną) alternatywą dla folii spożywczej i plastikowych pojemników. 

Czy jadalne tworzywo zastąpi plastik?

Trudno przecenić znaczenie tego odkrycia. Plastikowe odpady są obecnie prawdziwą plagą oceanów, co przekłada się na zanieczyszczenie plastikiem całego środowiska naturalnego. Produkty z tworzyw sztucznych stanowią ok. 70% odpadów morskich, co niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Problem jest palący do tego stopnia, że w ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży i używania plastikowych produktów jednorazowego użytku, wśród których znalazły się m.in. plastikowe słomki, jednorazowe sztućce, plastikowe talerzyki, patyczki do uszu, plastikowe torby na zakupy czy pojemniki na fast foody. Stworzenie realnej alternatywy dla plastikowych opakowań to prawdziwy przełom w walce z zanieczyszczeniem środowiska.

Kim jest Polka, która stworzyła jadalny "plastik"?

Za projektem organicznego tworzywa SCOBY stoi Róża Rutkowska, absolwentka School of Form na kierunku Industrial Design. W swojej pracy projektowej skupia się głównie na znalezieniu nowych znaczeń uprawiania, jako procesu na styku robienia i rośnięcia. Jej projekt został doceniony m.in. podczas London Design Festival, Dutch Design Festival, Design Blok w Pradze, Brussels Design September czy w polskim konkursie make me! organizowanym w ramach Łódź Design Festival.

SCOBY: living packages by roza janusz from roza rutkowska on Vimeo.