Pokrzywa na włosy – właściwości

Pokrzywa na włosy to jeden ze specyfików znanych od bardzo dawna. Mimo że roślina jest uznawana za chwast i niemal każdy poparzył się kiedyś jej parzydełkami, posiada ona także wiele cennych, prozdrowotnych i leczniczych właściwości. Co ciekawe, stosowana jest między innymi do łagodzenia bólu, redukcji stanów zapalnych, obniżenia poziomu cholesterolu, zmniejszenia alergii, czy też właśnie jako specyfik poprawiający kondycję włosów. W ziołolecznictwie uznawana jest za naturalny antybiotyk.

Skrzyp i pokrzywa oddziałują również na cerę. Napary z liści pokrzywy mogą służyć do przemywania skóry, w celu pozbycia się wyprysków, ropni, czyraków i innych zmian skórnych. W preparatach na łysienie często można znaleźć właśnie korzeń pokrzywy. Wywar z pokrzywy nałożony na włosy jest też metodą poprawy ich wyglądu gdy mają tendencję do przetłuszczania się.

Pokrzywa na włosy – jak stosować?

Herbata z pokrzywy na włosy, nalewka z pokrzywy na włosy, napar, wywar, sok z pokrzywy do wcierania na włosy - jest wiele różnych sposobów na poprawę kondycji włosów. Wiele zależy oczywiście od natury problemu i jego nasilenia. Pokrzywa służy jednak albo do przygotowywania naparów przeznaczonych do picia, albo też do wcierania we włosy czy płukania ich. Najczęściej spożywana jest właśnie jako napar. Należy ją zalać wrzątkiem i po upływie kilku minut wypić. Wówczas zadziała na cały organizm, między innymi wspierając walkę z anemią, wspomagając trawienie, ale też pozytywnie oddziałując na włosy, skórę i paznokcie. Można wykorzystać gotowy susz lub przygotować napar ze świeżych liści. Gotowymi kosmetykami lub przygotowywanymi w domu wcierkami czy płukankami można również poprawić kondycję włosów od zewnątrz. 

Pokrzywa na włosy – efekty kuracji

Wywar z pokrzywy na włosy to jeden ze sposobów na poprawę ich kondycji, zapobiegnięcie przetłuszczaniu, nabłyszczenie włosów i ich wzmocnienie. Istnieją różne metody na poprawienie ich stanu - jak maseczka z jajka na włosy. Wiele osób decyduje się również na działanie od wewnątrz. Sprawdza się na przykład siemię lniane na włosy czy kozieradka na włosy. Pokrzywa jest rośliną sprawdzoną i polecaną, którą można znaleźć w wielu profesjonalnych specyfikach przeciwko wypadaniu włosów oraz w licznych szamponach czy odżywkach. Efekty kuracji pokrzywą są zwykle więcej niż zadowalające:

 • wzmocnienie i odżywienie włosów
 • poprawa wyglądu włosów
 • stymulacja włosów do wzrostu
 • zahamowanie wypadania włosów
 • zmniejszenie łupieżu
 • poprawa kondycji włosów z rozdwojonymi końcówkami, łamliwych i słabych
 • ochrona przed szkodliwym wpływem wiatru, mrozu i innymi czynnikami zewnętrznymi
 • poprawa kondycji skóry głowy i zmniejszenie stanu zapalnego.

Płukanka z pokrzywy na włosy

Pokrzywa na włosy może być stosowana na przykład w formie płukanki. Najlepiej zadziała na włosy przetłuszczone, osłabione, które oczyści i wzmocni. Płukanka nie jest trudna w przygotowaniu. Przepis jest następujący:

 1. Liście pokrzywy zalewa się wrzącą wodą (jedna łyżeczka na filiżankę wody)
 2. Po kilku minutach, gdy napar nieco ostygnie, przelewa się nim włosy tuż po uprzednim ich umyciu.
 3. Naparu nie należy zmywać - powinien on pozostać na włosach. Najlepiej owinąć je ręcznikiem by zapewnić im większe ciepło i poczekać aż przeschną.

