Pokojowa Nagroda Nobla: nominowana Polka, Anna Alboth

Polska dziennikarka, podróżniczka i aktywistka działająca na rzecz pokoju na świecie została we wtorek nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla za inicjatywę Civil March For Aleppo. Zorganizowany przez Annę Alboth marsz przeszedł z Berlina do granic Syrii, odtwarzając drogę, jaką muszą pokonywać uchodźcy z ogarniętego wojną kraju. Nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla została ogłoszona we wtorek. Organizatorzy marszu nie kryją radości - i jednocześnie podkreślają, że nie można zapomnieć o tym, iż konflikt w Syrii wciąż trwa. Na profilu Civil March For Aleppo pojawiły się podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w akcję oraz apel do państw UE o pomoc uchodźcom i pokojowe zakończenie konfliktu.

Civil March For Aleppo nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Inicjatywa Polki doprowadziła do tego, że 26 grudnia 2016 roku z Berlina wyruszyło w drogę około 300 osób. Po drodze, do marszu dołączali uczestnicy z innych krajów, przez które przeszedł Civil March For Aleppo. Łącznie wzięło w nim udział 3,5 tysiąca osób z 62 krajów. Dotarcie do Syrii zajęło im 232 dni, niezależnie od warunków pogodowych, w czasie których przekroczyli granice 12 państw. Oprócz tego, inicjatywę wsparły też tysiące ludzi, którzy udostępnili maszerującym miejsca do spania w szkołach, kościołach i meczetach oraz pomogli w organizacji poszczególnych wydarzeń.

Polka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

Civil March For Aleppo stał się symbolem solidarności zwykłych ludzi z całego świata ze zwykłymi Syryjczykami w Syrii lub na uchodźstwie. Jak podkreślają organizatorzy, wciąż jest o co walczyć. Po ogłoszeniu nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla, grupa inicjatywna Civil March For Aleppo wydała oświadczenie, w którym wzywa do pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii i apeluje do państw Unii Europejskiej o udzielanie azylu uchodźcom, uciekającym przed wojną.

- Po usłyszeniu o nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla, ludzie, którzy w ubiegłym roku współtworzyli CMFA, chcą bardzo mocno podkreślić i raz jeszcze skorzystać z okazji, by wezwać do pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii i powstrzymania wszystkich aktów przemocy na jej terytorium.

Kolejną kwestią podkreślaną podczas marszu było odrzucanie przez państwa członkowskie UE wielu osób ubiegających się o azyl. Podczas gdy UE ma ograniczone uprawnienia do zakończenia konfliktu wewnątrz Syrii, nikt nie może kwestionować jej zdolności do przyjmowania uchodźców i osób potrzebujących ochrony międzynarodowej. - piszą w oświadczeniu organizatorzy Civil March For Aleppo.

Polka nominowana do Nagrody Nobla: kim jest Anna Alboth?

Z zawodu dziennikarka prasowa, z pasji - podróżniczka. W ciągu ostatnich dwunastu lat pracowała w różnych mediach (najdłużej dla "Gazety Wyborczej"). Od 2000 roku działała w Stowarzyszeniu Młodych Dziennikarzy Polis, a później w organizacji European Youth Press. Ma na swoim koncie organizację najróżniejszych treningów i projektów o mediach w całej Europie, ale to działania na rzecz pokoju na świecie przyniosły jej największy rozgłos. Wraz z mężem Thomasem prowadzi podróżniczego bloga "Rodzina bez granic" (The Family without Borders), na którym opisuje ich wspólne podróże wraz z dwoma córkami.