Świeża pokrzywa na włosy zadziała podobnie jak ta suszona - można zatem śmiało sięgnąć po herbatki z pokrzywy do przygotowania naparu na płukankę. 

Wcierka z pokrzywy

Pokrzywa na wypadanie włosów to znany od dawna specyfik. Można użyć suszonej pokrzywy, którą można nabyć na przykład w sklepie zielarskim. Można również samodzielnie zerwać jej liście i przygotować wywar na wcierkę. Jak go wykonać i co potem robić? Oto przepis:

Zobacz także:

 1. Łyżeczkę pokrzywy zalewamy chłodną lub zimną wodą. 
 2. Wodę z pokrzywą podgrzewamy przez około 20 minut. 
 3. Po tym czasie odcedzamy wywar i pozostawiamy go do ostygnięcia.
 4. Gdy będzie już letni wcieramy go w skórę głowy. Trzeba to zrobić na suchych lub lekko tylko wilgotnych włosach - nigdy tuż po umyciu, gdy są jeszcze mokre.

Jaki efekt można uzyskać? Regularne stosowanie przyczyni się nie tylko do poprawy kondycji włosów, ale i do wzrostu nowych. Pokrzywa na porost włosów to bardzo skuteczny specyfik, który radzi sobie również z ich wypadaniem. 

Polecamy sprawdzone wcierki na włosy, nie tylko z pokrzywy:

Napar z pokrzywy na włosy

Pokrzywa na włosy może być stosowana w formie naparu, ale przeznaczonego nie do wcierania, lecz do picia. Jak przygotować taki napar? Przepis jest następujący:

 1. Łyżeczkę świeżych lub suszonych liści należy wsypać do filiżanki i zalać wrzątkiem.
 2. Filiżankę przykrywamy spodeczkiem i pozwalamy naparowi parzyć się przez 10 minut.
 3. Po tym czasie liście pokrzywy wyciągamy lub przecedzamy napar.
 4. Napar jest gotowy po ostygnięciu. Można do niego dodać na przykład miód dla lepszego smaku.

Jak taki napar zadziała na włosy od wewnątrz? Staną się mocne, lśniące, odporne, przestaną wypadać, a ich kondycja wyraźnie się poprawi. 

Pokrzywa na włosy – jak stosować?0

Pokrzywa na włosy może też być przyjmowana w postaci soku. Dzięki niej z organizmu zostają wypłukane toksyny. Sok z pokrzywy wspomaga również trawienie, pomaga likwidować stany zapalne w organizmie, oddziałuje pozytywnie na skórę, paznokcie i właśnie włosy. Sok trzeba jednak rozcieńczać, ponieważ jego stężenie jest zbyt mocne. Kuracja zakłada stosowanie soku z pokrzywy przez dwa tygodnie - przez ten czas wypija się codziennie po łyżeczce lub dwóch. Po upływie tego czasu należy zrobić tygodniową przerwę, a później znów pić sok przez dwa tygodnie. 

Pokrzywa na włosy – jak stosować?1

Forum popularnej strony Wizaz.pl zawiera mnóstwo pozytywnych opinii dotyczących stosowania pokrzywy na włosy. Aggie125 napisała: "Pokrzywę piję od około miesiąca, 1-2 razy dziennie - ostatnio 2 szklanki. Widzę efekty - nie wypadają mi włosy". Podobne opinie można znaleźć na forum Kafeteria.pl. Na stronie wypowiada się między innymi paulixxx: "Miałam zniszczone włosy przez rozjaśnianie, istne siano! Wszędzie były moje włosy, wypadały mi garściami. Odkąd zaczęłam płukać pokrzywą zapomniałam co to zniszczone włosy".

Na stronie Łysienie.net również można przeczytać wiele zachwyconych komentarzy. Jedna z komentujących - basia98 - podzieliła się z forumowiczami następującą opinią: "Pokrzywa rzeczywiście działa rewelacyjnie. Na włosy najlepiej działają płukanki (wystarczy zalać litrem wody 30 liści i po 15 minutach przecedzić). Sama taką płukankę stosuję przynajmniej raz w tygodniu".